1 / 0

MEJ 2015: złote polskie rzuty w Eskilstunie

W imponującym stylu Bartłomiej Stój w dysku i Maria Andrejczyk w oszczepie zdobyli w Eskilstunie tytuły mistrzów Europy juniorów. Reprezentacja Polski zdobyła w Szwecji 11 krążków i uplasowała się na czwartym miejscu w klasyfikacji medalowej.

Bartłomiej Stój konkurs rozpoczął nerwowo od dwóch niemierzonych rzutów. W trzeciej próbie uzyskał 64.09 i na półmetku konkursu był trzeci. Zawodnik ze Stalowej Woli w czwartej serii popisał się znakomitym rzutem na odległość 68.02. Wynik Polaka pozwolił mu oczywiście objąć prowadzenie. Rezultat naszego dyskobola jest nowym rekordem Polski juniorów oraz rekordem mistrzostw Europy juniorów. Biało-czerwony pokonał w Eskilstunie m.in. wielkiego faworyta, wicelidera tabel historycznych all-time, Chorwata Martina Markovića – zawodnik z Bałkanów zdobył srebro z wynikiem 67.11 (była to odpowiedź na próbę Polaka, wynik ten zawodnik z południa Europy uzyskał w piątej serii).

Równie znakomicie spisały się nasze oszczepniczki z liderką europejskich tabel Marią Andrejczyk na czele. Zawodniczka Hańczy Suwałki kontrolowała konkurs cały czas. W trzeciej serii Polka posłała oszczep na 59.29  i poprawiając rekord życiowy wysunęła się na czoło światowych tabel. W kolejnej próbie zawodniczka trenera Karola Sikorskiego jeszcze umocniła się na pozycji liderki rzucając 59.72 (siódmy wynik all-time w historii polskiej lekkoatletyki). Do szóstej kolejki druga w zawodach była Aleksandra Ostrowska – ostatecznie biało-czerwonych oszczepniczek zajęła trzecie miejsce z wynikiem 56.24. Polki na podium przedzieliła jedynie Anete Kociņa z Łotwy – 58.88.

Srebrne medale zawisły na szyjach sprinterek i sprinterów z biegów rozstawnych 4 x 100 metrów. Nasze panie biegnące w składzie Weronika Błażek, Zuzanna Kaniecka, Karolina Ciesielska, Ewa Swoboda uzyskały czas 45.28 i uległy jednie Brytyjkom (44.18). Polacy w składzie Artur Wasilewski, Przemysław Adamski, Krzysztof Wróbel, Eryk Hampel pokonali sztafetowy dystans w równe 40 sekund i przegrali tylko z ekipą gospodarzy (39.73).

Polski srebrny zespół 4 x 100 metrów w towarzystwie złotych Szwedów (foto: Grzegorz Lipiński)

Trzeci linię mety w biegu na 800 metrów przekroczył Mateusz Borkowski. Zawodnik LKB Rudnik uzyskał dziś czas 1:49.21. Mistrzem Europy juniorów został w tej konkurencji Brytyjczyk Kyle Langford – 1:48.99.

Męska sztafeta 4 x 400 metrów (Wiktor Suwara, Dawid Kapała, Kamil Mroczek, Dariusz Kowaluk)  była piąta z czasem 3:10.40. Zwyciężyli Rosjanie – 3:08.35.

W skoku w dal skacząc 6.16 szóste miejsce zajęła Natalia Chacińska. Złoty medal i tytuł mistrzyni Europy juniorek wywalczyła Rumunka Florentina Marincu – 6.78.

Polska kończy 23. Mistrzostwa Europy Juniorów na czwartym miejscu w tabeli medalowej z czterema złotymi, trzema srebrnymi i czterema brązowymi krążkami. W klasyfikacji punktowej biało-czerwona reprezentacja na 5. miejscu z dorobkiem 110 punktów (najlepiej od Kowna 2005). W obu zestawieniach na czele Wielka Brytania.

Kolejna odsłona mistrzostw Europy juniorów odbędzie się w lipcu 2017 we włoskim Grosseto.

Pełne wyniki: Eskilstuna