1 / 0

OOM 2015: rekordy Polski Adamczyk i Mrzygłoda

Podobnie jak w środę także i w drugim dniu 21. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zawodnicy zmagali się z tropikalnymi wręcz upałami. Mimo trudnych warunków atmosferycznych w Łodzi padły dwa nowe rekordy Polski juniorów młodszych – Patrycji Adamczyk w siedmioboju i Cypriana Mrzygłoda w rzucie oszczepem.

Adamczyk dzień rozpoczęła od wyniku 5.28 w skoku w dal. W rzucie oszczepem ustanowiła rekord życiowy rezultatem 43.98 i do poprawienia własnego rekordu kraju potrzebowała przebiec 800 metrów w 2:24.41. Zawodniczka z Pasłęka zaczęła bieg mocno i kontrolowała go przez cały dystans. Młoda wieloboistka dzielnie wytrzymała trudy biegu i na mecie uzyskała czas 2:24.21. Rezultat ten dał jej 767 punktów i ostatecznie pozwolił zgromadzić w dwudniowej rywalizacji 5320 punktów. Podopieczna Piotra Borysewicza poprawiła własny rekord kraju, ustanowiony na mistrzostwach globu kadetów w Cali, o 3 punkty.

Patrycja Adamczyk przed startem do biegu na 800 metrów (foto: Maciej Jałoszyński)

Zdecydowanie rekord życiowy poprawiła wicemistrzyni Polski Adrianna Sułek – wieloboistka bydgoskiego Zawiszy zgromadziła 5101 punktów. Warto nadmienić, że zawody w Łodzi były dopiero drugim wielobojem w karierze (debiutowała w maju w Bydgoszczy). Brąz dla Lindy Weiszewskiej – 4918 punktów.

Cyprian Mrzygłód, trenowany przez Leszka Walczaka, w trzeciej kolejce  wynikiem 76.47 poprawił rekord Polski juniorów młodszych w rzucie oszczepem o wadze 700 gram. Poprzedni rekord kraju wynosił 76.39 i od ubiegłego roku należał do Mateusza Strzeszewskiego. Świeżo upieczony rekordzista wszystkie mierzony rzuty miał ponad 70-metrowe (seria: x-73.96-76.47-70.62-71.66-70.01). Mrzygłód odniósł w Łodzi zdecydowane zwycięstwo – wicemistrz kraju Mateusz Zabłocki rzucił 68.34, a brązowy medalista Mateusz Gunera 62.07 (rekord życiowy).

Cyprian Mrzygłód z trenerem Leszkiem Walczakiem (foto: Tomasz Wieczorek)

Medalistki biegu na 400 metrów przez płotki poprawiły swoje rekordy życiowe. Najszybsza była Natalia Wosztyl, która uzyskała czas 60.24 i o ponad sekundę wyprzedziła Izabelę Wujkowską (61.41). Brązowy medal zdobyła wszechstronna Katarzyna Martyna – Krakowianka przebiegła dziś dystans 400 metrów przez płotki w 61.43.  Czas złotej medalistki to nieoficjalny najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki uzyskany przez 16-latkę.

Podobnie jak u pań także w biegu mężczyzn na 400 metrów przez płotki medaliści poprawili swoje rekordy życiowy. Najszybciej finiszował Kamil Aniszewski, który na mecie uzyskała czas 52.75. Drugie miejsce wywalczył Kacper Grzelczak (52.85), a trzecie Adam Mroczek (53.92).

Nie było niespodzianki w finale 400 metrów pań. Złoto, z wyraźną przewagą, zdobyła Natalia Kaczmarek. Zawodniczka z Gorzowa Wielkopolskiego uzyskała czas 54.60 i o ponad sekundę pokonała Karolinę Łozowską (55.74, rekord życiowy). Brązowy medal zdobyła Natalia Węglarz  - 56.20, rekord życiowy.

Niespodziewane rezultaty w biegu panów na 400 metrów. Bez medalu udział w olimpiadzie zakończył jeden z murowanych faworytów do złota Tymoteusz Zimny. Reprezentant Polski mocno zaczął i nie wytrzymał narzuconego w pierwszej części dystansu tempa. Złoto zdobył, po bardzo dobrym finiszu, Natań Fiedeń – 48.08 i rekord życiowy. Za jego plecami finiszowali Mateusz Wójcik (48.72) i Maciej Hołub (48.85). Zimny był czwarty z czasem słabszym zaledwie o 0.01 sekundy od brązowego medalisty.

Weronika Lizakowska pokonała 1500 metrów w 4:32.57 i zdobywając złoty medal pokonała Beatę Topkę – trzecią na EYOFie w Tbilisi. Topka uzyskała czas 4:32.73, a brąz – z wynikiem 4:36.60 – zdobyła Iga Jastrzębska.

