Menu
1 / 0
Aktualności /

MŚ U20: bardzo udany początek mistrzostw dla Polaków

MŚ U20: bardzo udany początek mistrzostw dla Polaków

Konrad Bukowiecki we wtorkowy poranek w pierwszej próbie uzyskał minimum kwalifikacyjne pchając 21.73 i wygrał rundę eliminacyjną. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się także m.in. Adrianna Czapla, Klaudia Maruszewska, Szymon Mazur i Eryk Hampel.

Konrad Bukowiecki we wtorkowy poranek w pierwszej próbie uzyskał minimum kwalifikacyjne pchając 21.73 i wygrał rundę eliminacyjną. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się także m.in. Adrianna Czapla, Klaudia Maruszewska, Szymon Mazur i Eryk Hampel.

Bukowiecki nie miał litości dla rywali już we wtorkowy poranek. Polakowi nie przeszkodził fakt iż na eliminacje musiał wstać o 6 rano – w pierwszej próbie na bydgoskim czempionacie obrońca tytułu z Eugene zdeklasował rywali uzyskując rezultat zdecydowanie lepszy od minimum – 21.73. W drugiej grupie eliminacyjnej po pierwszym pchnięciu na 17.99 w kolejnej próbie Szymon Mazur uzyskał 19.64 i z trzecim wynikiem eliminacji awansował do finału. Daleko pchał rano również Andrei Toader, który wynikiem 21.26 poprawił własny rekord Rumunii U20. Wydaje się, że w wieczornym finale to właśnie Rumun oraz dwójka Polaków powinni walczyć o medalowe pozycje. Zagrozić im mogą Amerykanie Bronson Osborn i Adrian Piperi III.


Polski faworyt do złota, Konrad Bukowiecki, pewnie awansował do wieczornego finału (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Świetnym finiszem w biegu na 800 metrów popisała się Adrianna Czapla. Zawodniczka z Katowic, która w poniedziałkowy poranek wróciła z mistrzostw Europy kadetek w dalekiej Gruzji, przez większość dystansu biegła w drugiej grupce zawodniczek, z kilku metrową startą do liderek. Na ostatnią prostą Czapla wbiegała jako ostatnia, ale niespełna 100 metrów przed metą zaatakowała i popisując się iście sprinterskimi zdolnościami finiszowała jako trzecia uzyskując z czasem 2:08.16 pewną kwalifikację do jutrzejszego półfinału. W trzecim biegu eliminacyjnym na 800 metrów wystartowała Oliwia Pakuła – druga z biało-czerwonych. Mimo walecznej postawy zawodniczka ze Stalowej Woli była szósta osiągając czas 2:09.53 i nie awansowała do kolejnej rundy.

Bardzo dobrze spisała się w eliminacjach rzutu oszczepem Klaudia Maruszewska. Na mokrej rzutni już w pierwszej próbie zawodniczka Jantaru Ustka poprawiła rekord życiowy i wynikiem 54.34 pewnie wypełniła wynoszące 53.50 minimum uprawniające do startu w środowym finale tej konkurencji. Ostatecznie wynik podopiecznej Henryka Michalskiego dał jej piąte miejsce w kwalifikacjach. Czy Polka sprawi miła niespodziankę w finale i włączy się do walki o medale? W eliminacjach duże Q uzyskało sześć zawodniczek, najlepiej rzuciła Eda Tugsuz (57.77). 

Po bardzo dobrym biegu rekord życiowy na 100 metrów ustanowił czasem 10.39 ,w trzeciej serii eliminacyjnej, Eryk Hampel. Polaka na mecie wyprzedził jedynie Amerykanin Lyles oraz Brazylijczyk Silva. Półfinał i finał sprintu w środowy wieczór, a tymczasem dziś mija dokładnie rok od dnia gdy sztafeta z Hampelem w składzie zdobyła medal juniorskich mistrzostw Europy w Eskilstunie.

Po dobrym biegu Aneta Konieczek, niedawno jeszcze liderka światowych tabel na dystansie 2000 metrów z przeszkodami w gronie juniorek, była piąta i z czasem 10:12.26 zapewniła sobie pewny awans do rywalizacji o medale w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Patrycja Kapała z czasem 10:35.71 zajęła 11. miejsce w swoim biegu eliminacyjnym i niestety nie wywalczyła awansu do finału. Zawodniczki w eliminacjach rywalizowały w trudnych warunkach atmosferycznych, ponieważ nad stadion nadciągnęły chmury i intensywny deszcz. Najlepszy wynik eliminacji uzyskała Tigist Getnet z Bahrajnu – 9:54.65.

W skoku w dal Jakub Andrzejczak w najlepszej próbie uzyskał 7.53 i awansował do finału z 11. rezultatem. Minimum kwalifikacyjne (7.70) osiągnęli tylko Amerykanin Ja'Mari Ward (7.96) i dwóch Kubańczyków – Maykel Massó (7.91) oraz Juan Miguel Echevarría (7.89).

Rano rywalizację rozpoczęli także wieloboiści – w trzeciej serii biegu na 100 metrów startował Patryk Baran. Zawodnik Samboru Tczew został na starcie i finiszował jako siódmy uzyskując czas 11.24 – był to 11. wynik wśród wszystkich dziesięcioboistów. W skoku w dal podopieczny Ryszarda Kańskiego najlepszy wynik – 6.95 – uzyskał w pierwszej serii. Rezultat ten pozwolił mu na zajęcie dziewiątego miejsca. Pchnięcie kulą Polak zakończył z nowym rekordem życiowy 13.69 (ostatecznie 12. miejsce). Po trzech konkurencjach Polak z dorobkiem 2319 punktów plasuje się na 11. miejscu. Liderem dziesięcioboju jest Maksim Andraloits z Białorusi (2519 pkt.). 

Pełne wyniki: Bydgoszcz

Bydgoszcz, Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej