1 / 0

Uniwersjada: Fajdek złoty, Jagaciak srebrna

Dwa medale – złoto Pawła Fajdka w rzucie młotem i srebro Anny Jagaciak-Michalskiej – to dorobek Polaków w drugim dniu zmagań lekkoatletów podczas 28. Letniej Uniwersjady w południowokoreańskim Kwangju.

Finał rzutu młotem zaczął się dla Polaków nerwowo – Paweł Fajdek miał dwie niemierzone próby. W trzeciej kolejce obrońca tytułu posłał jednak młot na 77.31 i objął prowadzenie. Złoty medal nasz zawodnik przypieczętował w ostatniej serii, w której uzyskał najlepszą odległość – 80.05. Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu podopieczny Czesława Cybulskiego został pierwszym w historii młociarzem, którzy trzy razy z rzędu triumfował w Letniej Uniwersjadzie. Srebrny i brązowy medal wywalczyli Białorusini – Pawieł Bareisza (75.75) oraz Siarhiej Kałamojec (74.68).

W finale skoku w dal dobrze spisywała się Anna Jagaciak-Michalska. Zawodniczka z Puszczykowa po pierwszej rundzie, w której uzyskała 6.54, była druga. Po drugiej kolejce (skoczyła 6.50) Polka spadła na trzecią pozycję. W czwartej kolejce nasza reprezentantka poprawiła się na 6.57 i wróciła na pozycję wiceliderki, na której pozostała do zakończenia zmagań. Zwyciężyła Rosjanka Julija Pidłużna – 6.79.

Jeden skok wystarczył Robertowi Soberze do awansu do finału skoku o tyczce. Podopieczny Dariusza Łosia pokonał 5.30 wspólnie z czwórką innych zawodników zajął pierwsze miejsce w eliminacjach.

Do finału biegu na 400 metrów pewnie awansowała Małgorzata Hołub, która wygrała swój bieg z czasem 52.66. Druga z Polek startujących na tym dystansie – Justyna Święty – była w swoim półfinale trzecia z wynikiem 52.77 i również pobiegnie w finale (awans z czasem).

W finale biegu na 5000 metrów wystąpi Paulina Kaczyńska, która w eliminacjach uzyskała 16:36.94.

Artur Zaczek z czasem 21.42 awansował do drugiej rundy eliminacji na 200 metrów, w której uzyskując rezultat 21.28 nie wywalczył awansu do półfinału.

Rafał Omelko zajął dopiero piąte miejsce w swoim biegu półfinałowym na 400 metrów i z czasem 46.62 odpadł z dalszej rywalizacji.

Siódma w pierwszym biegu półfinałowym, z wynikiem 2:04.97, była Paulina Mikiewicz. Niestety Polki nie zobaczymy w finale rywalizacji na 800 metrów.

Pełne wyniki: Kwangju