Menu
1 / 0
Aktualności /

Madryt: wysoka ocena statystyki PZLA

Madryt: wysoka ocena statystyki PZLA

Przedstawiciele PZLA, Filip Moterski i firmy DomTel-Sport, Ryszard Pilarczyk, wzięli udział w warsztatach poświęconych stosowaniu baz danych w pracy federacji lekkoatletycznych.

Przedstawiciele PZLA, Filip Moterski i firmy DomTel-Sport, Ryszard Pilarczyk, wzięli udział w warsztatach poświęconych stosowaniu baz danych w pracy federacji lekkoatletycznych.

W ramach Kongresu „4th International Open Data Conference” zorganizowanego w Madrycie Stowarzyszenie European Athletics wraz z firmą ReportLab przeprowadziło dwudniową sesję warsztatów pt.: „OpenTrack Workshops: Open Data, Open Standards and Open Source in Athletics". 

Celem spotkania była dyskusja na temat możliwości ujednolicenia formatu przesyłania danych z zawodów lekkoatletycznych rozgrywanych w Europie tak, aby był on kompatybilny z oczekiwaniami statystyków EA i użyteczny podczas konstruowania list startowych na zawodach mistrzowskich. Zaprezentowane zostały również narzędzia oparte na filozofii open source, które mogą być adaptowane do potrzeb i możliwości zarówno gromadzenia i przesyłania danych po zawodach, a także bardziej kompleksowej obsługi imprez.
Ciekawym przykładem jest OpenTrack.info autorstwa firmy ReportLab, dzięki któremu można nie tylko zorganizować zawody pod względem technologicznym, ale także zlokalizować miejsce rozgrywania imprezy na mapie Google. Informacje tam zawarte wskazują ogólną charakterystykę miejsca (liczbę torów, skoczni, zeskoczni itp.), jak również udogodnienia (np. Wi-Fi). 

Pod koniec dwudniowego spotkania organizatorzy umożliwili zaprezentowanie rozwiązań stosowanych w poszczególnych krajach. Niemal 30-minutowa prezentacja polskich rozwiązań, w postaci: systemu licencji zawodniczych, trenerskich i sędziowskich, systemu zgłoszeń do zawodów (z automatycznym wskazywaniem PB i SB) oraz zaawansowana statystyka z możliwością generowania minimów do zawodów rangi mistrzostw Polski, spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. W czasie dyskusji podkreślano wysoki stopień kompleksowości, zintegrowania oraz zaawansowania na tle innych krajów czy federacji. Także pod względem organizacyjno-technicznym polska lekkoatletyka jest w czołówce europejskiej i światowej. 

Na zakończenie organizatorzy poinformowali o chęci cyklicznej organizacji spotkań, które z jednej strony mają inspirować do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, a także do podejmowania kroków w zakresie ujednolicania formatu danych. 

Warto dodać, że od 2015 r. jako jedna z pierwszych federacji w Europie PZLA, z pomocą firmy DomTel-Sport, rozpoczęła współpracę umożliwiającą automatyczne wprowadzanie wyników z zawodów w Polsce (od sezonu 2010 baza PZLA powiększa się o ponad 100 tys. wyników rocznie) do bazy statystycznej European Athletics.

Niżej podpisani dziękują panu Piotrowi Długosielskiemu, sekretarzowi generalnemu PZLA i Januszowi Rozumowi, dzięki którym, mimo późnego zaproszenia, polska delegacja mogła uczestniczyć w madryckich warsztatach. 

Filip Moterski i Ryszard Pilarczyk

Powrót do listy

Więcej