1 / 0

6. MME - złoto Rosiaka w dal i brąz Kozłowskiego na 400m

W drugim dniu MME w Debreczynie Michał Rosiak zdobył złoty medal w skoku w dal, a Kacper Kozłowski brązowy - na 400m. Dariusz Kuć w stumetrówce i Bożena Łukasik na 400m uplasowali się na 5 pozycjach. Katarzyna Jaworowska zdobyła 6 lokatę w dysku. Marta Wojtkuńska zajęła 8 miejsce na 10000m.

Rzut dyskiem M
Kamil Grzegorczyk (RŻ 56.60, MKL Szczecin) na 9 pozycji z wynikiem 53.85, a Bartosz Ratajczak (RŻ 59.55, AZS-AWF Poznań) na 12. – 52.83 przebrnęli przez konkurs eliminacyjny. Minimum do finału wynoszące 56.00 pokonało tylko 4 zawodników, najdalej rzucił Czech Jan Marcell – 59.24, który poprawił rekord życiowy o 4 i pół metra. Z piątym wynikiem, 55.47, zakwalifikował się Estończyk Margus Hunt, rekordzista świata juniorów i mistrz świata juniorów w kuli i dysku z Pekinu, który w dniu finału będzie obchodzić 20. urodziny.

3000m z przeszkodami K
Katarzyna Kowalska
(Vectra Włocławek), obrończyni tytułu z Erfurtu (wygrałą w czasie 9:54.17), bez trudu awansowała do finału kończąc bieg eliminacyjny na drugiej pozycji z czasem 9:56.01, za Francuzką Elodie Mouthon (9:55.19). W drugiej wolniejszej serii jej koleżanka klubowa Iwona Lewandowska (RŻ 10:10.01) uzyskała 10:35.98 odpadając z rywalizacji (do awansu wystarczał czas 10:17.99). Kowalska ma duże szanse na drugi złoty medal, chociaż w tym roku szybciej o pół sekundy pobiegła Portugalka Sara Moreira 9:44.86.

3000m z przeszkodami M
W pierwszym biegu eliminacyjnym na czwartej pozycji awansował do finału Marcin Chabowski (Wejher Wejherowo) - 8:36.73, wygrał Francuz Yoann Kowal – 8:36.11. Polak prowadził przez większość dystansu: 1000m – 2:5.68 i 2000m – 5:49.42. W drugiej serii najszybszy był Łukasz Parszczyński (MKS Polonia Warszawa) – 8:37.93, a dzięki dobremu czasowi, 8:39.82, w finale pobiegnie również Mateusz Demczyszak (Śląsk Wrocław), piąty na mecie. Faworytem w finale będzie Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, mający rekord życiowy 8:26.61 (jako jedyny poniżej 8:30). Warto dodać, że przed dwoma laty złoto zdobył Radosław Popławski – 8:32.61, Parszczyński zajął wówczas 11 miejsce.

Rzut młotem K
Anita Włodarczyk (RŻ 66.33, AZS-AWF Poznań) – 63.74 i Malwina Sobierajska (RŻ 64.92, Podlasie Białystok) – 63.34 awansowały do konkursu finałowego przekraczając minimum wynoszące 63 metry. Nie udał się start Alicji Filipkowskiej (RŻ 62.94, AZS-AWF Poznań), która w jedynym mierzonym rzucie uzyskała 54.90. Najdalej rzuciła Białorusinka Maria Smoliaczkowa, mistrzyni świata juniorek sprzed 3 lat – 67.87, jako jedyna z rekordem życiowym ponad 70 metrów (72.45).

