1 / 0

91. MPS: Sudoł i Kapera złoci w chodzie na 20km

W niedzielny niezwykle upalny poranek w Krakowie chodem na 20 kilometrów rozpoczęły się 91. Mistrzostwa Polski Seniorów. Na zlokalizowanej przy hali Tauron Arena Kraków trasie złote medale wywalczyli Grzegorz Sudoł i Monika Kapera.

W rywalizacji mężczyzn na prowadzeniu przez większość dystansu szedł duet krakowskiego AZSu-AWFu – Grzegorz Sudoł i Jakub Jelonek. Wicemistrz Europy z Barcelony z 2010 roku dopiero na ostatnich metrach zaatakował i po iście sprinterskim finiszu zapewnił sobie złoty medal. Czas mistrza Polski oraz drugiego na mecie zawodnika to 1:25:41. Ponad minutę później na linii mety zameldował się Rafał Augsutyn, który wywalczył brązowy medal – lider polskich tabel uzyskał w trudnych warunkach czas 1:26:52.

Grzegorz Sudoł i Jakub Jelonek na linii mety (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Do mety nie doszli m.in. obrońca tytułu Łukasz Nowak, który został zdyskwalifikowany przez sędziów oraz Dawid Tomala.

Wywiad z Grzegorzem Sudołem na kanale PZLA na YouTubie

Wśród pań mistrzynią Polski została, idąca ze stałą przewagą nad drugą zawodniczką Monika Kapera. Chodziarka z Katowic uzyskała wynik 1:35:26 i zdobywając pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski seniorek na 20 kilometrów o ponad półtorej minuty wyprzedziła Agnieszką Szwarnóg (1:37:04). Brązową medalistką krajowego czempionatu seniorek na 20 kilometrów Katarzyna Golba – 1:37:54.

Panie na trasie chodu przy Tauron Arenie Kraków (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Z trasy zeszła obrończyni złotego medalu ze Szczecina Agnieszka Dygacz, do mety nie dotarła również inna czołowa zawodniczka Paulina Buziak.

Zawody w Krakowie znajdowały się na liście mityngów kwalifikacyjnych IAAF do mistrzostw świata. W związku z tym w Grodzie Kraka wystartowali zagraniczni zawodnicy – najlepiej spisali się Turek Ersin Tacir (1:29:11) oraz Hiszpanka Ainhoa Pinedo (1:36:43).

Uroczyste otwarcie 91. Mistrzostw Polski Seniorów dziś o godzinie 15:00 na stadionie AWF w Krakowie. Wśród ciekawszych finałów pierwszego dnia zmagań m.in. sprinty na 100 metrów, pchnięcie kulą z Paulina Gubą oraz rzut oszczepem mężczyzn.

Pełne wyniki: Kraków