Menu
1 / 0
Aktualności /

Podsumowanie 2015r w Polskim Związku Lekkiej Atletyki

Podsumowanie 2015r w Polskim Związku Lekkiej Atletyki

Tegoroczne sukcesy sportowe naszych reprezentantów są wszystkim dobrze znane (przypomnę rekordową ilość 39 medali głównych imprez mistrzowskich Europy i świata). Jako prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pragnę przedstawić osobom interesującym się polską lekkoatletyką osiągnięcia Zarządu pracującego pod moim kierownictwem w zakresie działań organizacyjnych i promocyjnych w mijającym roku.

Tegoroczne sukcesy sportowe naszych reprezentantów są wszystkim dobrze znane (przypomnę rekordową ilość 39 medali głównych imprez mistrzowskich Europy i świata). Jako prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pragnę przedstawić osobom interesującym się polską lekkoatletyką osiągnięcia Zarządu pracującego pod moim kierownictwem w zakresie działań organizacyjnych i promocyjnych w mijającym roku.

1. Był to pierwszy, pełny rok działalności Programu Lekkoatletyka dla Każdego. Jego celem było przede wszystkim upowszechnianie lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży jak również szkolenie i doszkalanie nauczycieli oraz instruktorów lekkiej atletyki oraz szeroko rozumiana promocja naszego sportu. O skali i zasięgu tego programu w 2015 roku w Polsce mówią liczby: w Programie bierze udział ok. 500 szkół podstawowych, a w ciągu roku zorganizowano ponad 1000 imprez lekkoatletycznych dla dzieci.


M.in. we Włocławku odbyły się zawody programu Lekkoatletyka dla Każdego (foto: Marek Biczyk)

2.  We wrześniu tego roku wystartowała druga część Programu Lekkoatletyka dla Każdego – gimnazja z klasami lekkoatletycznymi. Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 100 takich klas. W skali krajowej za całość Programu odpowiada wiceprezes PZLA Sebastian Chmara wspierany przez wiceprezesa Pawła Olszańskiego.

3. Dzięki tym przedsięwzięciom Polski Związek Lekkiej Atletyki po raz pierwszy w swojej historii odpowiada w sposób całościowy za lekką atletykę w Polsce. Tak jak Lekkoatletyka dla Każdego jest dostępna dla wszystkich chętnych w szkołach podstawowych, tak pierwsza selekcja odbywa się na poziomie naboru do gimnazjalnych klas lekkoatletycznych. Kolejne stopnie selekcji i szkolenia to Zaplecze Kadry Narodowej Juniorów, Kadra Narodowa Juniorów i Seniorów.


Zawody Lekkoatletyka dla Każdego we Włocawku (foto: Marek Biczyk)

4. Kluczowym elementem działalności Związku jest pozyskiwanie sponsorów oraz szeroka promocja lekkiej atletyki. Był to wyjątkowo dobry rok w kontekście współpracy z dotychczasowymi sponsorami jak również pozyskiwania nowych inwestorów. Obecnie obowiązujące umowy dają nam rekordowo duży roczny budżet środków finansowych uzyskanych oprócz dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki (poziom ponad 3 mln zł). Poza wieloletnim sponsorem strategicznym Związku, PKN Orlen mamy sponsora Programu Lekkoatletyka dla Każdego, firmę Nestle, która wspiera program nie tylko finansowo ale pod względem wprowadzania nawyków zdrowego żywienia dla wszystkich uczestników Programu. Zgodnie z hasłem, że polskie firmy powinny wspierać polski sport mamy rodzimych partnerów sprzętowych - firmy 4F oraz Polanik. Dużym wsparciem bezpośrednio dla zawodników i ich trenerów jest Fundacja Caroline LeFrak, która kwotą 1 mln dolarów wspiera 12 zawodników przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio. Środki sponsorskie zgromadzone w Związku są wykorzystywane na wspieranie niektórych imprez lekkoatletycznych, stypendia dla zawodników, dofinansowanie działalności WZLA itp. Tytułem eksperymentu wprowadzimy w 2016 roku profesjonalne (zorganizowane z pozyskanych od sponsorów środków finansowych) Drużynowe Mistrzostwa Polski dla najlepszych polskich klubów. Za sponsoring i promocję odpowiadają w Związku wiceprezes Sebastian Chmara i sekretarz generalny Związku Piotr Długosielski.

5. Nawiązując do powyższego tematu, pragnę poinformować, że na ukończeniu są prace związane ze znaczącą modernizacją dotychczasowych Przepisów Marketingowo - Reklamowych Związku. Jest to związane po pierwsze ze zmianami w przepisach IAAF jak również z decyzją Zarządu Związku, żeby możliwie szeroko zliberalizować dotychczas obowiązujące regulaminy.

6. W sprawach inwestycyjnych, dzięki zaangażowaniu całego Zarządu, a szczególnie wiceprezesa Zbigniewa Polakowskiego powstał w Ministerstwie Sportu i Turystyki przez lata oczekiwany program Lekkoatletyczny Orlik, do którego w mijającym roku wystartowało kilkudziesięciu inwestorów z całej Polski. Trwają obecnie rozmowy z ministerstwem, które dotyczą programu budowy hal lekkoatletycznych.

7. W celu uporządkowania zbioru szkoleniowców pracujących aktualnie w lekkiej atletyce wprowadzamy od 2016 roku nową elektroniczną licencję trenera (instruktora) la. Licencja będzie odnawialna w cyklu dwuletnim. Prace nad tym projektem odbywały się pod nadzorem wiceprezesa P. Olszańskiego.

8. Od pewnego czasu jesteśmy mocno zaangażowani w pozyskiwanie organizacji w Polsce dużych imprez mistrzowskich. Tak było w 2014 roku, kiedy wszyscy byliśmy dumni z Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie. Mam nadzieje na podobne pozytywne przeżycia podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy w 2017, które udało się „wygrać” w czerwcu br. Jesteśmy w trakcie aplikowania o Mistrzostwa Świata Juniorów w 2016, o Mistrzostwa Świata w półmaratonie w 2018 oraz o Halowe Mistrzostwa Europy w 2019 roku. Każda taka impreza organizowana w Polsce jest znakomitą okazją do promocji Polski, miasta organizatora i polskiej lekkoatletyki. Warto dodać, że spotykamy się z wielką przychylnością ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. Za tą część procesu aplikacyjnego, która jest po stronie Związku odpowiada sekretarz generalny P. Długosielski.

9. Bardzo ważnym obszarem naszego zainteresowania, przy założeniu, że nic co lekkoatletyczne nie jest nam obce, są masowe imprezy biegowe i całość amatorskiego biegania. Jestem przekonany, że wreszcie dojrzeliśmy do tego, żeby w niedługim czasie zaproponować kompleksowy projekt Związku dotyczący amatorskiego biegania i certyfikowania imprez biegowych w Polsce. Za ten projekt odpowiadają S. Chmara i P. Długosielski.


Bieg masowy, Orlen Warsaw Marathon (foto: Marek Biczyk)

10. Na koniec tego ekspresowego podsumowania działań Zarządu i Biura Związku należy wspomnieć, że rozpoczęliśmy przygotowania do godnego uczczenia stulecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przez ogłoszenie roku 2019 Rokiem Jubileuszu PZLA i wypełnienie go imprezami uświetniającymi ten niezwykły czas. Za całość odpowiedzialny będzie wiceprezes Lech Leszczyński.

Jerzy Skucha, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Powrót do listy

Więcej