1 / 0

71. PZLA MP U20: świetny trójskok ozdobą III dnia

Znakomitą próba w trójskoku popisała się Agnieszka Bednarek, która przesunęła się na szóste miejsce w tabelach europejskich U20. Równie dobrze w tej konkurencji startował mistrz kraju w skoku w dal Jakub Andrzejczak, który wypełnił minimum na mistrzostwa Europy w Grosseto.

W finale 200 metrów Martyna Kotwiła zrewanżowała się Klaudii Adamek za piątkową porażkę na najkrótszym dystansie sprinterskim. Lekkoatletka z Radomia uzyskała czas 23.61 i zdecydowanie pokonała Pilczankę – Adamek pokonała 200 metrów w 24.09. Brązowa medalistka Marlena Gola tylko o 0.01 sekundy pokonała czwartą Natalię Kaczmarek – miejsce na podium dał czas 24.17. Dodajmy, że sprinterkom pomagał zbyt silny wiatr, wiejący w plecy z mocą 3,2 m/s.

Królem sprintu toruńskich mistrzostw Polski U20 został Dominik Smosarski. Halowy rekordzista Europy po wygraniu setki dziś triumfował na dystansie 200 metrów. Zawodnik Gwardii Szczytno dziś zwyciężył z czasem 21.31 i pokonał Szymona Woźniaka (21.56) oraz Adriana Brzezińskiego (21.77).

Iście sprinterskim finiszem popisała się Beata Topka, która wygrała bieg na 1500 metrów. Zawodniczka Jarosława Ścigały uzyskała w Toruniu czas 4:26.69 i pokonała obrończynię tytułu Weronikę Lizakowską (dziś 4:28.83). Brązowy medal wywalczyła Sylwię Ciołko – 4:34.63.

Na pół okrążenia przed metą o medale w biegu na 1500 metrów walczyła czwórka zawodników. Prowadzenie nie oddał jednak Patryk Kozłowski, który triumfował z rekordem życiowy 3:49.49. Z uniesionym w geście radości rękami finiszował drugi na mecie Andrzej Kowalczyk (3:49.69). Brązowy medal zdobył Mateusz Dębski – 3:50.73.

Brązowa medalistka z piątkowego biegu na 3000 metrów Eliza Megger w słoneczny niedzielny poranek wygrała w Toruniu najdłuższy biegowy dystans rozgrywany na mistrzostwach Polski do lat 20, czyli 5000 metrów. Grudziądzanka triufmowała z czasem 17:19.54, wyprzedzając o ponad 7 sekund Kamilę Pogodę (17:26.74, rekord życiowy). Brązowy medal, z życiówką 17:27.94, zdobyła Karolina Iznerowicz. Jedyną z pozostałych zawodniczek, która zbliżyła się do wyników medalistek była czwarta na mecie Paulina Szostecka – 17:31.23.

Najlepszym zawodnikiem w biegu na 5000 metrów został Nikodem Dworczak, który wygrała z rekordem życiowym 14:56.63. Srebrny medal wywalczył Radosław Jankowski (15:50.55), a brązowy Dariusz Nowakowski (15:14.79).

Najlepszą płotkarką toruńskich mistrzostw została Klaudia Siciarz. Halowa rekordzistka świata U20 pobiegła w Grodzie Kopernika bardzo równo i pewnie zwyciężyła z czasem 13.53. Srebro zdobyła imienniczka triumfatorki Klaudia Wojtunik – 13.72. Ku uciesze gospodarzy mistrzostw brązowa medalistka Zuzanna Hulisz, reprezentantka MKLu Toruń, wypełniła czasem 13.88 minimum na europejskich czempionat w Grosseto.

Świetnie pobiegł na 110 metrów przez płotki Michał Sierocki – zawodnik AZS UMCS Lublin zdobył złoto poprawiając czasem 13.83 rekord życiowy. Poniżej 14 sekund pobiegł w Toruniu także srebrny medalista Wiktor Santkiewicz – 13.98. Brązowy medal wywalczył Artur Dakowicz – 14.04.

Michał Sierocki wygrał i wypełnił minimum na mistrzostwa Europy U20  (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Zdecydowanie najlepszym zespołem sztafetowym w gronie kobiet okazała się drużyna RLTL ZTE Radom. Już biegnące na pierwszych zmianach Izabela Smolińska i Zofia Praczukowska zbudowały dużą przewagę nad pozostałymi zespołami. Pozycji liderek klub z Radomia nie oddał po kolejnych dwóch zmianach (Weronika Tkaczyk i Natalia Wosztyl) i wygrał z czasem 3:45.97. Wicemistrzyniami Polski zostały zawodniczki Podlasia Białystok (3:50.58), a brązowe medale zdobyły panie z klubu MUKS SZS Cieszyn – 3:56.34.

