1 / 0

70. MP U20: Aneta Konieczek najszybciej na świecie

Aneta Konieczek wygrywając bieg na dystansie 2000 metrów z przeszkodami wysunęła się na czoło światowych tabel w tej konkurencji w gronie juniorek. W rzucie dyskiem Oskar Stachnik pokonał Konrada Bukowieckiego, a w rzucie oszczepem Cyprian Mrzygłód i Mateusz Zabłocki rzucili ponad 70 metrów.

Wyrównany rekord życiowy z wczorajszych eliminacji – 47.14 – dał złoty medal w biegu na 400 metrów Tymoteuszowi Zimnemu. Drugie miejsce wywalczył w Suwałkach Dawid Kapała – 47.34. Niespodziankę sprawił Mateusz Rzeźniczak, który drugi raz w Suwałkach poprawił rekord życiowy, a w finale dodatkowo złamał 48 sekund i brąz wywalczył z wynikiem 47.40, lepszym od wskaźnika PZLA na mistrzostwa świata do lat 20 w Bydgoszczy.

Tymoteusz Zimny, który wygał w Suwałkach 400 metrów powinien być podporą reprezentacyjnej sztafety w Bydgoszczy (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Liderce polskich tabel w biegu 400 metrów Natalii Kaczmarek, podopiecznej Tomasza Saski, do zdobycia złota w Suwałkach wystarczył wynik 54.50. Zawodniczka ALKS PWSZ Gorzów Wielkopolski pokonała na mecie Natalię Węglarz (55.02) oraz Katarzynę Martynę (55.04).

W finałowym biegu na 100 metrów przez płotki Anna Golczewska nie dała się na końcu dystansu wyprzedzić przez Martę Nawrocką i zdobyła w Suwałkach złoto z czasem 14.44. Srebrna medalistka uzyskała 14.50, a brąz wywalczyła Marcelina Winkowska – 14.53.

Helena Dalke wygrała biegu na 400 metrów przez płotki z czasem 60.14. Na mecie wyprzedziła Annę Szymkowicz (60.40) oraz Kamilę Drabik (61.70).

Kamil Aniszewski po świetnym biegu na ostatniej prostej triumfował w rywalizacji na 400 metrów przez płotki poprawił rekord życiowy czasem 52.58 i tym samym umocnił się na czele krajowych tabel. Zawodnik z Ustki wyprzedził na mecie obrońcę tytułu Michała Galikowskiego z SKLA Sopot (52.93). Brąz zdobył Ernest Hampel – 53.32.

Obrończyni tytułu mistrzyni Polski i aktualna liderka krajowych tabel Oliwia Pakuła odniosła w Suwałkach przekonywujące zwycięstwo w biegu na 800 metrów uzyskując na mecie czas 2:11.19 i pokonując swoją imienniczkę, Oliwię Olszok – 2:12.22. Brązowy medal wywalczyła klubowa koleżanka zwyciężczyni Angelika Sarna – 2:12.48.

Mateusz Borkowski to jeden z tych zawodników, z którymi wiążemy duże nadzieje na udany występ podczas mistrzostw IAAF w Bydgoszczy. Podopieczny Stanisława Jaszczak potwierdził dziś dominację wśród juniorów w Polsce – ubiegłoroczny medalista mistrzostw Europy U20 oraz lider krajowych tabel i obrońca tytułu odniósł w sobotnie popołudnie w Suwałkach zwycięstwo z czasem 1:50.72. Za jego plecami, w rękami uniesionymi w geście triumfu, finiszował Patryk Sieradzki (1:51.33). Brązowy medal zdobył Marcin Kuliga – 1:51.76.

Aneta Konieczek, świeżo upieczona rekordzistka Polski U20 na 3000 metrów z przeszkodami, zdeklasowała rywalki w biegu na nieco krótszym dystansie 2000 metrów z przeszkodami finiszując z dużą przewagą w czasie 6:35.65. Wynik ten plasuje ją na pierwszym miejscu w tabelach światowych najlepszych juniorek sezonu 2016. Drugie miejsce zajęła Daria Maik – 6:56.08. Niesamowitym sprintem popisała się natomiast Patrycja Kapała, która tuż przed linią mety wyprzedziła Sylwię Bąbę i zdobyła brąz z wynikiem 6:57.63. Wyraźnie opadająca z sił Bąba musiała zadowolić się w Suwałkach czwartą lokatą (6:57.85).

