1 / 0

Mistrzostwa Europy Juniorów w Hengelo - IV dzień, złoto Nogi oraz brąz Kszczota, Michalskiego i 4x10

W ostatnim dniu Mistrzostw Artur Noga zdobył złoty medal w biegu 110m pł. Łukasz Michalski sięgnął po brąz w skoku o tyczce, Adam Kszczot był trzeci na 800m, podobnie jak i sztafeta 4x100m juniorek.

Liczyliśmy na większy dorobek medalowy, ale sztafeta 4x400m juniorów, pierwsza na mecie, została zdyskwalifikowana, a ich koledzy z drugiego biegu rozstawnego nie dobiegli do mety.

W klasyfikacji medalowej Polacy z dorobkiem:
1 złoty – 1 srebrny – 4 brązowe medale
zajęli 11 lokatę. Wygrali Rosjanie (10-8-6), przed Niemcami (7-5-4) i Brytyjczykami (4-6-4).
W klasyfikacji punktowej Polacy z dorobkiem:
88 punktów (24 punktowane miejsca w ósemce) zajęli 7 miejsce. Triumfowali Rosjanie (230 pkt), przed Niemcami (213) i Francuzami (146). Polaków wyprzedzili również Brytyjczycy (141), Ukraińcy (102) i Rumuni (96).

Konkurencje z udziałem Polaków

110m pł
Artur Noga (MKS-SMS Victoria Racibórz, trener Karol Szynol), mistrz świata juniorów z Pekinu ’06, nie zawiódł. Najszybszy w eliminacjach (13.58) i w półfinale (13.42), zdobył złoty medal w czasie 13.36 (+1.5), wyprzedzając Rosjanina Władymira Żukowa (wyrównał rekord Rosji) o 10 setnych i Brytyjczyka Gianni Frankisa (rekord życiowy) o 11 setnych. Polak popełnił falstart, a w powtórzonym starcie objął prowadzenie na trzecim płotku i powiększając przewagę pewnie sięgnął po złoto. Uzyskał najlepszy wynik w sezonie na świecie, wychodząc przed Ryana Brathwaite’a z Barbadosu (13.42). Artur jest drugim polskim złotym medalistą MEJ, Tomasz Ścigaczewski triumfował w 1997 r. (rok wcześniej zdobywając srebro na MŚJ w Sydney).

Skok o tyczce
Zgodnie z przewidywaniami wygrał Rosjanin Leonid Kiwałow, rekordzista świata juniorów, który pokonał wysokość 5.60, wyrównując 18-letni rekord mistrzostw Maksyma Tarasowa. Później bezskutecznie atakował 5.70 - rekord świata juniorów. Łukasz Michalski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) po pokonaniu wysokości 5.45 zapewnił sobie brązowy medal. Skaczący przed nim drugi z Rosjan, Jewgienij Awdiejew, zaliczył w pierwszej próbie 5.50. W tej sytuacji Polak, mający więcej strąceń zrezygnował ze skoków na tej wysokości. Jednak trzy próby na 5.55 (o 5 cm powyżej jego rekordu Polski) nie powiodły się.
Polacy nigdy nie zdobyli złota w tyczce na MEJ. Poprzednio jedyne srebro przypadło Eugeniuszowi Miklasowi w 1964 r. w Warszawie na I Europejskich Igrzyskach Juniorów (brązowe medale wywalczyli: Zygmunt Dobrosz ’66, Paweł Iwiński ‘ 68, Romulad Murawski ‘ 70 i Ryszard Kolasa ’83).

800m M
Potwierdziła się nasza wczorajsza zapowiedź, że faworytami są Niemiec Robin Schembera i Brytyjczyk James Brewer. W tej właśnie kolejności ukończyli bieg, czas Niemca – 1:47.98. Brytyjczyk przegrał złoto o 10 setnych wyprzedzając Adama Kszczota (RKS Łódź, trener Stanisław Jaszczak) zaledwie o dwie setne. Polak wynikiem 1:48.12 poprawił rekord życiowy o 1.47 sekundy. Schembera przebiegł ostatnie 200m w 25.73. Tegoroczny mistrz Polski, Artur Ostrowski, zajął 8 miejsce z czasem 1:50.26.
Medal Adama jest szóstym zdobytym przez polskich juniorów w tej konkurencji, jedynym mistrzem został Andrzej Zahorski ’93.

4x100m K
W naszej sztafecie nastąpiła jedna zmiana w porównaniu z eliminacjami. Jako pierwsza pobiegła Martyna Książek (poprzednio Aleksandra Kociołek), a następnie Marika Popowicz, Agnieszka Ceglarek i Weronika Wedler. Polki zdobyły brązowy medal w czasie 45.32, gorszym o 0.46 od sobotniego. Wygrały Brytyjki – 44.52 przed Ukrainkami – 44.77.
Medal w Hengelo jest 8. zdobytym przez Polki na MEJ w tej konkurencji. Trzy złote medale przypadły naszym juniorkom w latach: ’64. ’70 i ’05.

Rzut oszczepem
Dwa pierwsze miejsce przypadły faworytom, Niemcowi Matthiasowi De Zordo – 78.59 i Ukraińcowi Romanowi Awramience – 75.24. Słabiej wypadł typowany na medalistę Estończyk Tanel Laanmae, który uzyskał 70.33 (w eliminacjach w pierwszej próbie rzucił 76.20). W tej sytuacji otworzyła się szansa na brąz dla Bartłomieja Kempnego (MKS Iskra Pszczyna), który uzyskał najpierw 72.36, a następnie 72.51 (w eliminacjach ustanowił życiówkę wynikiem 73.71). Został jednak wyprzedzony przez Belga Thomasa Smeta, który prawie o metr poprawił rekord życiowy, dystansując Polaka zaledwie o 5 cm.