Złote medale w biegu rozstawnym 4x400 metrów odebrali Karol Kania, Michał Kitliński, Kamil Oleszek oraz Maciej Hołub – reprezentanci AZS UMCS Lublin przebiegli dystans długiej sztafety w 3:17.20. Wicemistrzami Polski zostali zawodnicy klubu UKS Tiki-Taka Kolbuszowa (3:19.79), brązowe medale zdobyli panowie z Rudzkiego Klubu Sportowego w Łodzi (3:22.48).

Świetnie spisała się w Toruniu Agnieszka Bednarek. Zawodniczka z Sieradza prowadziła niezagrożona przez cały konkurs, ale najlepszą próba popisała się w piątej serii. Przy wietrze wiejącym w plecy z siła 2 m/s uzyskała aż 13.23 i poprawiając rekord życiowy osiągnęła najlepszy wynik w polskiej juniorskiej lekkoatletyce od 8 lat gdy aktualny rekord kraju ustanawiała Anna Jagaciak. Dzisiejszy wynik Bednarek plasuje ją na szóstym miejscu w europejskich tabelach U20. Życiówki poprawił także druga Kornelia Suchecka (12.48) oraz trzecia Natalia Mach (12.41).

Agata Bednarek wygrała trójskok z najlepszym wynikiem polskiej juniorki od 2009 roku (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Jakub Andrzejczak po triumfie w skoku w dal dziś wygrał konkurs trójskoku wypełniając wynikiem15.61 minimum PZLA na mistrzostwa Europy do lat 20 w Grosseto oraz poprawiając rekord życiowy. Zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego po spaleniu drugiej próby pewny wygranej zrezygnował z kolejnych skoków. Drugie miejsce zajął Bartosz Świerczyna (14.91), trzeci był Piotr Mańczuk (14.78).

Świetnie skakał w niedzielne południe Mateusz Tofil, który poprawił w Toruniu o 4 centymetrów rekord życiowy. Na stadionie przy ul. Bema zawodnik Bolesłavii w pierwszej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.17, później był bliski zaliczenia także 2.19. Wicelider europejskich tabel Maciej Grynienko, który w tym roku zaliczył już 2.22, dziś zdobył srebro z wynikiem 2.15. Brązowy medal wywalczył Adrian Kordoński – 2.07.

Mistrz Polski w dziesięcioboju Patryk Baran przed rokiem w Suwałkach był skoku o tyczce drugi – dziś w Toruniu zwyciężył jednak pokonując w pierwszych próbach 4.30, 4.50 oraz 4.60 (nieudane ataki na 4.80). Drugi na podium – Jakub Adamczyk – oddał tylko jeden udany skok w konkursie na 4.50 i później strącając 4.70 i 4.80 zdobył srebrny medal. Brązowy medal wywalczył Adrian Mikołajczyk – 4.40.

Młociarz Radosław Sikora, przed rokiem trzeci, już w pierwszej próbie rzucił 69.00 i tym samym zapewnił sobie triumf w mistrzostwach kraju zawodników do lat 20. Nie zagrożony na drugiej pozycji był Kamil Swancar, który w ostatniej próbie wyśrubował jeszcze rekord życiowy rzutem na 67.10. Brązowy medal zdobył Michał Mazur – 62.73.

Rzut dyskiem kobiet zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Karoliny Urban, która w swoich trzech mierzonych próbach uzyskiwała wyniki zdecydowanie lepsze od rywalek. Złoto przypieczętowała w czwartej serii, w której rzuciła 50.31. Srebrny medal – podobnie jak w pchnięciu kulą – zdobyła Maja Ślepowrońska, która na stadionie im. Grzegorza Duneckiego poprawiła rekord życiowy wynikiem 46.88. Brąz dla Agnieszki Kulak – 46.60.

Wicemistrz świata U20 w rzucie dyskiem z Bydgoszczy Oskar Stachnik zdobywając złoty medal krajowego czempionatu podkreślił swoją dominację w tej kategorii wiekowej w Polsce. Drugi zawodnik europejskich tabel w Toruniu posłał dysk na 60.27. Drugie miejsce zajął zwycięzca pchnięcia kulą Szymon Mazur, który w piątej kolejce osiągnął 55.61. Brązowy medal zdobył, z rezultatem 54.81, Patryk Zygmunt.

W klasyfikacji medalowej 71. PZLA Mistrzostw Polski U20 zdecydowanie triumfował RLTL ZTE Radom – zawodnicy z tego klubu wywalczyli 12 medali (8 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy). Ten sam klub zdeklasował także rywali w klasyfikacji punktowej (nieoficjalnej) zdobywając 190 punktów, drugie Podlasie zgromadziło ich 140,5.

Pełne wyniki: Toruń