1 / 0

15. tytuł Zabawskiej - 10. Ziółkowskiego - 5. Majewskiego i Onyśki - 6.80 Trybańskiej

Szymon Ziółkowski po raz 10. został mistrzem Polski rzucając młotem na odległość 76.80. Z trzech prób zrezygnowała, dwie miała przekroczone, ale po jedynym udanym skoku w dal Małgorzata Trybańska była niesłychanie szczęsliwa, osiągnęła 6.80.

Szymon Ziółkowski po raz 10. został mistrzem Polski rzucając młotem na odległość 76.80. Drugie miejsce, z wynikiem słabszym o ponad 10 metrów, zajął Maciej Pałyszko (mistrz Polski '98), który wyprzedził Marcina Fernówkę o 35 cm.
Do Ziółkowskiego należy rekord MP (81.34), w 1998 r. musiał zadowolić się srebrnym medalem, w 2003 - nie startował. Tytuły zdobywał w latach: 96-97, 99-02, 04-07.

5. tytuł w pchnięciu kulą zdobył Tomasz Majewski uzyskując w pierwszej kolejce swój najlepszy rezultat - 20.07. Granicę 19 metrów przekroczył Dominik Zieliński (19.35, mistrz sprzed roku), a Jakub Giża, halowy mistrz Polski, osiągnął właśnie 19.00. Kolejne miejsca z rekordami życiowymi zajeli młodzi kulomioci: 23-letni Grzegorz Pankau - 18.91, 23-letni Andrzej Mrozik - 18.68 i 24-letni Krzysztof Krzywosz - 18.60. Po raz pierwszy 18 metrów przekroczył 20-letni Piotr Radziwon (18.03).

W rzucie oszczepem bliska sięgnięcia po 5. tytuł z rzędu była Barbara Madejczyk, prowadząca do 5 kolejki. Ostatecznie po raz pierwszy nową mistrzynią została Urszula Jasińska – 59.20, przed Madejczyk – 57.35 i Anną Urbicką – 50.89.

Finał stumetrówki pań wygrała faworytka, Daria Onyśko-Korczyńska (11.53), wyprzedzając o metr Ewelinę Klocek (11.64). Brąz przypadł Marcie Jeschke, która o tysięczne sekundy była szybsza od Iwony Dorobisz, obie po 11.70. Pani Daria wygrała 100 metrów na MP po raz 5. z rzędu.

Padający deszcz znacznie obniżył poziom konkursu trójskoku, w którym zwyciężył Paweł Kruhlik (16.13), o 11cm przed Robertem Michniewskim i 25cm przed Adrianem Świderskim. Nie poradził sobie w tych warunkach 6-krotny mistrz Polski, Jacek Kazimierowski, plasując się dopiero na 9 pozycji. (15.16).

Najszybszym Polakiem okazał się Marcin Jędrusiński, wygrywając dystans 100m w 10.37 i powtarzając swój sukces sprzed 4 lat. Ubiegłoroczny mistrz, Dariusz Kuć przegrał o 7 setnych, a brąz zdobył Łukasz Chyła (10.50, mistrz ’04). Kolejne cztery miejsca zajęli nasi młodzieżowcy (U-23): Mikołaj Lewański, Robert Kubaczyk (obaj po 10.55), Fabian Ziółkowski (10.56) i Krzysztof Jabłoński (10.59), ósme – Marcin Urbaś (10.61, mistrz ’02). W finale B pobiegli doświadczeni Przemysław Rogowski (10.61), Marcin Nowak (10.61, mistrz ’00) oraz Michał Bielczyk (mistrz ’05).

W skoku o tyczce tytuł obronił Przemysław Czerwiński po raz drugi w ciągu paru dni pokonując w bardzo dobrym stylu 5.70. Adam Kolasa, 6-krotny mistrz Polski, miał udaną tylko jedną próbę, która wystarczyła mu do srebrnego medalu. Ten sam wynik, 5.30, uzyskał trzeci w konkursie 20-letni Mateusz Didenkow.

Po raz 15. najlepszą zawodniczką w pchnięciu kulą podczas mistrzostw Polski okazała się Krystyna Danilczyk-Zabawska (wygrywała w latach 91-94, 96-04 i 06) z wynikiem 17.57. Magdalena Sobieszek, mistrzyni sprzed dwóch lat, była druga (16.62), a Agnieszka Bronisz - trzecia (16.38).

Skoczkinie wzwyż nie miał szczęścia do pogody, która poprawiła sie, ale po ich konkursie. 20-letnia Kamila Stepaniuk pokonała wysokość 1.86, wygrywając o 2cm z ubiegłoroczną mistrzynią, Karoliną Gronau. Karolinie Jodkowskiej do brązu wystarczył wynik 1.77.

Z trzech prób zrezygnowała, dwie miała przekroczone, ale po jedynym udanym skoku w dal Małgorzata Trybańska była niesłychanie szczęsliwa. Uzyskując 6.80 (+0.9), poprawiła o 9cm rekord życiowy, zdobyła trzeci tytuł z rzędu i zapewniła sobie start na MŚ w Osace. Dobrze skakały, podobnie jak i w całym dotychczasowym sezonie, Teresa Dobija (6.52) i Joanna Skibińska - 6.39 (rekord życiowy). Piąte miejsce zajęła wieloboistka Kamila Chudzik, która wynikiem 6.17 poprawiła życiówkę o 17cm.

W rzucie oszczepem pierwszego tytułu doczekał się Igor Janik (79.13), który wyprzedził Adriana Markowskiego (75.50) i 35-letniego Tomasza Damszela (74.16).

W biegu na 5000m pań tylko Wioletta Janowska (3. tytuł na tym dystansie) zeszła poniżej 16 minut (15:59.59), za nią bieg ukończyła 3-krotna mistrzyni Dorota Gruca (16:03.27) i Karolina Jarzyńska (16:16.13).

Wśród mężczyzn ten sam dystans wygrał Henryk Szost (13:58.59), przed Arturem Kozłwskim (13:5976) i Kamilem Murzynem (14:00.09) oraz Marcinem Chabowskim.

Bardzoo dobrze spisała się sztafeta 4x100m AZS-AWF Kraków, która uzyskała drugi czas w histori wśród drużyn klubowych - 39.48, daleko za nią kończyły teamy AZS Poznań (40.60) i AZS-AWF Warszawa (40.65).

Sztafetę 4x100m pań wygrały akademiczki z Warszawy (45.93) przed Podlasiem Białystok (46.35) i AZS-AWF Wrocław (46.94).

Jutro ciekawie zapowiadają się biegi finałowe na 400m. W eliminacjach najszybsi byli Piotr Rysiukiewicz (3-krotny mistrz Polski) - 46.47 i Zuzanna Radecka-Pakaszewska - 52.16 (52.71 Agnieszka Karpiesiuk, 52.83 Grazyna Prokopek, 5-krotna mistrzyni).

W biegu na 400m, rozgrywanym poza klasyfikacją Mistrzostw, przypomniał się kibicom Piotr Klimczak uzyskując 46.37, czwarty czas w br. w Polsce.