1 / 0

HMP U18 i U20: pierwsze medale rozdane

W Arenie Toruń wystartowały halowe mistrzostwa Polski U18 i U20 – w pierwszej sesji zawodów rozdano siedem finałów w kategorii juniorów młodszych, a wielu zawodników poprawiło rekordy życiowe.

Pierwsze medale w Toruniu rozdano w biegu na 60 metrów U18. Najszybszym Polakiem w hali w tej kategorii wiekowej został Antoni Plichta, który w finale jako jedyny złamał barierę 7 sekund uzyskując na mecie czas 6.99. Drugie miejsce zajął Sebastian Charzyński (7.07), a brązowy medal zdobył Albert Komański (7.10).

Najszybszą kadetką toruński mistrzostw została w sobotnie przedpołudnie Magdalena Stefanowicz, która przebiegła 60 metrów w Arenie Toruń w 7.61. Wicemistrzynią kraju została Justyna Sitek (7.77), a brąz zdobyła Emilia Kiełkowska (7.88).

Najdłuższym dystansem dla kadetek w I dniu zmagań w ramach mistrzostw Polski był bieg na 1000 metrów. Najlepsza w tej rywalizacji okazała się Milena Korbut, która czasem 2:53.45 poprawiła rekord życiowy. Na mecie zawodniczka z Katowic o ponad 3 sekundy wyprzedziła Oliwię Sarnecką (2:56.86). Brązową medalistka mistrzostw Polski do lat 18 została Oliwia Połujańska (2:58.51, rekord życiowy).

Juniorzy młodsi na koniec porannej sesji pobiegli na 2000 metrów. Złoty medal i rekord życiowy 5:37.71 to dorobek nowego mistrza kraju Tomasza Kurowskiego. Na drugim miejscu finiszował Aleksander Wiącek (5:38.67), a brązowy medal zdobył Mateusz Buksa (5:39.78, rekord życiowy).

Rekord życiowy w skoku wzwyż wyrównała mistrzyni Polski do lat 18 Martyna Lewandowska. Płocczanka w pierwszych próbach skoczyła 1.60, 1.64, 1.67 oraz 1.70. Gdy srebrna medalistka Weronika Stefaniuk trzykrotnie strąciła 1.70 Lewandowska zrezygnowała z dalszych prób. Brązowe medal wywalczyły Wiktora Miąso i Kinga Witkowska, które skoczyły w Arenie Toruń 1.64.

Martyna Lewandowska wyrównała rekord życiowy i wygrała konkurs skoku wzwyż U18 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

W skoku w dal od drugiej kolejki z wynikiem 6.77 prowadził Mateusz Skrzypek, który ostatecznie zdobył złoto. Za plecami zawodnika z Rawicza walczył Dominik Mieczkowski, który w najlepszej próbie był bliski objęcia prowadzenia – skoczył 6.74. Brązowy medal, z rekordem życiowym 6.68, zdobył Karol Wiśniewski.

Dobrze spisał się w Toruniu tyczkarz Tomasz Bialic, który rekord życiowy poprawił w Arenie Toruń aż o 30 centymetrów. Skoczek z Lwówka Śląskiego złoty medal zdobył z wynikiem 4.30. Z rekordem życiowym wyjedzie z Grodu Kopernika także wicemistrz Polski do lat 18 Jakub Gawłowski, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.20. Obaj panowie bez powodzenia atakowali jeszcze 4.40. Brązowy medal zdobył Andrzej Kurowski – 3.90.

Po pierwszych konkurencjach siedmioboju liderami są Aleksy Boroń wśród juniorów młodszych (2308 pkt.) oraz wśród juniorów Radosław Sobczyk (2318 pkt.). W sobotnie popołudnie wieloboiści rozegrają jeszcze skok wzwyż.

Wyniki live: Toruń