1 / 0

MŚ U20: Oskar Stachnik wicemistrzem świata w dysku

Oskar Stachnik poprawiając rekord życiowy został w Bydgoszczy wicemistrzem świata U20 w rzucie dyskiem i na zakończenie czempionatu zdobył czwarty medal dla Polski na Zawiszy.

Po pierwszej kolejce nic nie wskazywało na to, że Polak może zdobyć medal – dyskobol ze Szprotawy uzyskał 55.80. W drugiej serii urodzony w 1998 roku podopieczny Zygmunta Szwarca przekroczył już 60 metrów uzyskując 60.06 i przesunął się wówczas na czwarte miejsce. Zdobycie srebrnego medalu nasz zawodnik przypieczętował w trzeciej serii – posłał wtedy dysk na 62.83 i poprawiając rekord życiowy został wiceliderem konkursu. Srebro Stachnika to czwarty polski medal na bydgoskich mistrzostwach. 18-letni Polak za rok będzie miał szansę na walkę o medal podczas mistrzostw Europy U20 w Grosseto. Z wynikiem z pierwszej kolejki 63.63 (wszystkie pozostałe trzy próby miał przekroczone) tytuł mistrza świata do lat 20 zdobył Katarczyk Mohamed Ibrahim Moaaz. Drugi z Polaków w konkursie – Konrad Bukowiecki – po spaleniu pierwszego rzutu w drugim uzyskał 57.11, a w trzecim 59.71 i ostatecznie zajął piąte miejsce.

Oskar Stachnik celebrujący zdobycie srebrnego medalu (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Trener Tomasz Saska zdecydował, że w finale biegu rozstawnego polska ekipa wystartuje w składzie Katarzyna Martyna, Karolina Łozowska, Natalia Węglarz i Natalia Kaczmarek. Polki uzyskały na mecie najlepszy czas w sezonie – 3:36.95, a biegnąca na ostatniej zmianie zawodniczka ALKSu PWSZ Gorzów Wielkopolski nie dała się wyprzedzić Czeszce Zdence Seidlovej i przyprowadziła nasz zespół na szóstym miejscu.

Polska kończy bydgoskie mistrzostwa z dorobkiem dwóch złotych i dwóch srebrnych medali – to najbardziej wartościowy, pod względem kolorów krążków, występ naszej reprezentacji w historii rozgrywanych od 1986 roku mistrzostw. Biało-czerwoni zdobyli w Bydgoszczy cztery medale – więcej, sześć, Polska wywalczyła tylko 16 lat temu w chilijskim Santiago. W klasyfikacji medalowej zajmujemy wysokie 6. miejsce (na podium stawali przedstawiciele 47 krajów) – na takiej samej pozycji znaleźliśmy się w klasyfikacji punktowej z dorobkiem 58 oczek (sklasyfikowano 68. ekip). W obu zestawieniach na pozycji lidera znalazła się reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Za dwa lata 17. IAAF Mistrzostwa Świata U20 odbędą się pomiędzy 10 i 15 lipca, a ich gospodarzem będzie Tampere. Tymczasem już w 2017 najlepsi lekkoatleci Europy przybędą na stadion Zawiszy, aby walczyć o medale 11. Mistrzostw Europy U23. W młodzieżowym czempionacie kontynentu będzie mogła wystartować trójka polskich medalistów zakończonych mistrzostw świata: Ewa Swoboda, Klaudia Maruszewska oraz Konrad Bukowiecki.

Pełne wyniki: Bydgoszcz