5000m
Łukasz Kujawski (RŻ 14:12.01, SKLA Sopot) zajął 4 lokatę w czasie 14:22.42. Triumfował Korsykanin Mourad Amdouni – 14:08.27 przed Hiszpanem Mohamedem Elbendirem – 14:14.79 i Ukraińcem Dmytro Laszynem, złotym medalistą na dystansie 10000m – 14:15.26.

4x400m K
Osiem zgłoszonych teamów od razu rozegrało bieg finałowy. Polki w zestawieniu: Anna Kiełbasińska, Tina Polak, Iga Baumgart i Marika Popowicz, zajęły 5 miejsce w czasie 3:39.26. Bezkonkurencyjne Rosjanki wygrały rezultatem 3:33.95, przed Brytyjkami – 3:37.29, które o 3 setne wygrały z Niemkami.

Wzwyż
Urszula Domel (RŻ 1.85, LUKS Hańcza Suwałki) w pierwszych próbach pokonała 1.70 i 1.75, odpadając na wysokości 1.79. Podzieliła 8. pozycję z Włoszką Sereną Capponcelli. Cztery pierwsze zawodniczki pokonały 1.82, najlepszy bilans skoków miała Szwedka Erika Wiklund. Srebro otrzymała Łotyszka Liene Karsuma, a brąz – Bułgarka Mirela Demirewa.

3000m K
Ósma na mecie Karolina Waszak (UKS MDKiS Barnim Goleniów) poprawiła rekord życiowy o ponad 7.5 sekundy uzyskując czas 9:30.62. Blisko siebie kończyły bieg medalistki, Rumunka Cristina Vasiloiu – 9:13.51, Rosjanki Natalia Popkowa – 9:14.17 i Rumunka Daniela Donisa – 9:14.54. Ostatni kilometr Vasiloiu pokonała w 2:50. Izabela Trzaskalska, dziewiąta na 5000m, nie stanęła na starcie.

Pchnięcie kulą
Łukasz Kutek
(RŻ 18.81, RMKS Rybnik) uplasował się na 11 pozycji osiągając odległość 18.43. Wygrał Rosjanin Aleksandr Bułanow (ur. 26.12.89) – 19.95, przed Portugalczykiem Antonio Vitalem Silvą – 19.66 i Chorwatem Nikolą Kisanicem – 19.63.

4x100m M
Bieg finałowy przebiegał pod znakiem rywalizacji Niemców i Brytyjczyków. Wygrali, zaledwie o dwie setne, ci pierwsi w czasie 39.81. W ten sposób Niemiec Julian Reus skompletował trzy medale, złoto na 100m i w sztafecie oraz srebro na 200m. Brąz otrzymali Francuzi – 40.21. Polacy startując w składzie Olaf Paruzel, Piotr Oganiaczyk, Maciej Samborski i Artur Zaczek (w eliminacjach na trzeciej zmianie wystąpił Bartosz Wojciechowski, czas naszego zespołu – 40.23) nie ukończyli biegu.

4x400m M
Pierwsi linię mety, w czasie 3:07.87, osiągnęli Polacy - Jakub Krzewina, Jan Ciepiela, Sebastian Porządny i Marcin Kłaczański. Po drugiej zmianie nasz zespół miał stratę do Brytyjczyków sięgającą 10 metrów. Świetnie biegnący Marcin Kłaczański, świeżo upieczony wicemistrz Europy, wyprzedził Jonathana Mc Gratha, wygrywając na linii mety o ponad dwa metry. Niestety w dwie godziny po zakończeniu konkurencji Polacy zostali zdyskwalifikowani za przeszkadzanie w biegu zawodnikowi drużyny niemieckiej. W tej sytuacji złoto przypadło Brytyjczykom – 3:08.21, srebro – Niemcom (3:08.64), a brąz – Francuzom (3:09.10).

Siedmiobój
W drugim dniu rywalizacji Małgorzata Reszka poprawiła rekord życiowy w skoku w dal – 5.85 (5 miejsce), rzuciła oszczepem na odległośc 35.76 (15 lokata) i nie mając szans na wysoką pozycję (po fatalnym starcie w kuli) przebiegła 800m w 2:36.76 (23 miejsce). Odczuwająca skutki kontuzji Zuzanna Leszczyńska nie była w stanie obronić wysokiej, siódmej pozycji po pierwszym dniu. Jej wyniki: 5.32 – 24.03 i 2:45.87. W ostatecznej klasyfikacji Reszka uplasowała się na 23 miejscu (4972 pkt), a Leszczyńska - na 26 (4800). Wygrała Łotyszka Aiga Grabuste z wynikiem 5902, wyprzedzając dwie Czeszki, Eliskę Klucinovą – 5709 i Nikol Ogrodnikovą – 5607. Ta ostatnia, ur. 18.08.90, będzie mogła startować na następnych MEJ. Nie powiodło jej się na MŚ Kadetów w Ostrawie, gdzie zajęła 7 lokatę nie zaliczając żadnej odległości w pchnięciu kulą (złoto w 7-boju zapewniłby jej wynik w kuli - 9.26, w Hengelo uzyskała 12.59).