Aneta Konieczek uzyskała w Suwałkach najlepszy wynik w tym roku na świecie w biegu na 2000 metrów z przeszkodami U20 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Nikodem Dworczak wygrał bieg na 3000 metrów z przeszkodami uzyskując na mecie czas 9:33.88. Upadek na ostatniej przeszkodzie nie stanął na drodze Maciejowi Żołnowskiemu do utrzymania drugiej pozycji w biegu – klubowy kolega zwycięzcy zdobył srebro z czasem 9:36.72. Brązowy krążek wywalczył Wojciech Karaban – 9:41.03.

Z dużą przewagą złoto w biegu rozstawnym złoto zdobyły juniorki MKSu MOSu Wrocław – zespół w składzie Jagoda Mierzyńska, Karolina Wrzesińska, Magdalena Górka i Paulina Małkowska wygrał z rezultatem 47.74. Drugie miejsce zajęły sprinterki innego klubu ze stolicy Dolnego Śląska – WLKSu (49.42). Brązowy medal wywalczyły panie z Juvenii Białystok – 51.14.

W sztafecie 4x100 metrów triumfowało Podlasie Białystok – 42.41. Złote medale za bieg rozstawny odebrali Karol Bagan, Łukasz Pieńkos, Maciej Stukan oraz Bartosz Chojnowski. Wicemistrzami Polski zostali sprinterzy z bydgoskiego Zawiszy (42.52), a brąz wywalczyli biegacze Orkanu Września (42.71).

Aleksandra Nowakowska miała ochotę poprawić dziś rekord życiowy i wypełnić minimum na mistrzostwa świata U20 w skoku wzwyż – niestety reprezentantka łódzkiego RKS-u złoto zdobyła skacząc 1.77 (to wyrównany najlepszy wynik w sezonie lekkoatletki). Mistrzyni Polski trzykrotnie, bez powodzenia, atakowała 1.83. Srebro zdobyła Julia Dutkiewicz (1.75), brąz Magda Niewiedział (1.73).

Wynik 4.10 to nowy stadionowy rekord życiowy Agnieszki Kaszuby, który dał zawodniczce z Gdyni nie tylko złoto, ale także przepustkę na lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Bydgoszczy. Kaszuba 4.10 pokonała w trzecim skoku, a po dwóch nieudanych skokach na 4.15 zrezygnowała z kolejnych podejść. Srebro w tym konkursie zdobyła Wiktoria Wojewódzka (3.70), a brąz Agata Puchałka (3.60).

Oskar Stachnik niespodziewanie pokonał czwartego w europejskich tabelach najlepszych dyskoboli do lat 20 Konrada Bukowieckiego. Miotacz ze Szprotawy w najlepszej, szóstej, próbie posłał dysk na odległość 57.67, ale w konkursie prowadził od pierwszej serii. Bukowiecki rzucił 55.64, chociaż w drugiej próbie, uznanej przez sędziów za nieważną, jego dysk lądował w rejonie 58 metra. Brąz zdobył inny specjalista od pchnięcia kulą Szymon Mazur – 55.53.

Dopingowana przez rekordzistkę Polski Marię Andrejczyk Klaudia Maruszewska już w pierwszej kolejce finałowego konkursu oszczepniczek poprawiła wynikiem 52.02 rekord życiowy i zapewniła sobie tytuł mistrzyni kraju U20. Oszczepniczka z Ustki poprawiła w Suwałkach o 41 centymetrów dotychczasową życiówkę i w czterech z pięciu mierzonych rzutów osiągała lepsze wyniki niż srebrna dziś Dominika Orlińska (47.09). Brązowy medal krajowego czempionatu zdobyła Julia Chuda – 44.02.

Dopiero w szóstej kolejce konkursu oszczepników Cyprian Mrzygłód zapewnił sobie triumf – mimo iż wcześniej podopieczny Leszka Walczaka dwukrotnie przekroczył 70 metrów. Mimo to liderem był inny zawodnik z Gdańska– z wynikiem 70.79 prowadził Mateusz Zabłocki, który wypełnił nim minimum na mistrzostwa w Bydgoszczy. Dopiero w ostatniej serii Mrzygłód posłał oszczep na 72.18 i zdobył złoty medal. Brąz wywalczył Mateusz Gunera – 61.59.

Oszczepnik Cyprian Mrzygłód w ostatnim rzucie zapewnił sobie złoty medal (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Już w pierwszym eliminacyjnym pchnięciu Konrad Bukowiecki zapewnił sobie prawo startu w jutrzejszym finale uzyskując 21.59.

Wyniki: Suwałki