1 / 0

HMP U18 i U20: rekordy Polski Zimnego i Andrzejczaka

Jakub Andrzejczak dwukrotnie poprawiał w Arenie Toruń rekord Polski U20 w trójskoku, Tymoteusz Zimny wyśrubował najlepszy wynik w historii w biegu juniorów na 400 metrów, a Maja Ślepowrońska poprawiając rekord życiowy w pchnięciu kulą została wiceliderką europejskich tabel U20.

Świeżo upieczona rekordzistka Europy do lat 20 Klaudia Siciarz w finale biegu na 60 metrów przez płotki w Arenie Toruń zdeklasowała rywalki wygrywając z ogromną przewagą – na mecie uzyskała czas 8.24, swój drugi najlepszy wynik w karierze. Wicemistrzynią kraju została Marcelina Winkowska (8.80), a trzecia była Klaudia Wojtunik (8.83).

Halowym mistrzem Polski w biegu płotkarskim został Wiktor Santkiewicz, który uzyskując czas 7.89 wyprzedził na mecie Michała Sierockiego (7.92) oraz Michała Wilka (8.04).

Martyna Kotwiła z rekordem życiowym 24.50 została halową mistrzynią kraju do lat 20 w sprincie na 200 metrów. Do srebra na dystansie 400 metrów drugi krążek w tym kolorze dodała Natalia Węgarz (24.92). Brązowy medal z rekordem życiowym 25.35 zdobyła Anna Pluschke.

Wczoraj w eliminacjach Dominik Smosarski poprawił rekord Europy U20 w biegu na 200 metrów. Dziś młody sprinter Gwardii Szczytno potwierdził dominację na tym dystansie wygrywając finałowy bieg halowych mistrzostw Polski z czasem 21.20. Srebrny medal i rekord życiowy zdobył Przemysław Kozłowski (21.78), a brąz wywalczył Adrian Wojciechowski (21.98, rekord życiowy).

Natalia Kaczmarek obroniła w Toruniu tytuł halowej mistrzyni Polski U20 w biegu na 400 metrów. Reprezentująca od tego sezonu AZS AWF Wrocław sprinterka odparła atak rywalki na ok. 100 metrów przed metą i wygrała z czasem 55.68. Drugie miejsce zajęła imienniczka zwyciężczyni, Natalia Węglarz, z wynikiem 55.17. Brązowy medal obroniła na ostatnich metrach Karolina Łozowska – 56.24.

Rekord Polski U20 poprawił w biegu na 400 metrów Tymoteusz Zimny. Sprinter z Szamotuł prowadził przez cały dystans z ogromną przewagą, a na mecie uzyskał rekordowy czas 47.26, którym objął przodownictwo w tabelach światowych wśród 18 i 19 latków. Zimny o ponad sekundę wyprzedził Daniela Dancewicza (49.01) oraz Seweryna Dubisa (49.33). Sędziowie zdyskwalifikowali drugiego na mecie Antoniego Walickiego.

Tymoteusz Zimny na mecie biegu na 400 metrów U20, w którym ustanowił rekord Polski (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Na 200 metrów przed metą biegu pań na 800 metrów zaatakowała Adrianna Czapla i to ona wygrała z czasem 2:12.55. Na ostatnich metrach zaatakowała Oliwia Malmon, która srebro okrasiła czasem 2:13.62. Brązowy medal zdobyła Kinga Grabowska – 2:13.21.

Trójka medalistów biegu na 800 metrów poprawiła rekordy życiowe. Wygrał, po ataku na ostatniej prostej, Patryk Kozłowski z czasem 1:51.33. Drugie miejsce zajął Patryk Sieradzki, który finiszował z wynikiem 1:51.83. Brązowy medal zdobył Michał Kitliński – 1:52.39.

Eliza Megger z Olimpii Grudziądz wygrała bieg na 3000 metrów z czasem 10:04.00. Na najdłuższym dystansie rozgrywanym podczas halowych mistrzostw kraju U20 srebro zdobyła Anna Szyjka (10:08.14), a brąz Paulina Szostecka (10:11.82).

W gronie mężczyzn najlepszy na 3000 metrów U20 okazał się Bartosz Jarczok (8:31.55), który pokonał Dariusza Nowakowskiego (8:32.83) oraz Rafała Pogorzelskiego (8:38.78).

W skoku wzwyż U20 Aleksandra Nowakowska skakała bardzo równo wszystkie wysokości w konkursie zaliczając w pierwszych próbach. Zawodniczka RKS-u Łódź zatrzymała się dopiero gdy poprzeczka powędrowała na wysokość 1.83. Udany konkurs ma za sobą także Patrycja Skoczylas, która w drugiej próbie zaliczyła 1.79 i poprawiając rekord życiowy zdobyła srebro. Brąz, także z rekordem życiowym, wywalczyła Katarzyna Mirek (1.75).

