1 / 0

Sztokholm: triumf Cichockiej w Diamentowej Lidze

Sporą niespodziankę sprawiła w Sztokholmie Angelika Cichocka zwyciężając w biegu na 1500 m podczas czwartkowej Diamentowej Ligi, trzecie miejsca zajęli: Patryk Dobek, Adam Kszczot i Kamila Lićwinko.

Aż 11 zawodniczek, które stanęły na starcie biegu na 1500 m legitymuje się lepszymi rekordami życiowymi od Angeliki Cichockiej, ale w sztokholmskim deszczu i chłodzie (12 st. C) Polka była nie do pokonania. Przez 3 okrążenia Cichocka biegła na 8 – 9 pozycji, po 1200 m zaczęła poprawiać swą lokatę, ponad sekundową przewagę na mecie wywalczyła kapitalnym finiszem na ostatnich 60 m. Zawodniczka SKLA Sopot wygrała w czasie 4:03.25 (rekord życiowy 4:03.06), wyprzedzając Szwedkę Meraf Bahtę i Etiopkę Gudaf Tsegay (obie po 4:04.37). Sofia Ennaoui osiągnęła rezultat 4:07.87 (12 m.).

W biegu na 400 m przez płotki biegnący na zewnetrznym torze Patryk Dobek (49.89) stoczył zaciętą walkę o drugie miejsce z Amerykaninem Kerronem Clementem (49.87), zwyciężył Portorykańczyk Javier Culson, medalista igrzysk londyńskich, 49.43.

W skoku wzwyż Kamila Lićwinko pokonała wysokość 1.90, drugie miejsce zajęła Włoszka Alessia Trost z tym samym wynikiem, konkurs wygrała Hiszpanka Ruth Beitia – po pokonaniu 193 cm zrezygnowała z dalszych skoków. Włoszka Desirée Rossit, liderka tabel światowych (1.97), nie poradziła sobie z trudnymi warunkami nie zaliczając pierwszej wysokości (1.81).

W biegu na 800 m, ostatniej konkurencji wieczoru, niespodziewane zwycięstwo odniósł Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich 1:45.07 (30 m przed metą biegł dopiero na czwartej pozycji), wyprzedzając trójkę bardziej utytułowanych biegaczy: Francuza Pierre-Ambroise Bosse 1:45.23, Adama Kszczota 1:45.41 i rekordzistę świata Kenijczyka Davida Rudishę 1:45.69. W ubiegłym roku Adam Kszczot wygrał z Rotichem (4. w MŚ w Pekinie) wszystkie 6 wspólnych startów.

W biegu na 400 m Małgorzata Hołub była szósta z czasem 53.35, wygrała Jamajka Novlene Williams-Mills 52.29.

W skoku o tycze Paweł Wojciechowski pokonał wysokość 5.35 (8 miejsce), zwyciężył Francuz Renaud Lavillenie 5.73 przed Kanadyjczykiem Shawnem Barberem 5.65.

W rzucie oszczepem Egipcjanin Ihab Abdelrahman 86.00 pokonał o 11 cm Niemca Thomasa Röhlera, Marcin Krukowski rzucił na odległość 76.49 (9 m.).