1 / 0

HMP U18 & U20: trzy rekordy Polski na płotkach

Klaudia Siciarz i Dawid Żebrowski (dwukrotnie) poprawili w Spale halowe rekordy Polski w biegu na 60 metrów przez płotki.

W finałowym biegu na 60 metrów przez płotki pań Klaudia Siciarz uzyskując czas 8.32 poprawiła o 0.01 sekundy dotychczasowy halowy rekord Polski juniorek i zdobyła złoty medal. Wartym odnotowania jest fakt, że poprzedni rekord ustanowiony był 1985 roku w Zabrzu przez Sylwię Bednarską. Krakowianka zdeklasowała na spalskiej bieżni swoje konkurentki – druga Marta Nawrocka uzyskała czas 8.83, trzecia Anna Golczewska – 8.88.

Klaudia Siciarz w drodze po halowy rekord Polski juniorek (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Już w eliminacjach biegu na 60 metrów przez płotki byliśmy świadkami świetnych wyników. W pierwszej serii doskonały rekord życiowy ustanowił Bartosz Siudek, który uzyskał czas 7.79. Po kilku minutach na metę drugiej serii wpadł Dawid Żebrowski, który rezultatem 7.73 poprawił swój własny halowy rekord Polski juniorów (7.77 z Ostrawy). W finale zawodnik z Raciborza jeszcze wyśrubował rekordowy rezultat uzyskując świetny czas 7.69! Medale w tym rekordowym biegu zdobyli także Bartosz Siudek (7.93) oraz Wiktor Santkiewicz (7.95). Film z finałowym biegiem tuż po jego zakończeniu opublikowaliśmy na profilu PZLA na Instagramie.

Dawid Żebrowski zakończył zmagania w Spale ze znakomitym halowym rekordem Polski juniorów w biegu przez płotki (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Najszybsza na 200 metrów juniorek była Justyna Guzik, która biegnąc po trzecim torze uzyskała czas 24.94. Na linii mety wyprzedziła Olgę Pietrzak (25.29) oraz Weronikę Chojkę (25.38).

Wojciech Kaczor z czasem 22.14 pokonał na mecie biegu na 200 metrów Adriana Wojciechowskiego (22.18) oraz Mateusza Rzeźniczaka (22.31).

Natalia Kaczmarek, mimo osłabienia lekką chorobą, nie dała w finale biegu na 400 metrów szans swoim rywalkom i złoto zdobyła z wynikiem 54.80. Zawodniczka trenera Tomasza Saski na mecie wyprzedziła Katarzynę Martynę (55.62) oraz Natalię Węglarz (57.06).

Bardzo emocjonujący był bieg juniorów na 400 metrów. Po pierwszym mocnym okrążeniu, na drugim zawodnicy stoczyli walkę o medale. Na ostatniej prostej po drugim torze zaatakował Tymoteusz Zimny i to on zdobył złoto z czasem 48.43. Na mecie wyprzedził Natana Fiedenia – 48.54, oraz Kamila Mroczka – 48.71.

Angelika Sarna okazała się najlepsza w finałowym biegu na 800 metrów z czasem 2:15.48. Na mecie pokonała ona Michalinę Kowalską (2:15.93) oraz Barbarę Skrzypko (2:16.00).

Bardzo dojrzale biegł w finale 800 metrów Mateusz Borkowski. Brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów z 2015 roku nie dał się wyprzedzić atakującym rywalom i wygrał z czasem 1:51.03. Do końca o złoto walczył Marcin Kuliga, który finiszował jako drugi – 1:51.18. Brązowym medalistą został Grzegorz Kunc – dziś 1:52.18.

Małgorzata Kiełbasa uzyskując w trójskoku wynik 12.58 zdobyła złoty medal. Łodzianka wyprzedziła Katarzynę Godlewską (12.36) oraz Wiktorię Liberską (12.32).

Świetnie spisywali się w Spale skoczkowie wzwyż z Norbertem Kobielskim na czele. Inowrocławianin zakończył znakomity konkurs w swoim wykonaniu wynikiem 2.22 zapewnił sobie złoto. Warto dodać, że latem minimum na mistrzostwa globu U20 w Bydgoszczy to 2.16. Dobry wynik uzyskała również wicemistrz kraju Igor Kopala, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.16. Brąz zdobył najmłodszy z medalistów Szymon Rudek – 2.12.

Nie było niespodzianki w pchnięciu kulą. W tej konkurencji złoty medal zdobył Konrad Bukowiecki – nasz mistrz świata i Europy juniorów w ostatniej próbie uzyskał wynik 21.21. Trzeba zaznaczyć, że był to ostatni w tym sezonie halowym start kulomiota Gwardii Szczytno kulą 6-kilogramową. Bukowiecki pokonał dziś ubiegłorocznego wicemistrza świata juniorów młodszych z Cali Szymona Mazura (18.82) oraz Tomasz Zelmę (18.62).

Wyniki mistrzostw: Spała