1 / 0

OOM 2015: emocjonujące sprinty na 200 metrów

W ostatnim dniu 21. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łodzi byliśmy świadkami m.in. niezwykle wyrównanej walki w finałowych biegach na 200 metrów.

Bardzo emocjonującą walkę w sprincie na 200 metrów stoczyły Klaudia Adamek i Olga Pietrzak. Przy głośnym dopingu obie panie wpadły na metę jednocześnie i obu zmierzono czas 24.60. Po dokładnej analizie zdjęć z fotofiniszu okazało się, że minimalnie szybsza była Klaudia Adamek. Brąz zdobyła Marlena Gola – 24.94.

Szybko pobiegli panowie w finale 200 metrów. Piękną walkę stoczyli Adrian Wesela i Dominik Smosarski. Złoto zdobył faworyt – Wesela uzyskał czas 21.70 i pokonał najmłodszego w stawce Smosarskiego o 0.17 sekundy. Brązowy medal dla Adriana Wojciechowskiego – 22.41.

Finisz biegu sprinterskiego panów na 200 metrów (foto: Maciej Jałoszyński)

Klaudia Siciarz, typowana nawet do poprawienia w Łodzi rekordu Polski, pewnie wygrała bieg na 100 metrów przez płotki. Krakowianka uzyskała dziś czas 13.75. Druga linię mety przekroczyła Natalia Kaczmarek (14.27), a trzecia Marcelina Winkowska (14.33).

Klaudia Siciarz na mecie biegu na 100 metrów przez płotki (foto: Maciej Jałoszyński)

Na dystansie 110 metrów przez płotki triumfował Wiktor Santkiewicz, który na mecie uzyskał czas 14.13 i po pasjonującej walce pokonał Michała Sierockiego (14.21, rekord życiowy). Brązowy medal zdobył wczorajszy triumfator skoku w dal i czołowy polski wieloboista Patryk Baran – 14.35.

W skoku o tyczce pań, który został rozegrany w Łodzi przed południem, Agnieszka Kaszuba zdobyła złoto z wynikiem 3.85. Zawodniczka Klubu Lekkoatletycznego Gdynia trzykrotnie atakowała 3.95 – niestety zmęczenie dało się we znaki młodej zawodniczce i próby na tej wysokości były nieudane. Srebrnymi medalami podzieliły się Agnieszka Maciak i Milena Lipińska. Panie pokonały poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3.50 (Maciak tym samym wyrównała rekord życiowy).

Pierwszą konkurencją dnia był chód panów na 10 000 metrów. Już po godzinie 08:00 na stadionie łódzkiego AZSu panował uciążliwy upał, który nie pomagał w uzyskiwaniu dobrych wyników w tej trudnej konkurencji. Złoto zdobył nasz reprezentant na mistrzostwa globu kadetów w Cali Arkadiusz Drozdrowicz, który uzyskał czas 49:32.94. Wicemistrzem Polski juniorów młodszych został Robert Goławski (49:48.12), a brąz wychodził w mieście włókniarzy Michał Wiater (50:39.15).

W rywalizacji chłopców z wynikiem 4.20 mistrzem Polski został Jakub Adamczyk. Rezultat 4.10 dał srebro Przemysławowi Kazmierczak i brąz Andrzejowi Łaskiemu.

Radosław Sikora poprawiając rezultatem 71.68 rekord życiowy w rzucie młotem zdobył złoty medal. Młody bydgoski miotacz swój najlepszy wynik w konkursie uzyskał w trzeciej serii, a ponad 70 metrów rzucił także w drugiej próbie. Najlepsze wyniki w karierze uzyskali w Łodzi także Kamil Swancar (66.74) oraz Szymon Gajda (65.93).

Po wczorajszym sukcesie w pchnięciu kulą dziś złoto w rzucie dyskiem zdobyła Maja Ślepowrońska. Zawodniczka z Pułtuska kontrolowała rywalizację, a zwycięstwo dał jej nowy rekord życiowy – 45.50. Wicemistrzostwo Polski wywalczyła Ewa Starych (43.65), a brąz zdobyła Agnieszka Kulak – 40.96.

