1 / 0

MME 2015: Anna Wloka piąta w finale kuli

Anna Wloka zajęła piąte, a Angelika Kalinowska była siódma w finałowym konkursie pchnięcia kulą podczas mistrzostw Europy U-23 w Tallinnie.

Wloka rozpoczęła start w finale od próby na 16.43, dzięki której po pierwszej serii plasowała się na trzecim miejscu. Później rywalki zaczęły pchać dalej i nasza zawodniczka, choć w szóstej kolejce pchnęła jeszcze 16.59, ostatecznie została sklasyfikowana na piątym miejscu. Za jej plecami, na siódmej pozycji, sklasyfikowano drugą z biało-czerwonych kulomiotek Angelikę Kalinowską. Zawodniczka z Sosnowca dwukrotnie poprawiała życiówkę pchając 15.85 (ten wynik dał jej awans do wąskiego finału) oraz 16.26. Złoty medal i tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy wywalczyła Białorusinka Wiktorija Kolb, która w ostatniej próbie zaimponowała pchając 17.47 – to najlepszy rezultat w europejskich tabelach młodzieżowców w sezonie 2015. Na drugim i trzecim stopniu podium stanęły Niemki – Shanice Craft (17.29) oraz Sara Gambetta (16.99).

Anna Wloka i Angelika Kalinowska w Tallinnie (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

W drugim czwartkowym finale – biegu na 10 000 metrów – szesnaste miejsce z czasem 30:52.81 zajął Paweł Szostak. Zwyciężył, z nowym rekordem imprezy 27:53.38, Turek Ali Kaya. Srebro wywalczył Rosjanin Michaił Striełkow (28:53.94), a brąz Włoch Yassine Rachik (28:53.99).

W siedmioboju Magdalena Sochoń była dziesiąta w pchnięciu kulą z wynikiem 11.69. W trudnych warunkach atmosferycznych zawodniczka Warszawianki poprawiła rekord życiowy w biegu na 200 metrów uzyskując 24.56. Po pierwszym dniu zmagań Polka jest dziewiąta z wynikiem 3263 punkty. Polka ma nadal realne szansę na poprawienie rekordu życiowego w siedmioboju. Liderką wieloboju jest Węgierka Xénia Krizsán – 3680 punktów.

Wieloboistka Magdalena Sochoń poprawiła rekord życiowy w biegu na 200 metrów (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

W biegach półfinałowych na 100 metrów wystartowało dwóch biało-czerwonych. W pierwszym biegu piąte miejsce z nowym rekordem życiowym 10.52 zajął Krzysztof Grześkowiak. Niestety czas ten nie dał mu awansu do finału. W drugiej serii Dominik Kopeć, przy zbyt sprzyjającym wietrze, uzyskał 10.44 i również był piąty jednak z czasem awansował do jutrzejszego finału.

Dominik Kopeć z Agrosu Zamość wywalczył awans do finału biegu na 100 metrów (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Do finału rzutu oszczepem kobiet awansowała trzecia w grupie A Marcelina Witek. Reprezentantka SKLA Sopot uzyskała w najlepszej próbie 51.20 (siódmy wynik eliminacji). Znakomitym rzutem na 62.59 kwalifikacje wygrała Niemka Christin Hussong – wynik mistrzyni świata juniorek młodszych z Lille dał jej również pozycję liderki europejskich tabel U23.

Cała trójka naszych dyskoboli wywalczyła awans do finału. Najlepiej spisał się czwarty Wojciech Praczyk – miotacz wrocławskiego Śląska uzyskał 58.14. Na dalszych miejscach eliminacje zakończyli ósmy Damian Kamiński (55.70) i dziesiąty Paweł Pasiński (55.29). Żadnemu ze startujących zawodników nie udało się pokonać wyznaczonego na 59.50 minimum.

W finale biegu na 800 metrów wystąpi Syntia Ellward, która dziś była druga w swojej serii eliminacyjnej z czasem 2:03.45.

Do finału biegu na 1500 metrów nie awansował dziewiąty w drugiej serii eliminacyjnej Piotr Drobik – Polak uzyskał czas 3:48.04.

Trudne warunku pogodowe – zimno i obfite opady deszczu – utrudniły rywalizację w eliminacjach skoku o tyczce. Niestety Karol Pawlik trzykrotnie strącił poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.00 i nie został sklasyfikowany.

Wyniki I dnia: Tallinn