1 / 0

ME U23: Swobodny awans Swobody do finału

Ewa Swoboda bez problemu awansowała do jutrzejszego finału biegu sprinterskiego na 100 metrów. Pierwszym mistrzem Europy do lat 23 został w Bydgoszczy Hiszpan Carlos Maya.

Podopieczna Iwony Krupy pewnie zwyciężyła w swoim biegu osiągając na mecie czas 11.32. Polka uzyskała wynik o 0.10 lepszy od triumfatorki drugiego półfinału, startującej pod neutralną flagą Kristini Sivkovej. Jutro finał z udziałem Swobody, która będzie jego główną faworytką, o godzinie 16:16. Niestety nie zobaczymy w nim drugiej Polski – Kamila Ciba była w swoim półfinale siódma z czasem 11.69.

Bez strąceń do finału skoku o tyczce awansowała faworytka gospodarzy, zawodniczka miejscowego Zawiszy, Kamila Przybyła. Polka w pierwszych próbach pokonała 4.00, 4.10, 4.15 oraz minimum kwalifikacyjne, czyli 4.20. W 13-osobowym finale zabraknie niestety Wiktorii Wojewódzkiej, która nie uporała się z pierwszą wysokością tzn. 3.70.

Tyczkarka Zawiszy Kamila Przybyła bez problemu awansowała do finału (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Trzy Polki wystartują w finale rzutu dyskiem. Świetnie w eliminacjach spisała się Daria Zabawska, która z najdalszym rzutem w sezonie 59.23, zajęła drugie miejsce w eliminacjach. Rekord życiowy – 54.27 – dał awans do rundy finałowej Monice Nowak. Startująca w drugiej grupie Aleksandra Grubba w trzeciej kolejce posłała dysk na 50.91 i do końca nie była pewna awansu – na szczęście podopiecznej Aleksandry Walczak udało się wejść do finału z dwunastym rezultatem.

Nerwowo było na skoczni wzwyż. Norbert Kobielski dopiero w trzecim skoku pokonał 2.15 i w drugim 2.18 zapewniając sobie awans do finału. Drugi z Polaków – Igor Kopala – pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2.11 i nie będzie walczył o medal bydgoskich mistrzostw.

Na ostatnich metrach eliminacyjnego biegu na 1500 metrów rywalom nie dał się wyprzedzić Michał Rozmys i spokojnie awansował do finału uzyskując czas 3:43.22. Niestety w kolejnej rundzie nie zobaczymy Romana Kwiatkowskiego, który finiszował w swoim biegu jedenasty z czasem 3:47.13.

Także 50% skuteczność awansów do finału miały Polki w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Z czasem – 10:10.39 – awans wywalczyła Aneta Konieczek, szósta w swojej serii eliminacyjnej. Patrycja Kapała, biegnąca w drugiej serii, była ósma i niestety nie wywalczyła prawa występu w walce o medale – osiągnęła ona wynik 10:26.02.

Piąta w drugiej serii na 800 metrów była Angelika Sarna, ale z czasem 2:08.06 nie awansowała dalej. W finale setki nie pobiegnie także Dominik Kopeć – szósty w swoim półfinale z czasem 10.57.

W czwartek rozegrano pierwszy finał – bieg na 10 000 metrów. Złotym medalistą został Hiszpan Carlos Maya (29:28.06), który pokonał Niemca Amanala Petrosa (29:34.94) oraz Francuza Emmanuela Levissa (39:42.94). Na 17. miejscu rywalizację ukończył Grzegorz Ebel, który osiągnął czas 31:02.43.

W drugiej części pierwszego dnia rywalizacji wieloboistek Paulina Ligarska pchnęła kulą 12.84 i przebiegła 200 metrów w 25.50. Przed jutrzejszymi konkurencjami Polka – zadowolona ze swoich dzisiejszych startów – jest 14. i ma na koncie 3296 pkt.

Wyniki: Bydgoszcz