Menu
1 / 0
Aktualności /

MME 2015: medalowa polska niedziela w Tallinnie

MME 2015: medalowa polska niedziela w Tallinnie

Patryk Dobek na 400 metrów przez płotki, Artur Kuciapski na 800 metrów oraz niespodziewanie Kacper Oleszczuk w rzucie oszczepem zostali dziś młodzieżowymi (U23) mistrzami Europy. W Tallinnie Polacy zdobyli dziś także trzy srebrne i jeden brązowy krążek. Biało-czerwoni wywalczyli w sumie w stolicy Estonii dwanaście miejsc na podium.

Patryk Dobek na 400 metrów przez płotki, Artur Kuciapski na 800 metrów oraz niespodziewanie Kacper Oleszczuk w rzucie oszczepem zostali dziś młodzieżowymi (U23) mistrzami Europy. W Tallinnie Polacy zdobyli dziś także trzy srebrne i jeden brązowy krążek. Biało-czerwoni wywalczyli w sumie w stolicy Estonii dwanaście miejsc na podium.

 

Patryk Dobek był faworytem do zwycięstwa w biegu na 400 metrów przez płotki. Polak nie zawiódł kibiców i zdobył złoty medal poprawiając czasem 48.84 rekord życiowy (pierwszy raz pokonał ten dystans poniżej 49 sekund). Jeszcze na przedostatnim płotku z biegaczem Krzysztofa Szałacha walczył Fin Jussi Kanervo, jednak na ostatniej prostej Dobek pozostawił rywali za plecami. Na mecie Polak pokonał drugiego zawodnika o blisko sekundę – mieszkający na co dzień w USA Kanervo uzyskał 49.66. Złoto Dobka jest drugim w historii polskiej lekkoatletyki medalem z najcenniejszego kruszcu wywalczone podczas młodzieżowych mistrzostw Europy na dystansie 400 metrów przez płotki – 12 lat temu w Bydgoszczy wygrał, z nadal aktualnym rekordem imprezy (48.45), Marek Plawgo.

- Dobek wyprzedził Fina o 0.82 sekundy. Większą przewagę nad srebrnym medalistą w historii mistrzostw Europy U23 miał tylko Marek Plawgo w 2003 roku. Wówczas Polak pokonał Niemca Christiana Duma o 1.08. – zauważa statystyk Tomasz Wieczorek.


Patryk Dobek na mecie biegu na 400 metrów przez płotki w Tallinnie (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

W finale biegu na 800 metrów praktycznie przez cały dystans liderem rywalizacji był Artur Kuciapski. Zawodnik Andrzeja Wołkowyckiego kontrolował sytuację i po mądrym biegu zwyciężył z czasem 1:48.11. Polak nie dał się pokonać atakującym go szczególnie na ostatnich 200 metrach rywalom. Średniodystansowiec stołecznego AZSu-AWFu uzyskał czas 1:48.11. Srebro w Tallinnie zdobył Hiszpan Saul Ordóñez (1:48.23), a brąz, po znakomitym finiszu, Słoweniec Žan Rudolf (1:48.47). Kuciapski kontynuuje złotą historię polskiego biegu na 800 metrów podczas czempionatu Europy zawodników do lat 23– przypomnijmy, że najlepsi na tym dystansie byli Marcin Lewandowski (Debreczyn 2007) oraz Adam Kszczot (Kowno 2009, Ostrawa 2011). W sumie w dziesięciu rozegranych edycjach mistrzostw Europy młodzieżowców Polacy zdobyli cztery złote, jeden srebrny i dwa brązowe krążki.


