1 / 0

MEJ 2015: złota Ewa Swoboda

Ewa Swoboda wygrała, z czasem 11.52, bieg na 100 metrów i została dziś w szwedzkiej Eskilstunie mistrzynią Europy juniorek.

Polka nie najlepiej wyszła z bloków ale później z każdym metrem dystansu zbliżała się od upragnionego zwycięstwa. Na metę Polka wpadła pierwsza, a zmierzono jej czas 11.52. Sprinterki biegły pod przeciwny wiatr wiejący z siłą 1.2 m/s. Dzisiejszy złoty medal Swobody jest czwartym zwycięstwem polskiej sprinterki w finale stumetrówki na mistrzostwach Europy – wcześniej triumfowały w 1964 w Warszawie Ewa Kłobukowska (11.6), w 1970 w Paryżu Helena Kerner (12.10 ale pod wiatr o silne ponad 4 m/s) i w 2005 w Kownie Iwona Brzezińska (11.67). W Eskilstunie za Polką finiszowały Niemka Lisa Mayer (11.64) oraz Rosjanka Kristina Siwkowa (11.68).

Ewa Swoboda w chwili radości tuż po zdobyciu złota mistrzostw Europy juniorów (foto: Grzegorz Lipiński)

Aleksandra Grubba była czwarta w konkursie rzutu dyskiem. Zawodniczka z Trójmiasta w najlepszej próbie uzyskała odległość 49.95. Złotą medalistką została Niemka Claudine Vita, która w ostatniej kolejce rzuciła 57.47.

W Eskilstunie rywalizować zakończyły dziś siedmioboistki. Po południu panie najpierw rzucały oszczepem – obie Polki poprawiły w tej konkurencji rekordy życiowe. Patrycja Skórzewska rzuciła 34.91, a Paulina Ligarska 39.79. W biegu na 800 metrów szósta w pierwszej serii był Skórzewska (2:25.34), a czwarta w drugiej Ligarska (2:20.30). Ostatecznie w siedmioboju Paulina Ligarska zgromadziła 5379 punktów i zajęła ósme miejsce, a Patrycja Skórzewska z dorobkiem 5202 punktów była piętnasta. Mistrzynią Europy juniorek została Szwajcarka Caroline Agnou, która wynikiem 6123 punkty poprawiła rekord życiowy.

Do finału biegu na 3000 metrów z przeszkodami awansował piąty w pierwszej serii Mateusz Kaczmarek. Zawodnik z Powodowa uzyskał rezultat 8:59.31 i poprawiając rekord życiowy pierwszy w karierze pokonał ten dystans w czasie poniżej 9 minut.

Wiktor Suwara przebiegł 400 metrów w 47.27 i zajmując trzecie miejsce w drugim półfinale wywalczył prawo występu w finale.

Do półfinału biegu na 200 metrów awansowała Alicja Wrona (dziś 23.95) oraz Zuzanna Ciesielska (24.43).

Patryk Wieczorek z czasem 21.63 awansował do półfinału sprintu na 200 metrów.

Po dwóch dniach zawodów Polska z dwoma złotymi medalami zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Pełne wyniki: Eskilstuna