1 / 0

MME 2015: złoty Zalewski, trzy medale pań

Karol Zalewski obronił tytuł młodzieżowego mistrza Europy w biegu na 200 metrów i zdobył pierwsze złoto dla Polski na czempionacie w Tallinnie. Na podium stawały dziś także Karolina Kołeczek, Malwina Kopron oraz Patrycja Wyciszkiewicz.

Zalewski dobrze spisał się już w półfinale – na mokrej bieżni tallińskiego stadionu Kadriorg wygrał z czasem 20.50. W biegu finałowym Polak mocno ruszył od początku dystansu. Po wyjściu z wirażu był już liderem. Podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego nie oddał prowadzenia do mety, na której zmierzono mu czas 20.49. Groźnie atakował drugi Leon Reid ale nie udało mu się pokonać Polaka. Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu Zalewski został pierwszym w historii sprinterem, który obronił tytuł młodzieżowego mistrza Europy w biegu na 200 metrów.

Karolina Kołeczek, trenowana przez Andrzeja Mirka, w finale biegu na 100 metrów przez płotki zdobyła srebrny medal uzyskując na mecie drugi najlepszy czas w karierze – 12.92. Wynik Polki jest potwierdzeniem przez nią minimum na sierpniowe mistrzostwa świata. Sandomierzanka obroniła dziś wywalczone przed dwoma laty w fińskim Tampere młodzieżowe wicemistrzostwo Europy. Złoto – z nowym rekordem mistrzostw 12.71 – zdobyła Szwajcarka Noemi Zbären.

Karolina Kołeczek drugi raz w karierze została młodzieżową wicemistrzynią Europy (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Patrycja Wyciszkiewicz uzyskując czas 51.63 zdobyła brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Europy w biegu na 400 metrów. Poznanianka potwierdziła w Tallinnie minimum na mistrzostwa świata w Pekinie. Na mecie lepsze od zawodniczki Edwarda Motyla były Rumunka Bianca Răzor (51.31) i Rosjanka Jekatierina Rieńżyna (51.51). Na podium biegu na 400 metrów stanęły te same zawodniczki, które dwa lata temu wywalczyły medale na juniorskim czempionacie w Rieti (wówczas złoto zdobyła Wyciszkiewicz, srebro Răzor i brąz Rieńżyna). Druga z Polek startujących w finale – Martyna Dąbrowska – była siódma z czasem 52.65. Jutro obie nasze zawodniczki powinny być podporą dla reprezentacyjnej sztafety 4 x 400 metrów.

Patrycja Wyciszkiewicz po zdobyciu brązowego medalu na dystansie 400 metrów (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Drugi brązowy medal dla Polski zdobyła młociarka Malwina Kopron. Trenowana przez Czesława Cybulskiego miotaczka z Poznania zaczęła konkurs od próby na 65.09, a w drugiej kolejce dzięki rzutowi (po siatce) na 68.00 wysunęła się na srebrną pozycję. Polka poprawiła się jeszcze w czwartej serii – 68.57. Niestety dalej rzucały rywalki – Francuzka Alexandra Tavernier prowadziła przez cały konkurs, a złoto przypieczętowała próbą w ostatniej serii na 72.10. Wicemistrzynią kontynentu do lat 23 została Białorusinka Alena Sobalewa – 71.20.

Malwina Kopron zdobyła brązowy medal w rzucie młotem (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Bardzo dobre piąte miejsce w finale sprintu na 200 metrów pań zajęła Zofia Wróblewska. Zawodniczka z Dolnego Śląska czasem 23.76 wyrównała rekord życiowy. Złoty medal zdobyła Niemka Rebekka Haase – 23.16.

Ósme miejsce w finałowym biegu na 800 metrów, z czasem 2:04.42, zajęła Syntia Ellward. Złoty medal z bardzo dobrym rezultatem 2:00.19 zdobyła Francuzka Renelle Lamote, liderka europejskich tabel.

W rzucie oszczepem Marcelina Witek uzyskała jedynie 50.38 i zajęła dziesiąte miejsce. Rywalki zdeklasowała Niemka Christin Hussong – bezapelacyjna faworytka konkurencji rzuciła dziś w Tallinnie 65.60 poprawiając sześcioletni rekord imprezy Łotyszki Madary Palameiki.

Pierwszy bieg półfinałowy na 800 metrów był bardzo nerwowy. Na ostatniej prostej na prowadzenie wysunął się Artur Kuciapski, który zwyciężył wyraźnie zwalniając w kratach – średniodystansowiec stołecznego AZSu-AWFu uzyskał czas 1:48.42. Niestety do finału nie awansował startujący w drugim półfinale Karol Konieczny – zawodnik bydgoskiego Zawiszy z czasem 1:50.31 zajął szóste, nie premiowane, miejsce.

Piąta w drugim biegu półfinałowym na 400 metrów przez płotki była Agnieszka Karczmarczyk (58.02). Zawodniczka z Trójmiasta nie awansowała do finału.

Po trzech dniach mistrzostw Polska z jednym złotym, dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi krążkami zajmuje, wspólnie z Hiszpanią, siódme miejsce w klasyfikacji medalowej. Jedno oczko wyżej – na szóstej lokacie – nasz zespół plasuje się w tabeli punktowej (57 punktów).

Pełne wyniki: Tallinn