1 / 0

MŚ U20: rekord świata w rzucie oszczepem

Najważniejszym wydarzeniem popołudniowej sesji piątego dnia 16. Mistrzostw Świata U20 w Bydgoszczy było ustanowienie rekordu świata juniorów w rzucie oszczepem, Hindus Neeraj Chopra osiągnął odległość 86.48.

Polski zespół biegnący (na wewnętrznym torze) w ustawieniu Klaudia Adamek, Martyna Kotwiła, Olga Pietrzak i Ewa Swoboda z czasem 44.81 zajął wysokie czwarte miejsce w biegu rozstawnym 4x100 m. Na ostatniej zmianie Ewa Swoboda (po piątkowej lekkiej kontuzji wstawiona niemal w ostatniej chwili do składu) wyprzedziła trzy zawodniczki. Wygrał zespół Stanów Zjednocznych, z Candace Hill na czwartej zmianie, 43.69, przed Francją 44.05 i Niemcami 44.18. Nasza czwórka była szybsza od Irlandek (44.82 – rekord kraju) zaledwie o trzy tysięczne sekundy.

W finale rzutu młotem Kinga Łepkowska wynikiem 60.86 ustanowiła rekord życiowy zajmując szóste miejsce. Zwyciężyła Norweżka Beatrice Nedberge Llano 64.33 przed Australijką Alexandrą Hulley 63.47 i Finką Suvi Koskinen 62.49.

Sztafeta 4x100 m w składzie Jakub Gałandziej, Adrian Wesela, Damian Sztejkowski i Eryk Hampel (biegnąca na wewnętrznym torze) osiągnęła czas 40.25 (8. miejsce). Triumfowali Amerykanie 38.93 przed Japończykami 39.01 (wyrównany rekord Azji) oraz Niemcami i Jamajczykami (czas obu zespołów – 39.13).

18-letni oszczepnik Cyprian Mrzygłód dwukrotnie poprawiał swój wynik plasując się ostatecznie na dziewiątej pozycji z rezultatem 70.48. Dotychczasowy rekord życiowy Neeraja Chopry, nowego rekordzisty świata, wynosił 82.23, 21 maja Chopra zajął drugie miejsce (79.73) w Memoriale Zygmunta Szelesta w Warszawie. Poprzedni rekord świata, Łotysza Zigismundsa Sirmaisa (84.69), został poprawiony o 179 cm. Srebro zdobył Johannes Grobler (RSA) 80.59, brąz - Anderson Peters (rekord Grenady seniorów) 79.65.

Przed ostatnim dniem mistrzostw Polacy zajmują 7 miejsce w klasyfikacji medalowej (2 złote i srebrny) oraz 9. – w punktowej (44 pkt).

Pełne wyniki: Bydgoszcz