Złoty Artur Kuciapski i srebrna Sofia Ennaoui (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Zdecydowanie najbardziej niespodziewanym złotym medalistą wśród Polaków był Kacper Oleszczuk. Miotacz pasłęckiej Polonii nie był stawiany w gronie faworytów, przed mistrzostwami legitymował się rekordem na poziomie ok. 77 metrów. Podopieczny trenera Borysewicza wszedł w konkurs spokojnie od próby na 74.25. W drugiej kolejce Polak zaimponował wspaniałym rzutem na 82.29 – wynik ten dał mu pozycję lidera, której nie oddał już do końca zawodów. Rezultat naszego oszczepnika jest jego nowym rekordem życiowy, jest również lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa świata w Pekinie. W trzeciej próbie Oleszczuk rzucił jeszcze 79.15, a następnie miał trzy niemierzone podejścia. Srebro zdobył Ukrainiec Maksym Bohdan, który dwukrotnie przekroczył 80 metrów – 80.08 i 81.08. Na trzecim stopniu podium stanął Niemiec Bernhard Seifert – 80.57. Bez medalu wyjedzie z Tallinna największy faworyt konkurencji Johannes Vetter, który w tym roku rzucał już ponad 85 metrów. Medal Oleszczuka jest pierwszym krążkiem w rzucie oszczepem od 10 lat, gdy w Erfurcie zwyciężył Igor Janik.


Kacper Oleszczuk wywalczył złoty medal w rzucie oszczepem (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Srebrny medal w biegu na 1500 metrów zdobyła Sofia Ennaoui. Na 400 metrów przed metą liderką biegu była obrończyni tytułu Serbka Amela Terzić. Polka rozpoczęła pogoń za zawodniczką z Bałkanów i na początku ostatniej prostej wyprzedziła złotą medalistkę sprzed dwóch lat. Niestety po chwili Terzić zrewanżowała się naszej walecznej biegaczce i ponownie objęła prowadzenie wpadając na metę 0.13 sekundy przed zawodniczką Lubusza Słubice. Polka, trenowana przez Wojciecha Szymaniaka, poprawiła czasem 4:04.77 rekord życiowy ale pozostała na dziesiątym miejscu w polskich tabelach historycznych. Dla Ennaoui dzisiejsze srebro jest trzecim w karierze na wielkiej międzynarodowej imprezie – wcześniej w 2013 roku stawała na drugim stopniu podium mistrzostw Europy juniorek oraz mistrzostw Europy juniorów w biegach przełajowych. Nasza zawodniczka urodziła się w 1995 roku więc będzie miała szansę na złoto za dwa lata podczas kolejnej odsłony mistrzostw młodzieżowców, których gospodarzem będzie Bydgoszcz.

- Jestem zawiedziona, bo ponownie jestem druga. Mam nadzieję, że może za dwa lata mi się wreszcie uda. – powiedziała po biegu Sofia Ennaoui w wywiadzie dla Telewizji Polskiej.

Złoty skład z mistrzostw Europy juniorów w Rieti – Małgorzata Curyło, Martyna Dąbrowska, Adrianna Janowicz, Patrycja Wyciszkiewicz – zdobył w stolicy Estonii srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów. Polki na mecie uzyskały czas 3:30.24. Na ostatniej prostej walkę o złoto Wyciszkiewicz stoczyła z Brytyjką Kirsten Mcaslan. Zawodniczki z Wysp Brytyjskich złoto okrasiły czasem 3:30.07, lepszym od rekordu kraju U23.

Wiele emocji przyniósł kibicom finałowy bieg sztafety panów 4 x 400 metrów. W składzie naszego zespoły znaleźli się mistrzowie z Tallinna – Karol Zalewski i Patryk Dobek. Oprócz naszych medalistów na bieżni pojawili się na pierwszej zmianie Kacper Duszyński oraz na trzeciej Bartłomiej Chojnowski. Ten ostatni miał wielką przewagę nad drugim zawodnikiem ale ostatecznie pałeczkę biegnącemu na czwartej zmianie Zalewskiemu przekazał prawie w tej samej chwili gdy zmieniali Francuzi. Podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego dzielnie walczył przez większość dystansu jednak na ostatniej prostej wyprzedził go kończący francuską sztafetę Thomas Jordier. Francuzi uzyskali czas 3:04.92, Polacy 3:05.35. 