W gronie panów złoto z czasem 4:06.24 zdobył Szymon Karasiewicz. Wicemistrzem został Szymon Zięba (4:06.44), a brąz wybiegał w Łodzi Andrzej Kowalczyk (4:07.80).

Na dystansie 2000 metrów z przeszkodami Patryk Ciecierski uzyskał 6:12.07 i zdobył złoty medal. Srebro wywalczył Mateusz Wielgus (6:16.45), a brąz Paweł Widłak (6:18.73, rekord życiowy).

Rekord życiowy 5.92 dał Dominice Kwaszcz złoty medal w skoku w dal. Zawodniczka z Dolnego Śląska pokonała o równe 10 centymetrów Małopolankę Gaję Wotę. Brązowy medal, skacząc 5.55, zdobyła Oliwia Dąbrowska.

Czołowy polski wieloboista Patryk Baran wystartował w skoku w dal i wygrał tą konkurencję z rezultatem 6.98. Drugie miejsce zajął Jakub Klęsk (6.75), który zaledwie o centymetr pokonał Marcina Syskiego.

Znakomicie spisał się Maciej Grynienko, który pokonując w trzeciej próbie poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.14 poprawił rekord życiowy i zdobył złoty medal. Z życiówką i srebrem wyjedzie z Łodzi Szymon Rudek – zawodnik Floty Gdynia skoczył w Łodzi 2.10. Brąz dla Krzysztofa Karkowskiego – 2.01.

Rekordzistka Polski juniorek młodszych i czwarta zawodniczka mistrzostw świata U18 w Cali Maja Ślepowrońska zdobyła, z wynikiem 16.87, złoty medal. Podopieczna Henryka Olszewskiego pokonała drugą w konkursie Annę Niedbałę o ponad 80 centymetrów. Wicemistrzyni kraju pchnęła 16.16 i poprawiła rekord życiowy. Z brązowym medalem wyjedzie z Łodzi Nikola Sułek – dziś pchnęła 15.90.

Maja Ślepowrońska wygrała w Łodzi konkurs pchnięcia kulą (foto: Maciej Jałoszyński)

Wicemistrz świata juniorów młodszych Szymon Mazur podkreślił dominację w swojej kategorii wiekowej pchając w Łodzi 20.43. Zawodnik z Sosnowca zdobył złoty medal i zdecydowanie pokonał Patryka Zygmunta (19.00, rekord życiowy) i Oskara Stachnika (17.64).

Wynik 57.83 dał Kamili Błaszczyk złoty medal w rzucie młotem. Miotaczka ze Zduńskiej Woli pokonała Patrycję Maciejewską (dziś 57.39) oraz Aleksandrę Osiak (56.18).

Sandra Radecka uzyskując wynik 50.32 zdobyła złoto i została jedyną oszczepniczką, która w Łodzi pokonała barierę 50 metrów. Drugie miejsce, rzucając 48.87, wywalczyła Weronika Mieczkowska. Brązową medalistką została Joanna Hajdrowska – 47.74.

Radosław Sobczyk po bardzo udanym I dniu rywalizacji w dziesięcioboju także dziś spisywał się na stadionie w Łodzi dobrze. Wieloboista z Ustronia podobnie jak wczoraj także dziś poprawił cztery rekordy życiowe (we wszystkich konkurencjach oprócz rzutu oszczepem). Sobczyk uzyskiwał dziś wyniki 14.50, 36.36, 3.90, 32.84 oraz w kończącym biegu na 1500 metrów 4:56.44. W sumie zawodnik zgromadził 6772 punkty. Wicemistrzem Polski juniorów młodszych został Mikołaj Jakóbczak (6492 pkt.), a brąz zdobył Miłosz Szymański (6113 pkt.).

Mistrzyniami Polski juniorek młodszych w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów zostały panie z RLTL ZTE Radom. Ekipa z Mazowsza, biegnąca w składzie Weronika Tkaczyk, Natalia Wosztyl, Izabela Smolińska, Martyna Kotwiła, uzyskała czas 47.52. Drugie miejsce wywalczyły zawodniczki Wawelu Kraków (48.19), a trzecie Resovii Rzeszów (48.79).

Po bardzo zaciętej walce złoto w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów panów zdobyła ekipa MKL Toruń. Piotr Formaniewicz, Adrian Brzeziński, Maksymilian Kowalski i Michał Jabłoński uzyskali czas 43.06 i zaledwie o 0.02 sekundy pokonali sprinterów białostockiego Podlasia. Brązowy medal – z czasem 43.98 – zdobyła Olimpia Grudziądz.