1 / 0

MEJ 2015: w sobotę srebro i dwa brązy

Dawid Wawrzyniak oddając w konkursie 21 skoków został w Eskilstunie wicemistrzem Europy juniorów w skoku wzwyż. Brązowymi medalistkami zostały młociarka Katarzyna Furmanek oraz tyczkarka Kamila Przybyła.

W Eskilstunie porywisty wiatr nie ułatwiał zadania skoczkom wzwyż. Dawid Wawrzyniak poprawiał dziś życiówkę za życiówką. Polak oddał w konkursie aż 21 skoków kończąc zmagania z wynikiem 2.23 i srebrnym medalem. Wygrał – także skacząc 2.23 – Duńczyk Jonas Kløjgaard Jensen. Ósmy w konkursie, z wyrównanym rekordem życiowym 2.13, był Filip Kossmann. Trzeci z Polaków w fianle – Norbert Kobielski – nie uporał się pierwszą wysokością.

Dawid Wawrzyniak po zdobyciu srebrnego medalu mistrzostw Europy juniorów (foto: Grzegorz Lipiński)

W rzucie młotem Katarzyna Furmanek po trzech kolejkach była piąta jednak Polka w czwartej kolejce uzyskała odległość 63.80 i przesunęła się na trzecie miejsce. Rzucając 67.20 złoty medal zapewniła sobie Francuska Audrey Ciofani.

Brąz zdobyła dziś również Kamila Przybyła. Tyczkarka z Bydgoszczy pokonała dziś poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.20 i trzykrotnie strąciła 4.25. Dominację wśród europejskich juniorek potwierdziła 18-letnia Szwajcarka Angelica Moser, która złoto zdobyła skacząc 4.35.

Klaudia Kardasz pchając 16.80 poprawiła rekord życiowy i uplasowała się na czwartym miejscu w konkursie kulomiotek. Zawodniczka Podlasia do piątej kolejki była na medalowej pozycji ale niestety wówczas o centymetr wyprzedziła ją Rosjanka Bugakowa. Siódmą lokatę wywalczyła Karolina Nesterowicz – 15.57. Złoty medal, z nowym rekordem Turcji juniorek 18.40, zdobyła obrończyni tytułu Emel Dereli.

W finałach sprintów na 200 metrów wystartowali Alicja Wrona i Patryk Wieczorek. Polka biegnąc po ósmym torze była piąta i uzyskała na mecie czas 23.61 przy wiejącym w plecy wietrze o sile 2.6 m/s. Jeszcze silniejszy wiatr wiał przy biegu panów - +4.1 m/s. W tych warunkach siódmy był Wieczorek – 21.47. Do finału nie awansowała Zuzanna Ciesielska.

Wiktor Suwara była siódmy (47.60), a Dariusz Kowaluk (47.90) ósmy w finale biegu na 400 metrów. Mistrzem Europy juniorów został Duńczyk Benjamin Lobo Vedel – 46.48.

Do finału biegu na 800 metrów awansował Mateusz Borkowski – 1:51.16.

Na półfinałach udział w mistrzostwach Europy juniorów zakończyli Helena Dalke i Michał Galikowski. Zawodniczka z Bydgoszczy była szósta w półfinale (59.23), a płotkarz z Sopotu szósty (52.77).

Po trzech dniach mistrzostw Polska z pięcioma medalami zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Pełne wyniki: Eskilstuna