1 / 0

DL Londyn: Cichocka z rekordem Polski na milę

Po świetnym biegu Angelika Cichocka (SKLA Sopot) zajęła czwarte miejsce w biegu na milę podczas Diamentowej Ligi IAAF w Londynie bijąc czasem 4:19.58 rekord Polski na tym dystansie*.

Polka najlepszy wynik w historii naszej lekkoatletyki poprawiła o ponad 3 sekundy – dotychczas w tabeli rekordzistek znajdował się czas 4:22.96, uzyskany w 1996 roku przez Annę Brzezińską. W Londynie najlepsza na milę była Hellen Obiri, która wynikiem 4:16.56 została rekordzistką Kenii.

Rekordowy był także rzadko rozgrywany chód sportowy na dystansie mili. Czwarte miejsce w bardzo mocnej stawce zajął Rafał Sikora – czas 5:49.63 to nieoficjalny rekord Polski*. Jakub Jelonek został ostatecznie zdyskwalifikowany, a zwycięzca tom Bosworth ustanowił nieoficjalny rekord świata – 5:31.08.

Coraz groźniejszy jest Botswańczyk Nijel Amos, który wygrał w Londynie bieg na 800 metrów z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie – 1:43.18. Szósty był Adam Kszczot – 1:45.21.

Daleko rzuca Robert Urbanek – w stolicy Wielkiej Brytanii osiągnął 64.51 i zajął czwarte miejsce. Zacięta walka o zwycięstwo zakończyła się triumfem Daniela Ståhla, lider światowych tabel przypieczętował go próbą na 66.73.

Wiejący w twarz zawodników wiatr nie ułatwił rywalizacji skoczkom w dal. Tomasz Jaszczuk był ósmy (7.66), a Jeff Henderson wygrał jako jedyny skacząc ponad 8 metrów – 8.17.

Lekkoatletyka w najlepszym wydaniu wróci na Stadion Olimpijski w londyńskiej dzielnicy Stratford za niespełna miesiąc – od 4 do 13 sierpnia odbędą się tutaj 16. IAAF Mistrzostwa Świata.