1 / 0

HMP U18 i U20: Szymon Jóźwiak liderem tabel światowych

Kolejny znakomity wynik padł podczas rozgrywanych w Arenie Toruń halowych mistrzostw Polski U18 i U20– kulomiot Szymon Jóźwiak pchając 19.56 został liderem światowych tabel w kategorii juniorów młodszych (U18).

Halową mistrzynią Polski U18 w biegu na 60 metrów przez płotki została Wiktoria Krasicka (8.74), która pokonała na mecie Karolinę Pacholak (8.79) oraz Monikę Kiepurę (9.00). Niestety na drugim płotku przewróciła się jedna z faworytek biegu Katarzyna Jóźwiaczuk ze stołecznej Skry.

Cała trójka medalistów finału biegu na 60 metrów przez płotki U18 poprawiła rekordy życiowe. Pewne zwycięstwo odniósł Jakub Kalinowski, który sukcesywnie na dystansie zwiększał przewagę nad rywalami i wygrał z czasem 7.90. Srebrny medal zdobył Maksymilian Tarnowski (8.12), a brązowy Jakub Czak (8.15).

W finale A biegu na 200 metrów biegnąca na szóstym torze Magdalena Brendel była bliska dogonienia prowadzącej Alicji Potasznik. Na mecie pierwsza byłą Potasznik (24.97), ale wicemistrzynię pokonała tylko 0.07 sekundy. Brązowy medal zdobyła Natalia Wrońska – 25.29.

Piątka z szóstki finalistów biegu na 200 metrów U18 poprawiła rekordy życiowe, a wszyscy uczestnicy rywalizacji pokonali jedno okrążenie Areny Toruń poniżej 23 sekund. Najlepszy okazał się Szymon Kreft (22.22), który na mecie pokonał Dawida Janika (22.35) oraz Kamila Nowińskiego (22.51).

Do rekordu Polski U18 Anny Kiełbasińskiej zbliżyła się mistrzyni Polski w biegu na 300 metrów – Kinga Gacka uzyskała w Toruniu czas 39.18 i odniosła przekonywujące zwycięstwo nad rywalkami. Drugie miejsce zajęła Martyna Ziebura, ale została zdyskwalifikowana  przez sędziów. W związku z tym srebro zdobyła Susanne Lachele (40.31, rekord życiowy), a brąz Wiktora Kalemba (40.77).

Biegnący na szóstym torze ósmy zawodnik tegorocznych tabel Dawid Borowik na dosłownie na ostatnich centymetrach biegu na 300 metrów pokonał prowadzącego Kacpra Antoszewskiego i zdobył złoty medal z czasem 35.37 (rekord życiowy). Antoszewski tytuł mistrzowski przegrał zaledwie o 0.02 sekundy, ale wynikiem 35.39 poprawił swoją życiówkę. Brąz zdobył Jakub Pająk – 35.83.

W rywalizacji kadetek na 600 metrów od początku na pierwszej pozycji biegła Małgorzata Osiecka. Na ostatnim wirażu zawodniczkę Victorii Stalowa Wola zaatakowała Zuzanna Bronowska, ale liderka nie dała się wyprzedzić rywalce i wygrała z czasem 1:33.81. Druga biegaczka na metę wpadła niemal razem ze zwyciężczynią osiągając rekord życiowy 1:33.87. Brązowy medal zdobyła Natalia Łachowska – 1:34.49.

Na 200 metrów przed metą biegu na dystansie trzech okrążeni w gronie chłopców zaatakował Jakub Augustyniak. Biegacz z Grudziądza, który w tym roku poprawił już rekord Polski Patryka Dobka, wyprzedził na ostatnim okrążeniu dwóch rywali i triumfował z czasem 1:22.76. Na ostatnich metrach trwała sportową walka o medale – srebro zdobył ostatecznie Filip Ostrowski (1:23.05), a brąz Szymon Staroń (1:23.18).

Krzysztof Turski jak przystało na lidera światowych tabel U18 bez problemu wygrał biegu na 1000 metrów – w Toruniu zawodnik z Raciborza uzyskał czas 2:31.75. Na mecie wyprzedził Adama Masaczyńskiego (2:34.64) oraz Jakuba Przydziała (2:34.85).

Lider światowych tabel U18 Krzysztof Turski odniósł pewne zwycięstwo w biegu na 1000 metrów (foto: Marek Biczyk)

Halową mistrzynią kraju w biegu na 2000 metrów U18 została Wiktora Klębowska, która zameldowała się na mecie z czasem 6:18.50. Srebro zdobyła Zofia Dudek (6:21.47), a brąz Milena Pyka (6:30.38, rekord życiowy).

W rywalizacji trójskoczków w drugiej próbie Piotr Główczyk uzyskał odległość 13.42 i zdobył złoty medal. Ciekawą walkę o srebro i brąz stoczyli Mateusz Różycki, Bartosz Leszczuk oraz Artur Lach. W czwartej próbie wicemistrzostwo Polski zapewnił sobie Różycki, któremu sędziowie zmierzyli 13.36 (rekord życiowy). 13.34 uzyskali Leszczuk i Lach, ale to ten pierwszy zawodnik miał drugą lepszą próbę (13.33 vs. 13.26).

Pia Skrzyszowska (Skra Warszawa) w skoku w dal dwukrotnie przekroczyła 5.70 uzyskując 5.75 oraz 5.71 i zdobyła złoty medal mistrzostw Polski U18. Druga w konkursie Dominika Łykowska w pierwszej próbie pofrunęła na 5.71 i miała kolejne pięć skoków przekroczonych. Brązowy medal zdobyła, z rekordem życiowym 5.60, Natalia Benedykcińska.

Udany konkurs ma za sobą 17-letni Szymon Jóźwiak. Zawodnik z Węgorzewa pchając 19.56 o blisko 2 metry poprawił rekord życiowy, zdobył złoto i wysunął się na pozycję lidera światowych tabel kulomiotów w kategorii U18. Dobrze spisali się także drugi w konkursie Wojciech Marok (18.20, rekord życiowy) i trzeci Piotr Goździewicz (18.18, rekord życiowy).

Szymon Jóźwiak to kolejny utalentowany polski kulomiot, dziś został liderem światowych tabel kadetów (foto: Marek Biczyk)

Ewa Różańska zdeklasowała rywalki w konkursie kulomiotek uzyskując w najlepszej próbie 16.08. Wicemistrzynią Polski została Natalia Klocek (14.70), a brąz zdobyła Angelika Woźniak (14.41).

Przed ostatnią konkurencją siedmioboju – biegiem na 1000 metrów – liderami są Radosław Sobczyk (4477 pkt., 17 punktów przewagi nad Rafałem Horbowiczem) wśród juniorów oraz Aleksy Boroń (4415 pkt.) w młodszej kategorii wiekowej.

Rywalizację w Arenie Toruń rozpoczęły w niedzielę wieloboistki. Po pierwszych dwóch konkurencjach – biegu przez płotki oraz skoku wzwyż – liderkami są wśród juniorek młodszych (U18) Klaudia Nazarowicz (1527 pkt.) oraz w gronie juniorek (U20) Adrianna Sułek (1910 pkt.), która ma szansę poprawić rekord Polski U20 w pięcioboju.

Wyniki live: Toruń