1 / 0

HMP U18 & U20: Swoboda mistrzynią Polski juniorek

W popołudniowej sobotniej sesji halowych mistrzostw Polski w Spale Ewa Swoboda bez problemu wygrała bieg na 60 metrów uzyskując w finale rezultat 7.24. Znakomicie skakała wzwyż Paulina Borys, która wygrała z wynikiem 1.87.

Ewa Swoboda do Spały przybyła w nocy z Torunia, gdzie wczoraj rezultatem 7.07 ustanowiła znakomity halowy rekord świata juniorek. Do finału zmagań w hali Ośrodka Przygotowań Olimpijskich żorzanka awansowała bez problemu uzyskując czas 7.34. W finale mistrzyni Europy juniorek zdeklasowała krajowe rywalki, powiększając przewagę z każdym metrem finiszowała z czasem 7.24. Za jej plecami na linię mety wbiegły Klaudia Siciarz (7.66) i Daria Kurz (7.76). Zwycięstwo Ewy Swobody można obejrzeć na profilu PZLA na Instagramie.

Ewa Swoboda zdobyła mistrzostwo Polski juniorek (foto: Tomasz Kasjaniuk)

- Powoli kończymy sezon, nie wystartujemy już mistrzostwach Polski seniorów w Toruniu, na początku marca – przyznała trenerka Ewy Swobody Iwona Krupa.

Niespodziankę sprawił biegnący po siódmym torze w finale biegu na 60 metrów Łukasz Rychter – zawodnik Durasanu Płońsk wygrał złoty medal uzyskując czas 6.90. Na mecie wyprzedził Jakuba Gałandzieja – 6.95. Sklasyfikowany na trzecim miejscu Kacper Woltmann oraz czwarty Kacper Wieczorek uzyskali na mecie wynik 6.98.

Bieg na 1500 metrów kończył zmagania juniorów w sobotniej odsłonie krajowego czempionatu w Spale. W rywalizacji pań pewne zwycięstwo odniosła w nim Sylwia Indeka, która złoto okrasiła nowym rekordem życiowy – 4:24.42. Srebrny medal wywalczyła Weronika Lizakowska (4:31.04), a brązowy Eliza Lenartowicz – 4:33.81 i rekord życiowy.

Mocniejszą serię na 1500 metrów wygrał Patryk Marmon, który mistrzem Polski został z czasem 3:55.89. Za jego plecami finiszowali Adam Włodarczyk (3:56.15) oraz Mateusz Dębski – 3:58.32.

Katarzyna Martyna o 7 centymetrów pokonała w skoku w dal Gaję Wotę – reprezentantka krakowskiego Wawelu skoczyła 5.70, jej rywalka 5.63. Brązowy medal mistrzostw wywalczyła natomiast, z nowym rekordem życiowym 5.57, Karolina Krajewska.

Po zwycięstwie w skoku w dal drugie złoto w trójskoku wywalczył Bartosz Wójcik. Podopieczny Kazimierza Zięciny rezultatem 15.19 ustanowił nowy rekord życiowy. Drugie miejsce zajął Jakub Andrzejczak (14.88), a trzeci, także z „życiówką” był Wiktor Walęcki – 14.35.

Znakomicie startowała w skoku wzwyż Paulina Borys. Młoda zawodniczka z Sopotu skakała w Spale rekordowo – swój dotychczasowy halowy rekord życiowy (1.80) poprawiła najpierw na 1.83, później na 1.85 i ostatecznie wyśrubowała go skacząc w trzeciej próbie 1.87! Sopocianka atakowała jeszcze 1.90, ale dziś było to już dla utalentowanej zawodniczki SKLA za wysoko. Warto odnotować, że wskaźnik PZLA na mistrzostwa świata w Bydgoszczy wynosi 1.83 – minima zdobywać będzie można od 30 kwietnia. Srebrny medal zdobyła Aleksandra Nowakowska, a brąz wyskakała Katarzyna Godlewska (obie po 1.73).

Paulina Borys zaimponowała skacząc 1.87 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Kolejny medal w skoku o tyczce – tym razem złoto – powędruje do Szczecina. Mistrzem Polski juniorów został zawodnik tamtejszego OSOT-u, który rezultatem 4.80 wyrównał swój rekord życiowy. Z nową „życiówką” wyjedzie ze Spały srebrny medalista Stanisław Szewczyk – tyczkarz Kusego Warszawa pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.60. Brązowy medal wywalczył Maksymilian Mużdżyński (4.50).

Małą niespodziankę sprawiła Anna Niedbała, która pchając 15.08 poprawiła rekord życiowy i pokonała bardzo doświadczoną już na arenie międzynarodowej, czwartą zawodniczkę czempionatu IAAF kadetów w Cali, Maję Ślepowrońską (dziś 14.95). Brązowy medal zdobyła w spalskiej hali Nikola Sułek – 14.41.

Patrykowi Baranowi zabrakło ok. 10 sekund w biegu na 1000 metrów, aby pobić rekord Polski juniorów w siedmioboju. Ostatecznie zawodnik z Tczewa zgromadził 5389 punktów i odniósł zdecydowane zwycięstwo w rywalizacji najwszechstronniejszych lekkoatletów. Wicemistrzem kraju został Mikołaj Jakóbczak (5002 punkty), a brąz zdobył Rafał Horbowicz – 4812 pkt.

Juniorzy młodsi

Jedynym finałem rozegranym sesji popołudniowej dla juniorów młodszych było dokończenie siedmioboju. Aleksy Boroń po zwycięstwie w skoku o tyczce zajął dalsze miejsce w biegu na 1000 metrów, ale i tak wywalczył złoty medal gromadząc 4695 punktów. Srebro wywalczył Szymon Dziuba (4512 pkt.), a brąz Kacper Pepliński (4442 pkt.).

Wyniki mistrzostw: Spała