100m – FINAŁ (+0.2)
Brytyjczycy Simeon Williamson (10.10 – rekord Mistrzostw) i Craig Pickering (10.14 – RŻ), triumfator Pucharu Europy ’07, byli klasą dla siebie. Brąz przypadł Francuzowi Martialowi Mbandjock (10.27), który w półfinale pobił rekord Mistrzostw (10.16). Dariusz Kuć (AZS-AWF Kraków) zajął 5 miejsce z czasem 10.41  wyprzedzając m.in. Niemca Christiana Bluma (10.48), któremu uległ w Pucharze Europy. To trzeci indywidualny finał 21-letniego podopiecznego Piotra Bory na dużej imprezie, zajmował 6 m. w MEJ ’05 i 6 m. w ME ’06.

1500m M
Adrian Danilewicz
(Śląsk Wrocław) ukończył szybszy z biegów eliminacyjnych na drugiej pozycji z czasem 3:45.78, za Hiszpanem Alvaro Rodriguezem - 3:45.33 (RŻ 3:37.04), który wraz z dwoma rodakami będzie faworytem w finale (przed dwoma laty Hiszpanie zdobyli złoto i brąz).

400m K – FINAŁ
Bożena Łukasik
(RLTL-ZTE Radom, trener Leszek Trzos) po raz pierwszy w karierze zeszła poniżej 53 sekund (52.96) zajmując 5 lokatę. Triumfowały trzy Rosjanki, które pokonały granicę 52 sekund. Zwyciężyła Liudmiła Litwinowa – 51.25. Przed dwoma laty Łukasik nie przeszła przez pierwszą rundę MME (53.78).

10000m K – FINAŁ
Na ósmej pozycji ukończyła bieg Marta Wojtkuńska (RŻ 33:49.90, Vectra Włocławek, trener Sylwester Niebudek) uzyskując czas 34:42.64. Wygrała Białorusinka Volha Minina – 33:06.37 (która przed dwoma laty stała na podium o stopień niżej), przed Rosjankami Iriną Siergiejewą – 33:08.69 i Aliną Aleksiejewą – 33:09.63.

200m M
Mateusz Pluta
(AZS-AWF Kraków, trener Piotr Bora) zajął 5 miejsce w drugim biegu eliminacyjnym, ale czas 21.26 (-0.9) będący jego rekordem życiowym (poprzedni 21.30 ’06) zapewnił mu awans do półfinałowej szesnastki. Również Krzysztof Jabłoński (AZS-AWF Kraków) awansował dalej dzięki czasowi – 21.39 (-0.8); był trzeci w swej serii, automatycznie promowano dwóch pierwszych. Nie ukończył biegu zmęczony Dariusz Kuć (AZS-AWF Kraków) oszczędzający siły na biegi sztafetowe. Najszybszy w eliminacjach okazał się 20-letni Fin Visa Hongisto – 20.75, który ustanowił młodzieżowy rekord kraju.

400m M – FINAŁ
Tuż za medalistami ukończył bieg na 400m Kacper Kozłowski (AZS-UWM Olsztyn, trener Zofia Siennicka) przed dwoma laty na ME juniorów w Kownie. W Debreczynie stanął na najniższym stopniu podium, z czasem 45.86 (RŻ 45.80). Z identycznym wynikiem, 45.69, ukończyli bieg Rosjanin Denis Aleksiejew i Chorwat Zeljko Vincek (mistrz Europy juniorów ’05). Na czwartej pozycji – drugi z Rosjan Anton Kokorin 45.93. Po raz pierwszy w historii MME czterech zawodników pobiegło poniżej 46 sekund.
Kacper Kozłowski przez wiele lat był trenowany przez zmarłego w tym roku, po pięcioletniej chorobie, Andrzeja Siennickiego. Po jego śmierci treningiem Kacpra kieruje małżonka pana Andrzeja, Zofia. Kacper Kozłowski największy postęp zanotował przed dwoma laty, gdy poprawił rekord życiowy z 48.22 na 46.60. W tym roku podczas Pucharu Europy zadebiutował w reprezentacji seniorów biegnąc na pierwszej zmianie sztafety 4x400m (sztafetę Rosji rozpoczynał dzisiejszy zwycięzca, Denis Aleksiejew).

