1 / 0

41 medali polskich mastersów

W hiszpańskiej Maladze odbyły się kolejne, XXIII Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Masters. W rywalizacji wzięło udział w sumie osiem tysięcy sportowców z ponad stu krajów, w tym 99-osobowa reprezentacja Polski, która jak zwykle nie zawiodła.

Polscy mastersi startujący w Andaluzji wywalczyli 41 medali, w tym 14 złotych, 13 srebrnych i 14 brązowych. W łącznej klasyfikacji medalowej ostatecznie dało to nam 12 miejsce. Wynik niewątpliwie dobry, choć naprawdę niewiele brakowało, ażeby dorobek Polaków był jeszcze okazalszy, gdyż nasi reprezentanci w Hiszpanii wyjątkowo często zajmowali miejsca tuż za podium (18 czwartych miejsc i 15 piątych). W wielu z tych przypadków do „pudła” brakowało dosłownie ułamków sekund i centymetrów.
Nie byle wyczynu dokonał Marek Dzięgielewski (kat. M55), który zdobył aż cztery medale – złote w crossie na 8 km oraz półmaratonie, srebrny w biegu ulicznym na 10 km i brązowy na 3000 m z przeszkodami.
Niewiele gorszym dorobkiem może poszczycić się Wiesław Musiał (M60), który zwyciężył w skoku w dal i trójskoku, a także był trzeci w biegu na 100 m przez płotki.
Po dwa tytuły mistrzowskie sięgnęli też Andrzej Piączkowski (kat. M65, rzut młotem i rzut ciężarkiem) oraz Patrycja Włodarczyk (W35, cross indywidualnie i drużynowo).
Z powodzeniem rywalizowali też ci, którzy nadal startują lub jeszcze do niedawna startowali w gronie krajowych seniorów, tacy jak choćby Danuta Woszczek (W40), która w Maladze wywalczyła złoto w biegu na 2000 m z przeszkodami, czy Mariusz Walczak (M45, złoty medal w rzucie ciężarkiem i srebrny w rzucie młotem).
Na najwyższym stopniu podium w Andaluzji stanęli też: Andrzej Sut (M60, 300 m pł), Stanisław Łańcucki (M60, 2000 m prz), Lech Kowalski (M55, rzut młotem), Jerzy Jabłoński (M70, rzut młotem), a także Barbara Żakowiecka i Aneta Świtaj wspólnie ze wspomnianą Patrycją Włodarczyk w drużynie W35, która rywalizowała w crossie na 8 km.

Klasyfikację medalową wygrali reprezentanci Wielkiej Brytanii, przed gospodarzami i Niemcami. Brytyjczycy w sumie wywalczyli 203 medale – 80 złotych, 66 srebrnych i 57 brązowych. Niemal identyczny dorobek mieli drudzy w tym zestawieniu Hiszpanie, którzy łącznie zdobyli 204 medale, mieli identyczną liczbę złotych, jak zawodnicy z Wysp Brytyjskich, jednak zdobyli o jedno srebro mniej – 65. Końcowy bilans Niemców to z kolei aż 216 medali, na które złożyły się 74 złote, 77 srebrnych i 65 brązowych krążków. Na podium w sumie stawali przedstawiciele 73 reprezentacji.

Podczas całych zawodów na stadionie miejskim w Maladze funkcjonowało stoisko promujące 8 Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które w marcu przyszłego roku odbędą się w Toruniu. Rozdawano na nim informatory dotyczące m.in. mistrzostw i prezentujące ofertę turystyczną Torunia, wyświetlano filmy przedstawiające miasto, region, bazę sportową przyszłorocznego czempionatu i zaproszenia ze strony całej grupy oficjeli. Prawdziwym hitem toruńskiego stoiska okazały się słodycze i gadżety promocyjne, po które sięgnęło w sumie kilka tysięcy osób. Wielu sportowców już zapowiedziało swój przyjazd na mistrzostwa do Torunia, co więcej – sporo z nich już zarezerwowało na ten czas miejsca w hotelach.
8 Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Toruniu odbędą się w dniach 24-30 marca 2019 roku. Udział w nich może wziąć w zasadzie każdy chętny, komu pozwala na to stan zdrowia i kto w dniu rozpoczęcia czempionatu będzie mieć ukończone minimum 35 lat.

Kompletne wyniki reprezentacji Polski:   MALAGA-POL

Na zdjęciu - medaliści w rzucie młotem M65, złoto dla Andrzeja Piączkowskiego, brąz dla Wacława Krankowskiego (prezesa PZLAM), fot.: Julia Truszczyńska
Tekst: Tomasz Niejadlik (PZLAM)