1 / 0

MŚ Londyn 2017: Rafał Augustyn siódmy na 50 km

Siódme miejsce Rafała Augustyna na dystansie 50 kilometrów to najlepsza lokata osiągnięta przez polskich chodziarzy podczas niedzielnych zmagań na 16. IAAF Mistrzostwach Świata w Londynie.

W chodzie na 50 kilometrów, który na The Mall śledziło naprawdę wielu kibiców, najlepiej z biało-czerwonych spisał się Rafał Augustyn. Polak, choć w pewnym momencie dystansu zajmował dużo niższe miejsce, finiszował na bardzo dobrej siódmej pozycji. Na zlokalizowanej w samym sercu brytyjskiej stolicy trasie uzyskał najlepszy czas w sezonie – 3:44:19 (to też jego trzeci rezultat w karierze). W trzeciej „10” chód ukończyła dwójka pozostałych biało-czerwonych – 22. był Rafał Fedaczyński (3:52:11), a 24. Adrian Błocki (3:55:49). Zwyciężył Yohann Diniz – francuski weteran poprawił rekord mistrzostw świata i uzyskał najlepszy wynik w tym roku, czyli 3:33:12.

Dwójka z naszych zawodników startujących na 20 kilometry poprawiła w Londynie rekordy życiowe. Dwunaste miejsce z czasem 1:20:33 zajął Artur Brzozowski, dwudziesty finiszował Damian Błocki – 1:21:29. Brzozowski awansował na piąte miejsce w polskich tabelach historycznych. Słabiej spisał się natomiast Jakub Jelonek – z wynikiem 1:27:43 zajął bardzo odległe 53. miejsce.

Damian Błocki i Adrian Brzozowski na trasie chodu na 20 kilometrów (foto: Marek Biczyk)

W rozgrywanym bez Polek chodzie kobiet na 50 kilometrów (startowało zaledwie siedem zawodnicze, ukończyły cztery) padł pierwszy na londyńskim czempionacie rekord globu – Portugalka Inês Henriques poprawiła własny najlepszy wynik w historii uzyskując na The Mall czas 4:05:56. Jednocześnie zawodniczka ta została pierwszą w historii mistrzynią świata w chodzie sportowym kobiet na 50 kilometrów.

Wygrana Diniza oraz – w chodzie pań na 20 kilometrów – Chinki Jiayu Yang – sprawiły, że Polska spadła w na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw świata.

Wyniki: Londyn