Skok w dal M – FINAŁ
21-letni Michał Rosiak (Vectra Włocławek, trener Marek Ziółkowski) dzielnie zastąpił kontuzjowanego faworyta konkursu skoku w dal – Marcina Starzaka (AZS-AWF Kraków), zdobywając złoty medal wynikiem 7.94 (+0.8), o 15 cm lepszym od dotychczasowego rekordu życiowego. Michał objął prowadzenie w pierwszej kolejce skacząc na odległość 7.67, po drugiej (7.59) – spadł na piątą pozycję. Brzemienne dla walki o medale były trzecie próby, które przebiegały w rzadko spotykany sposób. Kolejno po sobie skakali wychodząc na prowadzenie: Łotysz Andrejs Maskancevs – 7.85, Czech Roman Novotny – 7.87, Fin Patteri Lax – 7.89 i wreszcie Michał Rosiak – 7.94. W wąskim finale tylko Łotysz poprawił swój wynik, o 1 cm, ale nie zdołał wyprzedzić żadnego z rywali (miał najlepszą serię, cztery skoki ponad 7.80). Seria Rosiaka: 7.67 (+1.3)-7.59 (+1.0) – 7.94 (+0.8) – 7.71 (-0.2) – 7.67 (-0.2) – x.
Michał startował na MME przed dwoma laty, zakwalifikował się do finału, w którym zajął 12 lokatę. Przed rokiem wygrał konkurs skoku w dal podczas meczu z Niemcami w Szczecinie uzyskując 7.84, ale z wiatrem +2.1m/s. Jest wychowankiem klubu Vectra Włocławek, do którego powrócił po rocznym pobycie w AZS-AWF Wrocław.

Rzut dyskiem K – FINAŁ
20-letniej Katarzynie Jaworowskiej (AZS-AWF Warszawa, trener Krzysztof Kęcki) zabrakło zaledwie 7 cm do rekordu życiowego, wynikiem 53.89 (z ostatniej kolejki) uplasowała się na 6 pozycji. Izabela Koralewska (LKS Lubusz Słubice) zakończyła start po 3 próbach, zajmując 10 miejsce z rezultatem 50.69. Po stojącej na wysokim poziomie walce triumfowała Kateryna Karsak, czwarta na ME w Goteborgu ’06, bijąc rekord Mistrzostw wynikiem 64.40. Drugie miejsce zajęła mistrzyni Europy z Goteborga Rosjanka Daria Piszczalnikowa – 64.15, która dwukrotnie prowadziła w konkursie. Przed dwoma laty na MME obie również stały na podium, Rosjance przypadło wówczas również srebro, a Ukraince – brąz. Trzecie miejsce w Debreczynie zdobyła Austriaczka Veronika Watzek, która przegrała z Piszczalnikową dokładnie o 7 metrów. Przed dwoma laty Katarzyna odpadła w eliminacjach (42.82). Niewiele jej ustępuje młodsz o rok siostra, Marta, która w tym sezonie uzyskała 52.35. Obie rozpczynały karierę w OKLA Ostrołęka.

200m K
Najlepszy czas eliminacji i rekord życiowy – 23.26 (poprzedni 23.40), to efekt świetnego występu Eweliny Klocek (Śląsk Wrocław, trener Jadwiga Zajdel), brązowej medalistki ubiegłorocznych MŚ juniorów w Pekinie. Marta Jeschke (SKLA Sopot, trener Sławomir Nowak) biegnąc na pierwszym torze ustanowiła rekord życiowy czasem 23.50 (+0.3) zajmując drugie miejsce w pierwszej serii (9 wynik eliminacji). Drugi i trzeci rezultat w eliminacjach uzyskały Belgijka Olivia Borlee – 23.33 i Rosjanka Julia Czermoszanska – 23.34, które mają życiówki poniżej 23 sekund. W sobotę o 11:20 Polki wystąpią w seriach półfinałowych.