1 / 0

Golden Gala w Rzymie: wygrana R. Urbanka

Podczas czwartkowego mityngu Golden Gala Pietro Mennea na Stadio Olimpico w Rzymie Robert Urbanek zwyciężył w konkursie rzutu dyskiem, Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik w biegu na 800 metrów oraz Krystian Zalewski w biegu przeszkodowym wypełnili minima olimpijskie, a w debiucie w Diamentowej Lidze Ewa Swoboda zajęła siódme miejsce.

Robert Urbanek prowadzenie w konkursie rzutu dyskiem objął już po pierwszej próbie gdy dysk poleciał na 64.17. Swój triumf na Stadio Olimpico Polak przypieczętował w drugiej serii, w której uzyskał dokładnie 65.00. Nasz dyskobol jeszcze dwukrotnie przekroczył 64 metry i mając cztery najlepsze próby ze wszystkich startujących odniósł w Rzymie przekonywujące zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Victor Hogan (64.03), a trzeci był powracający na rzutnię po blisko 2-letniej przerwie Robert Harting (63.96). Słabszy występ zanotował natomiast Piotr Małachowski – lider światowych tabel z wynikiem 63.23 zajął szóste miejsce i nie awansował do wąskiego finału. Mimo nieco gorszego startu mistrz świata z Pekinu pozostał liderem Diamentowej Ligi IAAF w rzucie dyskiem – do dziś zgromadził 21 punktów i o dwa oczka wyprzedza w tej klasyfikacji Roberta Urbanka.

W bardzo mocno obsadzonym biegu głównym na dystansie 800 metrów ósma na metę dotarła Joanna Jóźwik. Podopieczna Andrzeja Wołkowyckiego czasem 2:00.72 wypełniła minimum olimpijskie PZLA. Zdecydowane zwycięstwo odniosła, uciekając rywalkom na ostatniej prostej, Caster Semenya, która wynikiem 1:56.64 wyrównała najlepszy wynik na światowych listach.

Drugie miejsce, za Etiopką Tigist Ethassefa (2:00.84), w biegu B na 800 metrów zajęła Angelika Cichocka – podopieczna Tomasza Lewandowskiego dwa okrążenia rzymskiego stadionu pokonała w 2:01.30 i pierwszy raz w tym sezonie wypełniła wskaźnik PZLA na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

8:19.91 to czas, który uzyskał siódmy na mecie biegu na 3000 metrów z przeszkodami Krystian Zalewski. Rezultat zawodnika z Goleniowa jest lepszy od wskaźników PZLA na mistrzostwa Europy oraz oczywiście igrzyska w Rio. Polak wysunął się po dzisiejszym biegu na drugie miejsce w europejskich tabelach. W Rzymie wygrał Conseslus Kipruto – 8:01.41.

W swoim debiutanckim występie w Diamentowej Lidze Ewa Swoboda przebiegła 100 metrów w 11.28 i zajęła siódme miejsce. Dzisiejszy wynik podopiecznej Iwony Krupy jest jej trzecim najlepszym w karierze – szybciej (11.18 w 2016 i 11.24 w 2015) biegała jedynie w austriackim St Pölten. Uzyskany przez Swobodę w Rzymie wynik jest oczywiście lepszy od wskaźnika PZLA na Rio de Janeiro. Najszybsza w stolicy Włoch była dziś Jamajka Elaine Thompson – dwukrotna medalistka mistrzostw świata w Pekinie przebiegła 100 metrów w 10.87. Poniżej 11 sekund pobiegła jeszcze English Gardner – 10.92.

Siódme miejsce z wynikiem 17.40 zajęła kulomiotka Paulina Guba. W biegach B na 100 metrów piąta była Marika Popowicz-Drapała (11.59), a szósty Przemysław Słowikowski (10.49).

Na koniec mityngu rozegrano biegi sztafetowe – wśród kobiet Polki biegnące w składzie Agata Forkasiewicz, Marika Popowicz-Drapała, Marta Jeschke, Ewa Swoboda, mimo słabej trzeciej zmiany zakończyły rywalizację na drugim miejscu z czasem 43.82. Biało-czerwone przegrały w Rzymie jedynie z Ukrainkami (43.64). Polscy sprinterzy (Adamski, Słowikowski, Pawłowski, Grześkowiak) zajęli czwarte miejsce z czasem 39.18. Najszybszy był zespół holdenerski, który uzyskał najlepszy wynik w Europie w tym sezonie – 38.44. Wyniki biegów rozstawnych nie zmieniły pozycji naszych sztafet w rankingu olimpijskim IAAF – kobiety są w nim na 13. miejscu (nie licząc Rosji), panowie na 20.