1 / 0

HMP U18 i U20: rekord Europy U20 Smosarskiego!

W sobotnie popołudnie Dominik Smosarski poprawił w Arenie Toruń halowy rekord Europy U20 w biegu na 200 metrów oraz został liderem światowych tabel U20 uzyskując czas 21.11. W pchnięciu kulą Szymon Mazur został liderem europejskich tabel pchając kulą 21.03.

Przed rozpoczęciem sesji sportowej odbyła się uroczystość otwarcia krajowego czempionatu. Przybyłych powitali prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski oraz wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz. Obaj panowie życzyli wszystkim startującym udanych występów, a szef PZLA przyznał iż wierzy, że wielu z młodych uczestników mistrzostw ma przed sobą znakomite kariery seniorskie.

W finałowym biegu sprinterek na 60 metrów wszystkie medalistki poprawiły swoje rekordy życiowe. Złoto zdobyła faworytka, medalistka mistrzostw Europy do lat 18 z Tbilisi, Klaudia Adamek, której na mecie zmierzono czas 7.46 – wynik ten jest drugim w historii polskiej lekkoatletyki juniorek. Drugie miejsce zajęła Klaudia Siciarz – zawodniczka z Krakowa przebiegła 60 metrów w 7.56, a wczoraj na mityngu Copernicus Cup ustanowiła rekord Europy U20 w biegu przez płotki. Brązowy medal zdobyła Martyna Kotwiła – 7.59.

Klaudia Adamek została halową mistrzynią Polską w sprincie na 60 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Dominik Smosarski był najmłodszym uczestnikiem finału biegu na 60 metrów, ale to on okazał się najlepszy. Zawodnik Gwardii Szczytno już w eliminacjach poprawił rekord życiowy czasem 6.78 i został wiceliderem polskich tabel (szybciej w Polsce w tym sezonie biegła jedynie Dariusz Kuć). W finale wychowanek Ireneusza Bukowieckiego uzyskał 6.79 i odniósł zdecydowane zwycięstwo. Na mecie wyprzedził Przemysława Kozłowskiego (6.91) oraz Szymona Woźniaka (6.95).

Weronika Lizakowska, przed rokiem druga, dziś została halową mistrzynią Polski do lat 20 w biegu na 1500 metrów. Kościerzynianka uzyskała czas 4:37.71 i zdecydowanie pokonała swoje rywalki. Srebrna i brązowa medalistka wyjadą z Torunia z poprawionymi rekordami życiowymi – Sylwia Ciołko uzyskała 4:44.49, a Aleksandra Płocińska czas 4:45.02.

W rywalizacji mężczyzn na dystansie 1500 metrów Mateusz Dębski z Radomia był jedynym zawodnikiem, który złamał barierę 4 minut uzyskując 3:58.90. Wicemistrzem kraju do lat 20 został Szymon Zięba (4:00.40, rekord życiowy), a brązowy medal zdobył na toruńskiej bieżni Daniel Gadomski (4:03.10, rekord życiowy).

Gaja Wota w czterech skokach uzyskiwał wyniki ponad 5.80, a złoto w skoku w dal zdobyła ostatecznie próbą na 5.89. Wicemistrzynią kraju została Oliwia Dąbrowska (5.80), a brąz wywalczyła Wiktora Liberska (5.69).

Ósmy skoczek mistrzostw świata U20 w Bydgoszczy Jakub Andrzejczak do swojej kolekcji medali dodał dziś złoto wywalczone w toruńskich halowych mistrzostwach Polski U20. Zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego w najlepszej próbie skoczył 7.56. Rekordy życiowe poprawili drugi Mateusz Różański (7.48) oraz trzeci Norbert Kański (7.42).

Tytuł mistrza Polski U20 w skoku o tyczce obronił Jakub Adamczyk – zawodnik OSOTu Szczecin złoto zapewnił sobie pokonując w trzeciej próbie poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.60. Rekord życiowy wyrównał Paweł Puczko zdobywając srebrny medal z wynikiem 4.50. Utalentowany wieloboista Patryk Baran w związku z niedawnym drobnym urazem zrezygnował ze startu w Toruniu w siedmioboju i skacząc o tyczce 4.40 zdobył brąz w tej specjalności.

Szymon Mazur, finalista ubiegłorocznego światowego czempionatu U20, miał w Toruniu znakomity konkurs. W trzeciej serii poprawił absolutny rekord życiowy „szóstką” pchając 20.76. Ukoronowaniem zawodów była próba z szóstej kolejki – zawodnik z Sosnowca uzyskał wówczas znakomite 21.03 i drugi raz w ciągu zawodów poprawił życiówkę. Polak wysunął się na czoło europejskich tabel i wyrasta na głównego faworyta lipcowych mistrzostw Europy do lat 20. Podopieczny Andrzeja Kurdziela zdeklasował rywali – Krzysztof Perkowski był drugi z wynikiem 16.89 (rekord życiowy), a Wojciech Koszałka trzeci pchając 16.66.

Świetnie spisał się w Arenie Toruń Szymon Mazur, który wysunął się na czoło europejskich tabel U20 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Po pierwszym dniu rywalizacji najwszechstronniejszych lekkoatletów liderami są wśród juniorów Radosław Sobczyk (3005 pkt.) oraz w gronie młodszych Aleksy Boroń (2844 pkt.). Dokończenie zmagań jutro, także w niedzielę walkę o medale rozpoczną pięcioboistki.

W ostatnim biegu popołudniowej odsłony zmagań świetnie zaprezentował się Dominik Smosarski – sprinter Gwardii Szczytno kilkadziesiąt minut po triumfie w biegu na 60 metrów wygrał serię eliminacyjną na 200 metrów poprawiając czasem 21.11 halowy rekord Europy U20. Wynik zawodnika z Warmii to najlepszy rezultat w tym roku na świecie uzyskany przez juniora.

Wyniki live: Toruń