1 / 0

ME U18: historyczny medal Klaudii Adamek

Klaudia Adamek zdobywając brąz w biegu na 100 metrów została pierwszą w historii polskiej lekkoatletyki medalistką mistrzostw Europy do lat 18 – zawodniczka z Piły uzyskała czas 11.82. Rekord Polski juniorek młodszych ustanowiła w Tbilisi wieloboistka Patrycja Adamczyk.

Adamek zaimpoowała się w finale znakomitym finiszem. Biegnąca po siódmym torze reprezentantka Polki popisała się świetną końcówką i brąz zdobyła mając przewagę nad czwartą zawodniczką zaledwie 0.007 sekundy. Sukces zawodniczki z Piły jest historycznym osiągnięciem – Adamek zdobyła pierwszy dla Polski medal podczas inauguracyjnej odsłony mistrzostw Europy do lat 18. Należy przypomnieć, że nasza sprinterka przed rokiem w Tbilisi wywalczyła, także w sprincie na 100 metrów, medale Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy EYOF.

Po piątkowej rywalizacji w siedmioboju Patrycja Adamczyk odzyskała rekord Polski juniorek młodszych – zawodniczka z Pasłęka, podopieczna Piotra Borysewicza, zgromadziła w dwudniowej rywalizacji 5452 punkty. Na ten wynik zawodniczki złożyły się m.in. rekordowe życiowe w rzucie oszczepem oraz pchnięciu kulą. Rekordowy rezultat zapewnił Polce 10. miejsce w rywalizacji najlepszych kadetek Europy. Druga z biało-czerwonych – Adrianna Sułek – była w siedmioboju 14., i zgromadziła 5282 punkty.

W finale rzutu dyskiem wysokie piąte miejsce, z rezultatem 46.09, zajęła Agnieszka Kulak. Na dziesiątym miejscu zawody zakończyła Ewa Różańska, która w najlepszej próbie uzyskała 41.93.

Niezwykle wyrównany był konkurs skoku w dal. Polak Bartosz Gąbka był w nim piąty z wynikiem 7.29, a do medalu zawodnikowi z Aleksandrowa Łódzkiego zabrakło zaledwie 2 centymetrów. Czwarty zawodnik uzyskał bowiem 7.30, a brązowy medalista Rumun Bogdan Ioan Sitoianu 7.31.

Szósty w sprincie na 100 metrów był Damian Sztejkowski – 10.86. Mistrzem Europy juniorów młodszych został Niemiec Marvin Schulte – 10.56.

Beata Topka z czasem 9:54.26 zajęła ósme miejsce w biegu na dystansie 3000 metrów.

W piątek do finałów awansowały m.in. Klaudia Łozowska w biegu na 400 metrów (wygrała swój półfinał z czasem 55.52) oraz Adrianna Czapla w biegu na 800 metrów (2:11.66). Dobrze zaprezentował się Dominik Smosarski – nasz faworyt do medalowej pozycji w biegu na 200 metrów wygrał bieg eliminacyjny z czasem 21.77. Do finałów awansowały Ewa Różańska w pchnięciu kulą i Martyna Lewandowska w skoku wzwyż.

Pełne wyniki: Tbilisi