Zaledwie 2 centymetry dalej rzucił w finale dysku Oskar Stachnik od Szymona Mazura. Złoty medalista uzyskał 58.98, a wczorajszy triumfator pchnięcia kulą 58.96. Brązowy medal wywalczył w Łodzi Wojciech Koszałka – 54.05.

W trójskoku pań złoto zdobyła Wiktora Liberska, która uzyskała rezultat 12.02. Drugie miejsce wywalczyła Marcelina Forduńska – 11.90. Dzięki próbie w szóstej serii na 11.78 brązowy medal zdobyła Paulina Szablewska, która czwartą zawodniczkę – Kornelię Suchecką – pokonała zaledwie o centymetr.

Trójskok mężczyzn zakończył się zwycięstwem Jakub Andrzejczaka, który w najlepszej próbie uzyskał rezultat 14.60. Tylko centymetr dzielił srebrnego Bartosza Świerczyna i brązowego Michała Majchrzaka – panowie zaliczyli odpowiednio 14.27 i 14.26.

Faworytka gospodarzy Aleksandra Nowakowska zdobyła złoty medal w skoku wzwyż pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.78. Dwa centymetry niżej skoczyła, bijąc rekord życiowy, Julia Dutkiewicz. Brązowa medalistka Marta Kwiecień ustanowiła „życiówkę” rezultatem 1.70.

Zaciętą walkę o medale stoczyli panowie w biegu na 800 metrów . Złoto zdobył faworyt konkurencji Patryk Sieradzki – zawodnik bydgoskiego Zawiszy uzyskał 1:53.39. Mimo trudów związanych z wysoką temperaturą rekordy życiowe poprawili drugi na mecie Patryk Kozłowski (1:53.58) oraz trzeci Michał Kitliński (1:53.98). n

Oliwa Olszok przebiegła 800 metrów w 2:09.60 i pokonując medalistkę niedawnego festiwalu młodzieży w Tbilisi Adriannę Czaplę (dziś 2:11.60) zdobyła złoto olimpiady. Brązowy medal z czasem 2:11.95 zdobyła Weronika Dworecka.

Adrianna Czapla zdobyła srebrny medal w biegu na 800 metrów (foto: Maciej Jałoszyński)

Na najdłuższym dystansie biegowym rozegranym w ostatnim dniu 21. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – biegu na 3000 metrów – wszystkie medalistki poprawiły rekordy życiowe. Eliza Megger wygrała z czasem 10:14.77 i pokonała Kamilę Pogodę (10:28.89) i Klaudię Cybulską (10:30.18).

Biegnąca na ostatniej zmienia sztafety 4 x 400 metrów Katarzyna Martyna poprowadziła zespół Wawelu Kraków do zwycięstwa w olimpiadzie młodzieży. Na wcześniejszych zmianach w ekipie z Małopolski pobiegły Karolina Barańska, Weronika Puto i Gaja Wota. Zwycięski klub uzyskał czas 3:57.38. Srebrny medal dla RLTL ZTE Radom (3:58.01), a brązowy wywalczyły panie z Prefbetu Śniadowo Łomża (3:59.42).

W biegu rozstawnym mężczyzn złoto wywalczyli panowie z AZSu UMCSu Lublin – ekipa w składzie Michał Sierocki, Michał Kitliński, Karol Kania i Maciej Hołub uzyskali czas 3:23.24. Wielkie emocje za plecami zwycięzców zapewniły ekipy Prefbetu Śniadowo i łódzkiego AZSu. Biegnący na ostatniej zmianie sprinterzy z tych klubów stoczyli walkę o srebro i brąz. Ostatecznie gospodarze uzyskali czas 3:24.15 i pokonali ekipę z nad Narwi o 0.03 sekundy.