1 / 0

MME 2015: Wyciszkiewicz z minimum na Pekin

W pierwszej porannej sesji 10. Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Tallinnie awanse do popołudniowego finału wywalczyły kulomiotki Anna Wloka i Angelika Kalinowska. Już w eliminacjach Patrycja Wyciszkiewicz poprawiła czasem 51.62 rekord Polski młodzieżowców oraz wypełniła minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata w Pekinie.

Wloka z wyznaczonym na 16.35 minimum do finału uporała się bez problemu już w pierwszej kolejce pchając 16.42. Rezultat ten dał Polce ostatecznie czwartą lokatę. Podopieczna Henryka Olszewskiego będzie jedną z faworytek wieczornego finału (początek o godzinie 16:54 czasu warszawskiego). Angelika Kalinowska pchnęła 15.41 i awansowała do finału z dwunastym rezultatem.

Znakomicie spisała się dziś Patrycja Wyciszkiewicz. Polka była druga w swojej serii z czasem 51.62 dającym jej awans do sobotniego finału. Wynik zawodniczki z Poznania jest lepszy od rekordu Polski młodzieżowców (zawodników w wieku 20, 21 i 22 lata). Nasza mistrzyni Europy juniorek z Rieti wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa świata w Pekinie. Druga z naszych zawodniczek zgłoszonych do biegu na 400 metrów – Martyna Dąbrowska – również zajęła drugie miejsce i uzyskując na mecie rezultat 52.46 awansowała do finału. Najlepszy czas dnia – 51.31 – uzyskała utytułowana już Rumunka Bianca Răzor, która wysunęła się na czoło europejskich tabel U-23.

Patrycja Wyciszkiewicz w drodze po minimum na Pekin (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Do półfinałów sprintu na 100 metrów awansowali Dominik Kopeć (10.62) i Krzysztof Grześkowiak (10.66). W rywalizacji kobiet awans do kolejnej rundy wywalczyła trzecia w swojej serii Agata Forkasiewicz – 11.76. Druga z Polek – Katarzyna Sokólska – uzyskując rezultat 11.92 pożegnała się z rywalizacją.

W rzucie młotem do finału wszedł jedynie Arkadiusz Rogowski, który z rezultatem 67.24 zajął jedenaste miejsce w eliminacjach. Trzy lokaty niżej – na czternastym, nie premiowanym awansem miejscu – rywalizację zakończył Sebastian Nowicki (66.34). Jednymi młociarzami, którzy uporali się z wynoszącym 71.50 minimum, byli Rosjanin Walerij Pronkin (72.35) oraz Grek Mihaíl Anastasákis (71.60).

Rywalizację w siedmioboju Magdalena Sochoń rozpoczęła od przebiegnięcia 100 metrów przez płotki w 14.22. Po pierwszej konkurencji Polka była szósta. W skoku wzwyż podopieczna Marka Rzepki uzyskała jedynie 1.61 (trzy zrzutki na 1.64). Po porannej odsłonie wieloboju zawodniczka Warszawianki ma na koncie 1694 punkty i traci do liderującej Węgierki Xénii Krizsán 260 punktów.

W biegu na 400 metrów awansu do finału nie wywalczył piąty w swojej serii Kajetan Duszyński (46.89).

Justyna Śmietanka pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3.85 i trzykrotnie strąciła 4.00. Polka nie wystąpi w finale.

Pełne wyniki: Tallinn