1 / 0

MŚ i ME w biegach górskich

W ostatnią sobotę biegacze górscy rozegrali 12. mistrzostwa świata WMRA w biegu na długim dystansie w szwajcarskim Zermatt oraz 14. mistrzostwa Europy w stylu alpejskim w portugalskim Porto Moniz.

W Zermatt na dystansie 42 km (1944 m pod górę, 444 m w dół, temperatura 30 st. C) złote medale zdobyli Tommaso Vaccina i Martina Strähl.
Włoch zwyciężył w czasie 3:01:51, wyprzedzając o dwie minuty Amerykanina Andy Wackera i o 2:23 swego rodaka Francesco Puppiego. Drużynowo Włosi byli szybsi o ponad pół godziny od Amerykanów i Kenijczyków.
Szwajcarka uzyskała rezultat 3:21:28, po ponad 8 minut za nią metę osiągnęła Francuzka Aline Camboulives (3:29:45) i Włoszka Catherine Bertone (3:33:56). Medale drużynowe przypadły Szwajcarkom, Włoszkom i Amerykankom.
Piotr Koń, najszybszy z Polaków, zajął 26 lokatę (strata 26 min 32 s), Bartosz Gorczyca był 31. (+31:02), Kamil Leśniak – 38. (+44:23), wystartowało 55 biegaczy. Drużynowo Polacy uplasowali się na 8 miejscu wyprzedzając 4 teamy.
Katarzyna Kuźmińska zajęła 22 pozycję (strata 38:34), Ewelina Matula – 32. (strata 1 godzina 4 minuty 18 sekund), wystartowało 48 zawodniczek.

W Portugalii, na trasie o długości 8.25 km (suma podbiegów 850 m), po czwarty tytuł mistrzyni Europy sięgnęła Austriaczka Andrea Mayr, 5-krotna mistrzyni świata. Wśród mężczyzn (dystans 11.85 km, podbiegi 1250 m) niespodziewanie zwyciężył Norweg Johan Bugge.