W pchnięciu kulą świetnie walczył Andrzej Regin. Zawodnik Gwardii Szczytno na półmetku rywalizacji był czwarty. W piątej próbie podopieczny Ireneusza Bukowieckiego posłał kulę na odległość 19.08 i poprawiając rekord życiowy wysunął się na prowadzenie. Niestety po chwili dalej pchnął Luksemburczyk Bob Bertemes – 19.29 – i zepchnął Polaka na drugą lokatę. W szóstej kolejce zmobilizował się Chorwat Filip Mihaljević, który znokautował rywali pchając 19.35. Ostatecznie Regin, medalista mistrzostw Europy juniorów z 2013 roku, wywalczył dziś brąz. Bez medalu zawody zakończył lider po trzech kolejkach Mesud Pezer z Bośni i Hercegowiny. Na dziesiątym miejscu rywalizację ukończył Krzysztof Brzozowski – 18.16.


Kulomiot Andrzej Regin zdobył brązowy medal (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Trzy Polki rywalizowały w finałowym konkursie rzutu dyskiem. Początkowo dzięki próbom na 58.38 i 59.06 medalową pozycję zajmowała Daria Zabawska. Niestety później dalej rzucały faworytki rywalizacji czyli Niemki. Złoto – z wynikiem 63.83 – zdobyła druga przed dwoma laty w Tampere Shanice Craft. Srebrny medal wywalczyła obrończyni tytułu Anna Rüh (61.27), z brązem wyjedzie ze stolicy Estonii Kristin Pudenz (59.94). W czołowej ósemce plasowały się także dwie pozostałe Polki – szósta była Lidia Augustyniak (54.75), a jedno miejsce niżej zajęła Karolina Makul (52.75).


Trzy polskie dyskobolki rywalizowały w finale 10. Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Od lewej Daria Zabawska, Karolina Makul i Lidia Augustyniak (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

Na piątym miejscu rywalizację ukończyła nasza kobieca sztafeta 4 x 100 metrów. Polki biegnące w składzie Agata Forkasiewicz, Kamila Ciba, Katarzyna Sokólska, Karolina Zagajewska nie zmieniały najlepiej i na mecie uzyskały czas 44.54. Złoto zdobyły faworytki czyli Niemki – 43.47. Wartym odnotowania jest fakt, że dzięki wygraniu sprintów na 100 i 200 metrów oraz krótkiej sztafety Niemka Rebekka Haase zdobyła, jako pierwsza w historii młodzieżowych mistrzostw Europy, trzy złote medale podczas jednej edycji czempionatu.

Aneta Rydz skoczyła wzwyż 1.84 i trzykrotnie strącając 1.87 zajęła ostatecznie piąte miejsce. Złoty medal wywalczyła, skacząc 1.90, obrończyni tytułu Włoszka Alessia Trost (dwa lata temu w Tampere złoto dał jej wynik aż o 8 centymetrów lepszy). Największą sensacją było odpadnięcie już na wysokości 1.81 halowej mistrzyni świata z Sopotu Rosjanki Marii Kucziny (pokonała jedynie 1.71).

Polska kończy udział w 10. Młodzieżowych Mistrzostwach Europy z 12 medalami. Biało-czerwoni wywalczyli cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe krążki. To najlepszy występ naszej reprezentacji w zawodach tej rangi od 6 lat (w 2009 w Kownie Polacy stawali na podium aż 15 razy). W klasyfikacji medalowej Polska zajęła w Tallinnie czwarte miejsce za Niemcami, Francją i Rosją. Pod względem zdobytych krążków uplasowaliśmy się, wspólnie z ekipą trójkolorowych, na drugim miejscu. W klasyfikacji punktowej Polska na miejscu trzecim – 126 punktów i 26 finałów.


Krzysztof Wolsztyński (pierwszy z prawej) odebrał flagę European Athletics, za dwa lata to Bydgoszcz będzie gospodarzem mistrzostw U23 (foto: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska)

11. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy odbędą się za dwa lata, między 13 i 16 lipca 2017 roku, na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy. Dziś flagę European Athletics na bieżni stadionu w stolicy Estonii odebrał – w imieniu gospodarzy kolejnych mistrzostw – z rąk Prezydenta EA Norwega Svein Arne Hansena Krzysztof Wolsztyński. W stolicy Kujaw i Pomorza będą mogli wystartować m.in. Sofia Ennaoui, Konrad Bukowiecki czy Ewa Swoboda. To będą z pewnością udane mistrzostwa.

Pełne wyniki: Tallinn

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej