1 / 0

32. MMP: wyrównane pojedynki w Białymstoku

W pierwszym dniu zmagań lekkoatletów podczas 32. Młodzieżowych Mistrzostw Polski złote medale zdobyli m.in. Sofia Ennaoui na 1500 metrów, Patrycja Wyciszkiewicz na dystansie 400 metrów oraz Kacper Oleszczuk w rzucie oszczepem.

W ceremonii otwarcia mistrzostw uczestniczyło liczne grono oficjeli z władzami polskiej lekkoatletyki, podlaskiego sportu oraz miasta-gospodarza mistrzostw, czyli Białegostoku. W poczcie sztandarowym znaleźli się Martyna Dąbrowska, Daria Zabawska oraz pierwszy medalista mistrzostw świata z regionu podlaskiego młociarz Wojciech Nowicki.

- W sporcie często jest tak, że po medale sięgają Ci, którzy są najbardziej zdeterminowani. Tej woli walki życzę uczestnikom mistrzostw. – mówił do przybyłych na stadion wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.

Prezes PZLA Jerzy Skucha przemawiając podczas otwarcia zawodów podkreślił, że białostockie mistrzostwa są swoistym zwieńczeniem niezwykle udanego sezonu w wykonaniu polskich lekkoatletów.

Prezes PZLA Jerzy Skucha otwiera mistrzostwa Polski (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Najszybszym sprinterem białostockich mistrzostw kraju został Przemysław Słowikowski. Sprinter Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia wyraźnie zwalniając na ostatnich metrach złoto zdobył czasem 10.63. Młodzieżowym wicemistrzem Polski został Dominik Kopeć, który stoczył pasjonującą walkę z Maciejem Brzezińskim – na mecie obu panów dzieliło jedynie 0.01 sekundy. Srebrny medalista uzyskał na linii mety czas 10.71, brązowy 10.72.

W biegu pań na 100 metrów podobnie jak w rywalizacji mężczyzn byliśmy świadkami niezwykle wyrównanego pojedynku. Mistrzynią Polski do lat 23 została, ku uciesze gospodarzy, Katarzyna Sokólska – 11.85. Tak jak w biegu panów drugą i trzecią zawodniczkę na linii mety dzieliła 0.01 sekundy. Kamila Ciba uzyskała 11.88 i pokonała Agatę Forkasiewicz – 11.89.

Zdecydowanie najlepszym młociarzem białostockich mistrzostw był Arkadiusz Rogowski. Miotacz stołecznej Skry jako jedyny rzucał ponad 70 metrów, a uzyskując w najdłuższej próbie 71.34 (w V kolejce) zapewnił sobie trzeci w karierze złoty medal młodzieżowych mistrzostw kraju. Srebrny medal wywalczył dziś Rafał Ciszewski (63.56), który pokonał Sebastiana Janusza (63.25).

W konkursie skoku o tyczce zawodnikom nie pomagały silne podmuchy wiatru, które przetaczały się przez białostocki stadion przez całą sobotę. Złoty medal zdobył podopieczny Romana Dakiniewicza Karol Pawlik, który jako jedyny pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.00 (trzykrotnie, bez powodzenia, atakował jeszcze 5.20). Srebrny medal zdobył Mateusz Jerzy, który po zaliczeniu 4.80 miał trzy nieudane próby na 5.00. Brąz dla Filipa Cybulskiego – 5.00.

Pod nieobecność młodzieżowej wicemistrzyni Europy w biegu na 100 metrów przez płotki Karoliny Kołeczek najlepszą polską płotkarką w tej kategorii wiekowej okazała się Nina Nycz, która zwyciężyła z czasem 13.86. Srebrną medalistką, po szarży na ostatnich metrach dystansu, została nasza czołowa wieloboistka Magdalena Sochoń (14.21). Zawodniczka Warszawianki już w kratach pokonała Marlenę Morton (14.30).

Emocjonujący finał biegu na 100 metrów przez płotki pań (foto: Tomasz Kasjaniuk)

W biegu panów na dystansie 110 metrów przez płotki po niezwykle zaciętej walce dwa czołowe miejsca zajęli zawodnicy szczecineckiej Pomeranii – zwyciężył Dominik Staśkiewicz (14.41) przed Jakubem Juniewiczem (14.45). Brązowy medal zdobył Kacper Schubert – 14.56.

W rywalizacji na dystansie 400 metrów rozegrano serie na czas. Medale zdobyli zawodnicy, którzy stanęli na starcie pierwszego biegu. Na ostatnich metrach zwycięstwo Kajetanowi Duszyńskiemu zabrał Rafał Smoleń, który finiszując uzyskał czas 47.70 i zawodnika z Łodzi pokonał o 0.03 sekundy. Brązowy medal – Bartłomiej Chojnowski, 47.84.

Młodzieżową mistrzynią Polski w biegu na jedno okrążenie stadionu została Patrycja Wyciszkiewicz. Poznanianka uzyskała czas 52.32 i odniosła zdecydowane zwycięstwo nad rywalkami. Druga na mecie Dominika Muraszewska uzyskała czas 53.67, a trzecia, faworytka gospodarzy, Martyna Dąbrowska 54.41.

Patrycja Wyciszkiewicz wygrała 400 metrów i podkreśliła swoją dominację w kategorii wiekowej U23 w Polsce (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Konkurs pchnięcia kulą odbywał się pod dyktando brązowego medalisty z Tallinna Andrzeja Regina. Kulomiot Gwardii Szczytno zwyciężył z rezultatem 18.96 i o 15 centymetrów pokonał lidera tabel kategorii U23 Krzysztofa Brzozowskiego. Na trzecim stopniu podium stanął Jan Parol – 18.41.

Anna Wloka pchając 15.97 zdobyła złoty medal w pchnięciu kulą i pokonała koleżankę z reprezentacji Polski Angelikę Kalinowską (dziś 15.84). Brązowy medal dzięki próbie z szóstej kolejki na 13.90 zapewniła sobie Monika Nowak.

W rzucie oszczepem Kacper Oleszczuk stoczył walkę o wygraną z Mateuszem Kwaśniewskim. Młodzieżowy mistrz Europy złoto krajowego czempionatu zapewnił sobie dopiero w ostatnim rzucie, w którym posłał oszczep na odległość 73.18. Ze srebrnym medalem wyjedzie z Białegostoku Kwaśniewski, który dziś w najlepszej próbie uzyskał 71.35. Brąz dla Wojciecha Ćwika – 65.42.

Mistrz Europy do lat 23 Kacper Oleszczuk walcząc z kontuzją i rywalami zdobył złoty medal (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Najlepszą oszczepniczką mistrzostw Polski do lat 23 okazała się Marcelina Witek, której do zdobycia złotego medalu wystarczyła próba na 53.55. Srebro zdobyła Agnieszka Grubba (48.90), a brązowy krążek wywalczyła Malwina Kopron (48.43), która w Białymstoku zobaczymy jeszcze w finale rzutu młotem.

Justyna Konior zwyciężyła w konkursie skoku wzwyż pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.79. Dwa srebrne medale zdobyły Aneta Rydz i Małgorzata Abramiuk – obie panie zaliczył po 1.75.

Powody do zadowolenia mieli przedstawiciele białostockiej lekkoatletyki po zakończeniu konkursu skoku w dal. Złoto i srebro zdobyły bowiem reprezentantki miejscowego Podlasia – mistrzynią kraju została Ewa Korniluk, a wicemistrzynią Karolina Markiewicz. Panie długu w konkursie legitymowały się takim samym wynikiem – 6.22. Dopiero w szóstej próbie Korniluk poprawiła się na 6.29. Brązowy medal zdobyła Katarzyna Wróbel – 6.09.

Dwie zawodniczki z Podlasia stały na podium skoku w dal (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Szymon Lubański okazał się najlepszym zawodnikiem w skoku w dal. Reprezentant warszawskiej Skry w najdalszej próbie osiągnął rezultat 7.64. Drugie miejsce zajął dziś Krzysztof Dudek – 7.27. Brązowy medal zdobył, skacząc 7.17, Michał Kosior (czwarty w konkursie Michał Kalinowski uzyskał 7.16).

W wolnym tempie biegły panie na dystansie 1500 metrów. Czasem 4:32.15, po samotnej walce, złoto zapewniła sobie wicemistrzyni Starego Kontynentu Sofia Ennaoui. Srebro zdobyła Syntia Elward (4:34.11), a brąz Martyna Galant – 4:35.54.

Na 400 metrów przed metą biegu na 1500 metrów zaatakował lider tabel krajowych Piotr Drobnik. Zawodnik nie wytrzymał jednak długiego finiszu i nie zdobył medalu. Mistrzem Polski do lat 23 został natomiast Mateusz Wyszomirski, który wpadł na metę z czasem 3:57.15. Miejsce drugie zajął, z czasem 3:57.77, Damian Rudnik. Brązowy medal wywalczył Paweł Pankratow – 3:58.01

Młodzieżową mistrzynią Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami została Amelia Czerwińska (10:38.98), która pokonała Joannę Terefenko (10:42.47) oraz Ewelinę Gawlak (10:44.09).

Andrzej Rogiewicz i Piotr Piotrowski z wyraźną przewagą nad rywalami finiszowali w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Złoto zdobył Rogiewicz, który uzyskał na mecie wynik 9:08.17. Srebrny medalista – Piotrowski – uzyskał czas 9:09.80. Damian Galkowski brązowy medal wywalczył pokonując dystans przeszkodowy w czasie 9:26.02.

Dokończenie zmagań na stadionie na Zwierzyńcu jutro. W niedzielę w Białymstoku m.in. finały sprintów na 200 metrów oraz rzutu młotem pań.

Wyniki I dnia zmagań: Białystok