Najlepszym skoczkiem wzwyż okazał się Maciej Grynienko, który w drugiej próbie pokonał 2.16 i trzykrotnie, bez sukcesów, atakował jeszcze wysokość 2.20. Wynik 2.12 dał srebrny medal Mateuszowi Tofilowi, a 2.06 brązowy Adrianowi Kordońskiemu.

Agnieszka Kaszuba w pierwszych próbach skakała 3.60, 3.70, 3.80, 3.90 oraz 4.00 i zdobyła złoty medal w gronie tyczkarek. Srebro zdobyła Julia Ryczak, która po pokonaniu wysokości 3.90 trzykrotnie strąciła 4.00. Brązowy medal i wyrównany rekord życiowy dla Emilii Kusy (3.70).

Wiktoria Liberska w drugiej próbie trójskoku uzyskała odległość 12.57. Do bydgoszczanki zbliżyła się w piątej kolejce Kornelia Suchecka, która wynikiem 12.56 poprawiła rekord życiowy. Brązowy medal zdobyła, także z życiówką, klubowa koleżanka zwyciężczyni z BKS Bydgoszcz Nicole Kraska – 12.36.

Dwukrotnie rekord Polski U20 w trójskoku poprawiała w Arenie Toruń Jakub Andrzejczak. Zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego, który wczoraj był najlepszy w skoku w dal, konkurs otworzył od rekordowego 15.84 – to wynik o 2 centymetry lepszy od 18-letniego rekordu Polski U20 Michała Joachimowskiego (syna).

Jakub Andrzejczak konkurs trójskoku rozpoczął od próby na 15.84 – wynik ten jest lepszy od dotychczasowego rekordu Polski U20 Michała Joachimowskiego (syna) z 1999 roku o 2 centymetry. Podopieczny Pawła Zdrajowskiego poprawił się jeszcze w trzeciej serii, w której uzyskał 15.95 i zrezygnował z kolejnych prób. Wicemistrzem Polski został Rafał Krawczyk (14.67, rekord życiowy), a brąz zdobył Bartosz Świerczyna (14.58, rekord życiowy).

Jakub Andrzejczak odbiera gratulacje od trenera po zdobyciu złotego medalu i poprawieniu rekordu Polski U20 w trójskoku (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Już w pierwszej próbie Maja Ślepowrońska zdeklasowała rywalki w pchnięciu kulą. Utalentowana zawodniczka młodego pokolenia otworzyła konkurs od próby na 16.19 – to rekord życiowy miotaczki oraz drugi najlepszy wynik w Europie w kategorii juniorek (U20) w sezonie halowym 2017. Dalej pchała jedynie Holenderka Jorinde van Klinken. Wicemistrzynią Polski została Anna Niedbała (15.04), a brąz wywalczyła Karolina Urban (14.38).

Maja Ślepowrońska została w Arenie Toruń wiceliderką europejskich tabel U20 w pchnięciu kulą (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Kończący siedmiobój bieg na 1000 metrów wygrał Szymon Kłosiński, ale niezagrożonym liderem wieloboju był Aleksy Boroń – młody zawodnik klubu UKS LA Basket Warszawa zgromadził w sumie 4991 pkt. Wicemistrzem Polski do lat 18 został Kacper Jastrzębski (4340 pkt.), a brązowy medal zdobył w dwudniowej walce Jakub Chłądzyński (4214 pkt.).

Przed biegiem na 1000 metrów kończącym rywalizację siedmioboistów Radosław Sobczyk miał 17 punktów przewagi nad Rafałem Horbowiczem. Zawodnik Warszawianki w ostatniej konkurencji jeszcze na 200 metrów przed metą biegł blisko Sobczyka, ale ostatecznie osłabł i nie dał rady odrobić odległości. Po dwóch dniach zmagań wieloboista z Ustronia zgromadził 5187 punktów, a zawodnik z Warszawy 5140. Brązowym medalistą mistrzostw został Szymon Dziuba – 4776 punktów.

Po pierwszych trzech konkurencjach pięcioboju liderką w kategorii U20 jest Adrianna Sułek (2503 pkt.). W rywalizacji młodszych zawodniczek przed skokiem w dal i biegiem na 800 metrów Milena Chałupka wyprzedza zaledwie o punkt Beatę Faderewską (panie mają odpowiednio 2104 i 2103 pkt.).

Ostatnie finały halowych mistrzostw Polski U18 i U20 w Arenie Toruń odbędą się w poniedziałkowy poranek. Na starcie m.in. chodziarze oraz tyczkarki z kategorii U18.

Wyniki live: Toruń