1 / 0

MME 2015: Praczyk wicemistrzem Europy U23 w dysku

Wojciech Praczyk rzucając dyskiem 58.96 wywalczył srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy. To pierwszy krążek dla Polski zdobyty w Tallinnie. W imponującym stylu Karol Zalewski zapewnił sobie prawo występu w półfinale biegu na 200 metrów.

Trenowany przez Czesława Kotwicę Praczyk miał bardzo równą serię, a najlepszą próbę miał w drugiej kolejce (seria Polaka: 58.29-58.96-58.62-58.12-58.87-58.30). Dla zawodnika wrocławskiego Śląska to drugi duży sukces na arenie międzynarodowej. Przed trzema laty w Barcelonie Praczyk był wicemistrzem świata juniorów. Dobrze spisali się także szósty dziś Paweł Pasiński (57.08) oraz siódmy Damian Kamiński (57.07). Dość niespodziewanym mistrzem kontynentu został Rumun Alin Alexandru Firfirica, który jako jedyny przekroczył granicę 60 metrów uzyskując w drugiej próbie wynik 60.64.

Wojciech Praczyk w chwili radości po zdobyciu srebrnego medalu mistrzostw Europy (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Karol Zalewski, podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego, broni w Tallinnie wywalczonego przed dwoma laty w fińskim Tampere złota. Polak już w pierwszym biegu w stolic Estonii pokazał rywalom, że jest znakomicie przygotowany do czempionatu. Zawodnik AZSu UWM Olsztyn zdecydowanie wygrał swoją serię eliminacyjną uzyskując na mecie czas 20.46 – to jest jego czwarty rezultat w karierze. Drugim wynikiem w eliminacjach legitymuje się Brytyjczyk Leon Reid, który pobiegł ponad 0.30 sekundy wolniej od Polaka (20.78).

Karol Zalewski bez problemu awansował do półfinału (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Dobrze w biegu finałowym na 100 metrów spisał się Dominik Kopeć – sprinter Agrosu Zamość był dziś piąty z czasem 10.50. Zwyciężył Włoch Giovanni Galbieri, który wynikiem 10.33 poprawił rekord życiowy.

Ósma w finale sprintu na 100 metrów była Agata Forkasiewicz. Polka uzyskała na mecie czas 11.98. Padający obficie deszcz uniemożliwił zawodniczkom osiągnięcie dobrych wyników – zwyciężyła z czasem 11.47 Niemka Rebekka Haase.

Do finału biegu na 100 metrów przez płotki awansowała Karolina Kołeczek. Sympatyczna zawodniczka z Sandomierza w drugim biegu półfinałowym była druga z czasem 13.12. Lepiej od biało-czerwonej pobiegła Holenderka Nadine Visser – 13.09. W Tallinnie imponuje Szwajcarka Noemi Zbären – aspirujące do złota potwierdziła wyrównując w półfinale czasem 12.88 rekord młodzieżowych mistrzostw Europy ustanowiony w 2003 roku w Bydgoszczy przez słynną Szwedkę Susanna Kallur.

Do finału sprintu na 200 metrów awansowała Zofia Wróblewska. Trenowana przez Kamila Kobiałkę zawodniczka była trzecia w trzeciej serii i dzięki uzyskanemu czasowi 23.61 zapewniła sobie prawo walki o medale. Druga z Polek – Agata Forkasiewicz – była piąta w drugim biegu z wynikiem 23.83 i nie zobaczymy jej w jutrzejszym finale.

Dziewiąte miejsce w rzucie młotem – z rezultatem 68.92 – zajął Arkadiusz Rogowski. Młociarzowi stołecznej Skry, którego trenerem jest Mikołaj Rosa, do wejścia do czołowej ósemki zabrakło pół metra. Młodzieżowym mistrzem Europy został Brytyjczyk Nick Miller – jego dzisiejszy wynik to 74.46.

Magdalena Sochoń w rzucie oszczepem do siedmioboju zajęła jedenaste uzyskując w najlepszej próbie odległość 35.09. W kończącym dwudniowe zmagania biegu na 800 metrów Polka była pierwsza, wyprzedzając na ostatniej prostej Verenę Preiner. Sochoń na mecie uzyskała czas 2:12.04. W ostatecznej klasyfikacji wieloboju zawodniczka Warszawianki uplasowała się na dziesiątym miejscu z dorobkiem 5533 punktów. Wynik 6303 punkty dał złoty medal faworytce rywalizacji Węgierce Xénii Krizsán.

W chodzie na 20 kilometrów Karolina Wierus z czasem 1:45:19 zajęła szesnaste miejsce. Druga z Polek – Joanna Bemowska – została zdjęta z trasy przez sędziów. Mistrzynią Europy została Rosjanka Maria Ponomariowa, która wynikiem1:27:17 poprawiła rekord zawodów.

Po dwóch dniach rywalizacji Polska z jednym srebrnym medalem zajmuje, wspólnie z Bułgarią i Hiszpanią, trzynaste miejsce w klasyfikacji medalowej. W tabeli punktowej nasza ekipa plasuje się na dziewiątym miejscu.

Pełne wyniki: Tallinn