1 / 0

MŚ U-18: rekord Polski Adamczyk w 7-boju

W czwartym dniu Mistrzostw Świata U-18 w Cali Patrycja Adamczyk (KS Polonia Pasłęk) wynikiem 5317 pkt poprawiła należący do niej rekord Polski w siedmioboju.

W skoku w dal, piątej konkurencji siedmioboju, Karolina Jóźwiak wynikiem 5.49 ustanowiła rekord życiowy, Patrycja Adamczyk uzyskała 5.34. W rzucie oszczepem Patrycja poprawiła życiówkę osiągając 42.83 (7 miejsce), rezultat Karoliny – 29.62. Dystans 800 m Adamczyk przebiegła w czasie 2:34.44, a Jóźwiak w 2:24.78. Z łącznym dorobkiem 5317 pkt Patrycja Adamczyk zajęła 16 miejsce, Karolina Jóźwiak gromadząc 4916 pkt była 31. Mistrzynią świata z rekordem mistrzostw 6037 pkt została Szwajcarka Geraldine Ruckstuhl.
Poprzedni rekord Polski 16-letnia Patrycja ustanowiła w czerwcu podczas MP w Krakowie, poprawiając rekordy życiowe w pięciu konkurencjach indywidualnych zgromadziła 5219 pkt. W Cali podopieczna Piotra Borysewicza znacząco poprawiła się w skoku wzwyż i rzucie oszczepem.

W pierwszej rundzie sztafety mieszanej 4x400 m, debiutującej w mistrzostwach, polski zespół w składzie: Natan Fieden-Natalia Kaczmarek-Katarzyna Martyna-Tymoteusz Zimny zwyciężył w swojej serii czasem 3:25.19. Przepisy nie określają płci zawodników na kolejnych zmianach, Tymoteusz i Włoch (3:25.62) dopiero na ostatnich metrach dogonili Niemkę (3:25.71), która otrzymała pałeczkę z olbrzymią przewagą nad rywalami. Szybsi od Polaków byli tylko zwycięzcy pozostałych serii, Amerykanie (3:22.65) i Japończycy (3:24.76). Sześć z 20 sztafet wybrało ten sam wariant co Polacy: M-K-K-M.
Bieg mieszany zastąpił dwie „jednolite” sztafety 100-200-300-400 m, w 2001 r. w Debreczynie czwórka Tomasz Kaska, Piotr Zrada, Piotr Kędzia i Karol Grzegorczyk zdobyła złoty medal bijąc rekord świata, który przetrwał osiem lat.

W rzucie oszczepem Mateusz Zabłocki z wynikiem 75.12 (7. w kwalifikacjach, rekord życiowy) awansował do finału, Cyprian Mrzygłód z rezultatem 69.52 był 16.

W kwalifikacjach skoku w dal Gaja Wota po dwóch próbach przekroczonych uzyskała 5.90 awansując do finału na 12. pozycji.

Klaudia Adamek czasem 24.16 (+0.6 m/s) poprawiła jednodniowy rekord życiowy, od awansu do finału dzieliło ją 9 setnych sekundy.

W finale skoku wzwyż Maciej Grynienko zajął 10 miejsce pokonując wysokość 2.07. Złoty medal zdobył Włoch Stefano Sottile, lider tabel światowych, po zaliczeniu 2.20.

Emilia Gręziak ukończyła chód na dystansie 5000 m na 21 pozycji z czasem 24:56.22, Agata Kowalska bardzo źle znosząca upały od początku pobytu w Cali wycofała się w połowie dystansu. Zwyciężyła Chinka Zhenxia Ma (22:41.08).

W chodzie na 10 000 m Arkadiusz Drozdowicz nie ukończył konkurencji, po 9000 m z czasem 41:59.99 zajmował 19 lokatę. Podobnie jak czterech innych zawodników przeszedł dystans 9600 m (sędziowie nie informowali chodziarze o liczbie okrążeń pozostałych do przejścia). Mistrzem świata został Rosjanin Siergiej Szyrobokow 42:24.41.
Podczas tej konkurencji po raz pierwszy w mistrzostwach zastosowano budzący kontrowersje "Pit Lane Rule" - zawodnik mający trzy czerwone kartki był "skazywany" na dwuminutowy odpoczynek, po którym powracał do rywalizacji. W ten sposób szansę na medal stracił Rosjanin Zachar Sliwa, będący po 8000 m w czteroosobowej czołówce (10. na mecie).