1 / 0

DL w Londynie: 4. miejsce Kamili Lićwinko

Kamila Lićwinko skacząc wzwyż 1.95 zajęła czwarte miejsce w konkursie skoku wzwyż podczas mityngu Diamentowej Ligi w Londynie. Wydarzeniem pierwszego dnia zawodów Muller Anniversary Games był rekord świata w biegu przez płotki Amerykanki Kendry Harrison.

W stojącym na wysokim poziomie konkursie skoku wzwyż do prób na 1.95 przystąpiło 8 z 9 startujących zawodniczek. W gronie tym była Kamila Lićwinko – Polka pokonała poprzeczkę zawieszoną na 1.95 w trzeciej próbie i wywalczyła tym samym czwarte miejsce. Z rezultatem 1.98 zwycięstwo odniosła Ruth Beitia z Hiszpanii.

Agata Forkasiewicz, Marika Popowicz-Drapała, Anna Kiełbasińska, Katarzyna Sokólska w sztafecie 4x100 metrów zajęły szóste miejsce. Polki osiągnęły czas 44.14. W tej konkurencji zwyciężyły Brytyjki, które uzyskały znakomity rezultat– wynik 41.81 jest szóstym najlepszym rezultatem w historii krajowych sztafet.

Robert Sobera, mistrz Europy w skoku o tyczce z Amsterdamu, zajął siódmą lokatę z wynikiem 5.40. Jedno oczko wyżej sklasyfikowano Pawła Wojciechowskiego, który skoczył w Londynie 5.65 i atakował 5.75. Wygrał Francuz Renaud Lavillenie (5.90).

W biegu na 400 metrów przez płotki Joanna Linkiewicz była ósma – 55.88. Czas 53.90 zapewnił wygraną Amerykance Dalilah Muhammad.

Renata Pliś uzyskała w biegu na 1500 metrów czas 4:05.40 – to jej najlepszy wynik w tym sezonie, który jest lepszy od minimum olimpijskiego na Rio de Janeiro. Polka zajęła w biegu 12. miejsce, wygrała Laura Muir – 3:57.49.

Fenomenalny rekord świata czasem 12.20 ustanowiła natomiast płotkarka z USA Kendry Harrison. Zawodniczka, która na igrzyska nie pojedzie bo nie była w pierwszej trójce niedawnego US Olympic Trial w Eugene, w tym roku biegała już 12.24. Po londyńskim biegu została pierwszą w historii amerykańską rekordzistką globu na dystansie 100 metrów przez płotki. Do dziś rekord globu należał do Jordanki Donkowej – Bułgarka 20 sierpnia 1988 w Starej Zagorze uzyskała czas 12.21. Na dziesiątym miejscu w tabeli all-time znajduje się obecnie Grażyna Rabsztyn ze świetnym rekordem Polski 12.36 (13 czerwca 1980, Warszawa).