1 / 0

Rutkowska i Borkowski w teamie Europy

Katarzyna Rutkowska (KS Podlasie Białystok) i Mateusz Borkowski (RKS Łódź) reprezentowali barwy Starego Kontynentu w przełajowym meczu USA-Europa-Wielka Brytania rozegranym w sobotę w Edynburgu.

Katarzyna Rutkowska, piąta zawodniczka grudniowych ME w biegach przełajowych w kategorii U23, zajęła 23 miejsce w biegu kobiet na dystansie 6 km. Triumfowały Europejki, mistrzyni Europy Yasemin Can (Turcja), przed Fionnualą McCormack (Irlandia) i Meryem Akdag (Turcja).

Mateusz Borkowski, medalista mistrzostw Europy juniorów (800 m ’15), biegł w sztafecie Europy (4x1 km, zespoły mieszane), która uplasowała się na piątej pozycji. Zwyciężyła drużyna Wielkiej Brytanii, z Laurą Muir na ostatniej zmianie, przed USA, Szkocją i Irlandią.

Rywalizację mężczyzn wygrał Leonard Korir (USA), na ostatnich metrach wyprzedzając Calluma Hawkinsa (GBR), Mo Farah zajął siódme miejsce.
W biegu juniorów zwyciężył Noah Affolder (USA), najszybszą juniorką okazała się Harriet Knowles-Jones (GBR).

Klasyfikacja drużynowa poszczególnych biegów
Mężczyźni – USA, Europa, GBR
Kobiety – Europa, USA, GBR
Juniorzy – USA, Europa, GBR
Juniorki – USA, GBR, Europa

Zwycięzcą końcowej klasyfikacji został zespół Stanów Zjednoczonych (149 pkt), przed Europą (152) i Wielka Brytanią (208).

W Edynburgu nie wystąpiła Sofia Ennaoui (MKL Szczecin), nowo kreowana mistrzyni Europy do lat 23 w biegach przełajowych, która realizując plany treningowe Wojciecha Szymaniaka w sobotę rozpoczęła obóz w Południowej Afryce.