1 / 0

ME U18: medalowe zdobycze polskich sztafet

Dwa medale zdobyły polskie sztafety na zakończenie inauguracyjnej odsłony mistrzostw Europy do lat 18 – srebro wywalczyły panie, a brąz panowie.

Polki biegnące w składzie Klaudia Adamek, Alicja Potasznik, Martyna Kotwiła, Karolina Łozowska na mecie poprawiły nieoficjalny rekord Polski juniorek młodszych w sztafecie szwedzkiej czasem 2:08.57. Na ostatniej prostej rywalizacji Łozowska odparła atak Włoszki i goniła Francuzkę Iman Jean. Ostateczne biało-czerwone zdobyły srebrne medale, dla biegnących na pierwszej i czwartej zmianie Adamek i Łozowskiej to drugie krążki zdobyte w Tbilisi. Złoto Francuzki zdobyły z wynikiem 2:08.48.

Pasjonującą walkę o medal w biegu mężczyzn stoczył na ostatniej zmianie Maciej Wójcik, który przyprowadził polską sztafetę (na wcześniejszych odcinkach pobiegli Damian Sztejkowski, Rafał Pająk oraz Szymon Kreft) na brązowej pozycji. Biało-czerwoni pokonali dystans sztafety szwedzkiej w 1:53.80. Najlepsi okazali się Włosi – 1:53.80.

O podium otarła się w Tbilisi Martyna Lewandowska. Polkę w skoku wzwyż brązowego medalu pozbawiło jedno strącenie na wysokości 1.70. Greczynka Déspina Maltabé w pierwszych próbach skakała 1.65, 1.70 i 1.75 i to dało jej brąz. Obie zawodniczki trzykrotnie strąciły 1.79, ale Polka została sklasyfikowana na czwartym miejscu. Mistrzynią Europy została Szwedka Maja Nilsson, która skoczyła dziś 1.83.

Piąte miejsce, z czasem 4:31.77 zajęła w biegu na 1500 metrów Beata Topka. Wygrała, wyprzedzając m.in. dwie Brytyjki, Szwajcarka Delia Sclabas – 4:22.51.

Długo blisko prowadzących trzymał się w biegu na 2000 metrów z przeszkodami Rafał Pogorzelski. Niestety Polak nie wytrzymał tempa i finiszował jako szósty uzyskując na mecie 6:00.67. Złoty medal zdobył Belg Tim van de Velde – 5:53.77.

W rzucie oszczepem rekord życiowy 52.00 pozwolił Weronice Mieczkowskiej zająć siódme miejsce. Polka swój najlepszy wynik w konkursie uzyskała już w pierwszej próbie. Nieoficjalny rekord świata U18 rezultatem 60.89 ustanowiła zwyciężczyni Norweżka Arianne Duarte Morais.

Natalia Wosztyl z czasem 60.69 była siódma w finałowym biegu na 400 metrów przez płotki, który zakończył się zwycięstwem zawodniczki z Finlandii Viivi Lehikoinen (58.28).

Dyskobol Kornel Warszawski w najlepszej próbie rzucił 56.70 i zajął siódme miejsce. Cała trójka medalistów uzyskała wyniki ponad 60-metrowe, a najlepszy był Cypryjczyk Georgios Koniarakis – 62.16.

W finale skoku w dal Dominika Kwaszcz miała jedną ważną próbę – przy wietrze wiejącym w twarz z mocą ponad 3 metrów na sekundę uzyskała 5.34 i zajęła 11. miejsce. Holly Mills z Wielkiej Brytanii złoto zdobyła skacząc 6.19.

Polska zdobyła w inauguracyjnej odsłonie mistrzostw Europy do lat 18 5 medali – jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe. Wynik ten dał naszej reprezentacji 12. miejsce w tabeli medalowej. Na podium stawali w Tbilisi przedstawiciele 30 państw. W klasyfikacji punktowej Polska na siódmej pozycji z dorobkiem 75 oczek. W tym zestawieniu sklasyfikowano 38 krajów (z 50 startujących w Tbilisi).

Kolejne mistrzostwa Europy U18 odbędą się w 2018 w Győrze oraz w 2020 w Rieti.

Pełne wyniki: Tbilisi