1 / 0

Pilarska mistrzynią Polski w maratonie

Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec) odniosła życiowy sukces zdobywając pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski, trasę 38. mistrzostw w maratonie pokonała w czasie 2:49:06.

Początkowo w rywalizacji o medale prowadzenie objęła Arleta Meloch, już po przebiegnięciu 1.5 km jej przewaga nad Pilarską wynosiła 13 sekund. Po 13 km późniejsza zwyciężczyni minęła 8-krotną medalistkę MP i stale się od niej oddalając uzyskała nawet dwu i półminutową przewagę (33 km). Pod koniec biegu obie rywalki nieco zwolniły, co wykorzystała Karolina Waśniewska – zawodniczka UKS Technik Radom wyprzedziła Arletę Meloch o 17 s kończąc dystans o 28 s za triumfatorką.

38. Mistrzostwa Polski w Maratonie Kobiet, Dębno, 8 kwietnia 2018 r.
8. Małgorzata Pazda-Pozorska  AML Słupsk  3:02:55

Start w Dębnie był dopiero drugim dla Karoliny Pilarskiej na dystansie maratońskim, w 2015 r. zdobyła brąz mistrzostw Polski w półmaratonie. Arleta Meloch – dwukrotna wicemistrzyni paraolimpijska – sięgnęła już po dziewiąty medal MP w maratonie (3-2-4).

Najszybszą zawodniczką w Dębnie okazała się Białorusinka Iryna Somawa (2:39:06), która zdecydowanie pokonała Kenijki Ruth Chemisto (2:44:01) i Hellen Jepkosgei (2:44:27).

Rywalizację mężczyzn wygrał David Metto (2:14:48) przed Boniface Nduvą (2:16:21) – obaj Kenijczycy zwyciężali już w Dębnie, odpowiednio w 2012 i 2017 r.