1 / 0

91. MPS: wyrównany sprint, ponad 80m Krukowskiego

W pierwszym dniu 91. Mistrzostw Polski Seniorów niezwykle emocjonujący był finał sprintu na 100 metrów panów, w którym triumfował Przemysław Słowikowski. Marika Popowicz została mistrzynią kraju na setkę, a Marcin Krukowski rzucił oszczepem ponad 80 metrów.

Niezwykle wyrównany był poziom biegu sprinterskiego na 100 metrów panów. Zawodnicy biegli przysłowiową ławą i na metę wpadli niemal jednocześnie. Złoty medal, z nowym rekordem życiowym 10.39, wywalczył Przemysław Słowikowski. Kolejna czwórka zawodników zmieściła się w 0.02 sekundy. Srebro zdobył nasz młodzieżowy mistrz Europy na 200 metrów Karol Zalewski, który w Krakowie uzyskał 10.42. Po dokładnej analizie zdjęć z aparatury ten sam czas uzyskali trzeci na mecie Kamil Masztak i Remigiusz Olszewski – 10.43. Piąty Kamil Kryński przebiegł setkę w 10.45. Film z biegu znajduje się na profilu PZLA na Instagramie.

W biegu kobiet złoty medal zdobyła liderka polskich tabel Marika Popowicz z bydgoskiego Zawiszy. Trenowana przez Jacka Lewandowskiego sprinterka uzyskała na krakowskiej bieżni czas 11.44. Za plecami Popowicz finiszowały Marta Jeschke (11.50) oraz Anna Kiełbasińska (11.52).

Dopiero w szóstej kolejce Marcin Krukowski z Warszawianki rzucił oszczepem ponad 80 metrów uzyskując 80.76. Lider polskich tabel prowadził w konkursie od pierwszej serii, w której posłał oszczep na 79.44. Niespodziewanym wicemistrzem kraju został Krystian Bondarenko, który w pierwszej próbie poprawił rekord życiowy rzucając 78.06. Brąz zdobył Marcin Plener ze stołecznej Skry – 76.61. Bez medali Hubert Chmielak i Kacper Oleszczuk.

W rzucie oszczepem kobiet bardzo dobrze spisywały się Marta Kąkol, która już w pierwszej kolejce poprawiła rekord życiowy wynikiem 56.34 oraz Marcelina Witek, która w drugiej próbie uzyskała 56.80. Po dwóch seriach rzutów – z powodu intensywnego deszczu – konkurs wstrzymano. Później już żadna zawodniczka nie poprawiła się i ostatecznie złoto mistrzostw kraju seniorek – pierwsze w karierze – zdobyła Marcelina Witek. Srebro wywalczyła Marta Kąkol, a brąz broniąca tytułu Urszula Jakimowicz – dziś 53.17.

Podobnie jak rzut oszczepem pań także trójskok panów został przerwany w związku z silnymi opadami deszczu. Zdecydowane zwycięstwo w tej konkurencji odniósł Adrian Świderski, który mierzony skok oddał jedynie w pierwszej próbie. Zawodnik Śląska uzyskał wówczas wynik 16.63. Drugie miejsce w konkursie zajął równo skaczący w Krakowie (dwa skoki na 16.25 i najlepszy na 16.29) Karol Hoffmann, który bronił tytułu mistrzowskiego. Brąz – pierwszy raz w karierze przekraczając 16 metrów – zdobył Bartosz Bonecki (16.06).

Małgorzata Trybańska-Strońska w trójskoku uzyskała 13.46 i zdobyła złoty medal. Tylko 5 centymetrów dzieliło srebrną i brązową medalistkę – Anna Starzak osiągnęła wynik 13.32, a Martyna Bielawska 13.27.

Paulina Guba, niedawna medalistka uniwersjady, odniosła przekonywujące zwycięstwo w pchnięciu kulą. Miotaczka Startu Otwock dwukrotnie pchała w Krakowie 17.63 (bardzo równa seria: 17.54-17.63-17.63-x-17.44) i obroniła mistrzowski tytuł wywalczony przed rokiem w Szczecinie. Wicemistrzynią kraju została Agnieszka Maluśkiewicz (16.57), a brązową medalistką Anna Wloka (16.42).

Najdłuższym dystansem rozgrywanym podczas 91. Mistrzostw Polski był bieg na 5000 metrów pań i panów. W gronie mężczyzn wystartowało ponad 30 długodystansowców, a złoto zdobył Krzysztof Żebrowski, który uzyskując czas 14:21.97 poprawił rekord życiowy. Srebro wywalczył Damian Kabat (14:25.04), a brąz Dawid Malina (14:25.79).

W rywalizacji kobiet na 5000 metrów mistrzynią kraju została Renata Pliś (15:36.18), która o ponad 10 sekund pokonała Dominikę Nowakowską (15:46.20). Brąz wywalczyła Dominik Napieraj – 15:55.96.

Do finału biegu na 400 metrów przez płotki bez problemu awansował lider europejskich tabel na tym dystansie Patryk Dobek. Kłopotów z awansem do finału biegu na 800 metrów nie mieli Adam Kszczot, Artur Kuciapski czy Marcin Lewandowski oraz w gronie pań Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik. W finałach 400 metrów wystartuje ścisła krajowa czołówka m.in. Patrycja Wyciszkiewicz, Justyna Święty, Rafał Omelko, Jakub Krzewina czy Kacper Kozłowski.

Pełne wyniki: Kraków