1 / 0

Plawgo i Jesień triumfują w Światowym Finale LA

Marek Plawgo i Anna Jesień po wspaniałej walce z mistrzami świata z Osaki odnieśli zwycięstwa na 400m przez płotki podczas 5. edycji Światowego Finału Lekkoatletycznego w Stuttgarcie.

Marek Plawgo (Warszawianka) brązowy medalista mistrzostw świata z Osaki, wyprzedził na ostatnich metrach oo jedną setnę sekundy Amerykanina Jamesa Cartera. Finisz mistrza świata, Kerrona Clementa (USA) był nieco spoźniony. Polak okazał się szybszy od niego o 3 tysięczne sekundy.
Marek Plawgo jest pierwszym polskim zawodnikiem, który zwyciężył w 5-letniej historii Światowego Finału Lekkoatletycznego. Po mistrzostwach świata w Osace wystartował po raz czwarty na swym koronnym dystansie kontynuując zwycięską serię. Wygrywał w mityngach w Rieti (49.07), Rovereto (49.14), Berlinie (49.01) i Stuttgarcie (48.35). Po raz siódmy w karierze uzyskał czas poniżej 48.50.
Pokonani przez Marka Plawgę zawodnicy mogą się pochwalić wieloma zdobytymi tytułami:
- Kerron Clement (USA), mistrz świata ’07, mistrz świata juniorów ’04 (mistrz świata 4x400m ’07)
- James Carter (USA), wicemistrz świata ‘05
- Bershawn Jackson (USA), mistrz świata ’05 (mistrz świata 4x400m ’07)
- Angelo Taylor (USA), mistrz olimpijski ’00 (3-krotny mistrz świata 4x400m ’99, ’01, ’07)
- Kenneth Ferguson (USA), wicemistrz świata juniorów ’02
- Felix Sanchez (Dominikana), mistrz olimpijski ’04, 2-krotny mistrz świata ’01, ‘03
- L.J. van Zyl (RSA), mistrz świata juniorów ’02.

W równie emocjonującym biegu Anna Jesień (AZS-AWF Warszawa) tuż przed metą prześcignęła mistrzynię świata z Osaki, Australijkę Janę Rawlinson, pokonując ją o dwie setne. Był to już szósty wspólny bieg w tym roku obu zawodniczek – pierwszy wygrany przez Polkę.

Anna Jesień udziela pierwszych wywiadów tuż po zwycięstwie w Stuttgarcie (fot. JR)

Monika Pyrek (MKL Szczecin) dopiero po dogrywce uległa Jelenie Isinbajewej. W zasadniczej części konkursu obie pokonały w pierwszej próbie wysokość 4.82, mając uprzednio po jednym strąceniu. W dogrywce Rosjanka uporała się z wysokością 4.87, która była ponad siły Polki. Również trzecia w konkursie Swietłana Fieofanowa zaliczyła 4.82. Po raz pierwszy w historii trzy zawodniczki w jednym konkursie pokonały wysokość 4.80
Monika Pyrek o 6 cm poprawiła rekord życiowy, ustanowiony 12 lutego 2006 r. w Doniecku. Wyżej w historii skakało tylko 5 zawodniczek: Isinbajewa 5.01, Fieofanowa 4.88, Stuczynski 4.88, Dragila 4.82 i Anna Rogowska 4.83.

Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) zajął trzecią lokatę w rzucie dyskiem uzyskując 65.35, ulegając jedynie mistrzowi świata z Osakio, Gerdowi Kanterowi (Estonia) 66.54 i dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu, Virgilijusowi Aleknie (LTU) 65.94. Polak zaledwie o 10 cm wyprzedził wicemistrza świata, Niemca Roberta Hartinga.

Również czwarta pozycja przypadła Kamili Skolimowskiej (Gwardia Warszawa) w rzucie młotem. Polka w trzeciej próbie uzyskała 70.20 awansując na trzecie miejsce, ale ostatni rzut Włoszki Clarissy Claretti – 70.34 – jej zapewnił tę lokatę. Pod nieobecność mistrzyni świata Niemki Betty Heidler zwycięstwo odniosła Kubanka Yipsi Moreno – 73.76, przed Chorwatką Ivaną Brkljacic – 73.22.

Oszczepniczka Barbara Madejczyk (Jantar Ustka) uległa jedynie trójce medalistek z Osaki, osiągając 60.03. Wygrała, z rekordem kraju, Czeszka Barbora Spotakova – 67.12 wyprzedzając Steffi Nerius – 64.90 i Christinę Obergfoll (obie Niemcy) – 62.47. Madejczyk po raz trzeci w sezonie pokonała granicę 60 m.

Małgorzata Trybańska (Warszawianka) zajęła 7 miejsce skacząc w dal na odległość 6.36. Wygrała mistrzyni świata Tatiana Lebiediewa (Rosja) uzyskując 6.78.

Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) nie zdołał wyprzedzić żadnego z rywali i rezultatem 74.54 uplasował się na ósmej pozycji. Trzykrotny mistrz świata, Białorusin Iwan Tichon, wyprzedził rywali o ponad 3 i pół metra osiągając 82.05.