1 / 0

MŚ Pekin: rywalki Kamili Lićwinko

Naszą największą kobiecą nadzieją w konkurencjach skoków w 15. Mistrzostwach Świata w Pekinie będzie Kamila Lićwinko, poniżej nieco wieści z ostatnich dni o niektórych z jej najgroźniejszych rywalek.

Wysoką formę podczas mistrzostw Rosji w Czeboksarach potwierdziła Anna Czyczerowa, mistrzyni olimpijska i liderka tabel światowych bez strącenia pokonała pięć wysokości z dwoma metrami włącznie (bez powodzenia atakowała 2.04). Maria Kuczyna, halowa mistrzyni świata, zaliczyła 1.97. Swietłana Szkolina, obrończyni tytułu mistrzyni świata, po pierwszym skoku doznała kontuzji ścięgna Achillesa; w najbliższych dniach ma przejść operację (wznowienie startów planuje na sezon letni 2016).

Chorwatka Blanka Vlašić, dwukrotna mistrzyni świata (’07 i ’09), mimo czerwcowej kontuzji wystąpi w Pekinie. W br. startowała tylko dwukrotnie (zaliczając po 1.97), po raz ostatni 13 czerwca.

Alessia Trost, halowa wicemistrzyni Europy, nie znajdzie się w składzie Włoch na MŚ. Powodem jest kontuzja ścięgna Achillesa. W lipcu Włoszka zdobyła złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy.

Do Pekina nie wybiera się Vashti Cunningham, jedyna zawodniczka Stanów Zjednoczonych, która uzyskała minimum IAAF wynoszące 1.94. Podczas Mistrzostw Panamerykańskich Juniorów w Edmonton jako czwarta 17-latka na świecie w historii pokonała wysokość 1.96.
Po dwuletniej przerwie wznowiła karierę Amerykanka Amy Acuff, marząca o szóstym starcie olimpijskim. W br. 40-letnia Amy (ur. 14.07.1975) dwukrotnie skoczyła 1.88. W sobotę w Austin po raz ostatni spróbuje zakwalifikować się do reprezentacji na MŚ (będzie również atakować rekord świata masters w kategorii W40 wynoszący 1.90).
Chaunté Lowe (1.91 ’15), rekordzistka kontynentu i tegoroczna mistrzyni USA, podczas weekendu podejmie próbę uzyskania minimum IAAF w San Jose (Kostaryka), podczas mistrzostw NACAC (Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów).

Przed tygodniem do światowej „10” wskoczyła Niemka Marie-Laurence Jungfleisch, która wynikiem 1.96 zwyciężyła w 37. mityngu w Eberstadt. Pokonała Chorwatkę Ana Šimić, brytyjską 18-latkę Morgan Lake i Mariję Kuczynę (wszystkie po 1.94).

Poza Szkoliną, Trost i Cunningham w Pekinie zabraknie m.in. JUSTYNY KASPRZYCKIEJ (1.94), Katariny Johnson-Thompson (GBR, 1.97) i Jany Maksimawej (BLR, 1.95),