1 / 0

6. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Debreczynie - złoto Giży!

Jakub Giża (LKS Mielec) zdobył złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Debreczynie pchając kulę na odległość 19.87.

21-letni podopieczny trenera Ryszarda Jakubowskiego rozpoczął konkurs finałowy od wyniku 19.42 obejmując prowadzenie, o 6cm przed Serbem Luką Rujevicem. W drugiej kolejce Jakub ustanowił rekord życiowy rezultatem 19.87. Serb w trzeciej próbie poprawił się na 19.55 zdobywając srebrny medal. Brąz przypadł Rosjaninowi Aleksandrowi Grekowowi – 19.13. Faworytem konkursu był Rujevic, który jako jedyny ze startujących przekroczył już 20 m (20.08 i 20.11). Dotychczasowy rekord życiowy Jakuba Giży, 19.82, przyniósł mu w br. pierwszy tytuł w kategorii seniorów – halowe mistrzostwo Polski. Największym jego sukcesem międzynarodowym było zdobycie wicemistrzostwa świata juniorów w 2004 r. w Grosseto. Jakub po raz drugi bierze udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy, przed dwoma laty zajął 7 miejsce w Erfurcie (18.68). W marcu reprezentował barwy kraju na Halowych Mistrzostwach Europy w Birmingham plasując się w konkursie eliminacyjnym na 10 pozycji (19.15).
W odróżnieniu od wielu miotaczy Jakub Giża najlepsze wyniki uzyskuje na największych imprezach. Wiek juniora zakończył rezultatem 20.05 (kula 6 kg) z MŚ juniorów. Jako senior dwukrotnie przekroczył 19.30: podczas HMP ’07 oraz w Debreczynie.

Medal Giży jest drugim zdobytym przez Polaka w pchnięciu kulą w MME.
W 2001 r. brąz, wynikiem 19.08, wywalczył Leszek Śliwa.
Jest 56 medalem Polski i 21 - złotym (wg klasyfikacji EAA).

Przed mistrzostwami w Debreczynie najwięcej złotych medali w historii MME zdobyli: