1 / 0

Uniwersjada: kolejne cztery medale w Kwangju

Podczas kolejnego dnia 28. Letniej Uniwersjady lekkoatleci zdobyli cztery medale – srebrne wywalczyły Joanna Fiodorow i Paulina Guba, a brąz wyskakali Anna Jagaciak-Michalska w trójskoku i Robert Sobera w tyczce. Rywalizację w Kwangju utrudniał ulewny deszcz.

Do czwartej kolejki konkursu rzutu młotem liderką była Joanna Fiodorow, która legitymowała się rezultatem z pierwszej serii – 69.69. Wówczas, dość niespodziewanie, granicę 70 metrów rzucając 70.02 przekroczyła pochodząca z Ukrainy Azerka Hanna Skydan. Zawodniczka znad Morza Kaspijskiego umocniła się na prowadzeniu w kolejnej serii, w której uzyskała 70.67 (Polka ponownie rzuciła wówczas 69.69). Ostatecznie złoto wywalczyła reprezentantka Azerbejdżanu, a Polka musiała zadowolić się srebrem.

Znakomicie spisała się w Kwangju Paulina Guba. Zawodniczka Startu Otwock po pchnięciu w pierwszej kolejce 17.37 i w drugiej 17.34 w kolejnej serii uzyskała aż 17.94. Wynik ten, lepszy od minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata, pozwolił Polce wywalczyć srebrny medal. Guba przesunęła się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych, a jej dzisiejszy rezultat jest najdalszym pchnięciem biało-czerwonej kulomiotki od 2008 roku (18.68 Krystyny Zabawskiej na Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym w Bydgoszczy). Złoto zdobyła Niemka Lena Urbaniak – 18.00.

Do srebrnego medalu wywalczonego w skoku w dal brąz w trójskoku dodała dziś Anna Jagaciak-Michalska. Zawodniczka z Puszczykowa stoczyła bój o medal z Chinką, tegoroczną mistrzynią Azji, Wupin Wang. Złoty medal zdobyła zdecydowana faworytka rywalizacji, liderka światowych tabel, Rosjanka Jekatierina Koniewa (14.20).

Robert Sobera po zaliczeniu w pierwszej próbie 5.30 opuścił wysokość 5.40. W strugach deszczu dopiero pokonanie w trzecim podejściu poprzeczki zawieszonej na 5.50 dało mu miejsce medalowe. Polak miał trzy strącenia na 5.60 i ostatecznie zdobył brąz. Mistrzem 28. Letniej Uniwersjady został Kazach Nikita Filippow, który podobnie jak nasz reprezentant skoczył 5.50.

Czwarta w biegu na 5000 metrów była Paulina Kaczyńska (16:05.81). Złoto zdobyła Czeszka Kristiina Mäki – 16:03.29.

W finałowym biegu na 110 metrów przez płotki Damian Czykier zajął czwarte miejsce z czasem 13.72. Polakowi do brązowego medalu zabrakło niewiele – trzeci na mecie Japończyk Genta Masuno uzyskał 13.69. Wygrał Greggmar Swift z Barbadosu – 13.43

Do finałów awansowały nasze męskie sztafety: 4 x 100 metrów (Pawłowski, Adamski, Zaczek, Kryński), która uzyskała czas 39.12 oraz 4 x 400 metrów (Zagórski, Pietrzak, Bryliński, Omelko) – 3:07.86.

Kamil Gurdak w biegu półfinałowym na 800 metrów przez większość dystansu znajdował się na końcu stawki. Polak zaatakował na 200 metrów przed metą i po znakomitym finiszu na ostatniej prostej uzyskał czas 1:48.67 i zwyciężając zagwarantował sobie prawo startu w finale.

Pełne wyniki: Kwangju