1 / 4

Kraków: Adrianna Sułek i Paweł Wiesiołek najlepsi w wielobojowych MP

Kraków: Adrianna Sułek i Paweł Wiesiołek najlepsi w wielobojowych MP Kraków: Adrianna Sułek i Paweł Wiesiołek najlepsi w wielobojowych MP Kraków: Adrianna Sułek i Paweł Wiesiołek najlepsi w wielobojowych MP Kraków: Adrianna Sułek i Paweł Wiesiołek najlepsi w wielobojowych MP

Adrianna Sułek z wynikiem 6171 punktów zdobyła w Krakowie pierwszy w karierze seniorski tytuł mistrzyni Polski w siedmioboju. W rywalizacji mężczyzn Paweł Wiesiołek poprawił rekord życiowy i rezultatem 8204 punktów zapewnił sobie prawo startu w mistrzostwach świata w Dosze. Rekord kraju do lat 16 ustanowiła w pięcioboju Paulina Kubis.

Drugi dzień zmagań Adrianna Sułek rozpoczęła od wyrównania, w trzecim skoku, rekordu życiowego. Bydgoszczanka uzyskała odległość 6.15 – identyczną jak przed dwoma tygodniami w Götzis. Podopieczna Wiesława Czapiewskiego niejednokrotnie podkreślała, że w siedmioboju najbardziej nie lubi rzutu oszczepem. W Krakowie jednak ustanowiła w tej konkurencji rekord życiowy osiągając odległość 41.70. Ponad 40 metrów rzuciła także Paulina Ligarska (40.67). Mimo interwencji lekarskiej po trzeciej próbie w skoku w dal Izabela Mikołajczyk kontynuowała zmagania rzucając oszczepem 37.72. W kończącym zmagania biegu na 800 metrów Sułek prowadziła z bezpieczną przewagą od startu. Finiszowała z czasem 2:15.50, a to ostatecznie pozwoliło jej na poprawienie rekordu życiowego w siedmioboju – 6171 punktów. Dzięki temu zawodniczka bydgoskiego Zawiszy przesunęła się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych. Wicemistrzynią Polski została Paulina Ligarska (5638 pkt.), a brąz zdobyła Patrycja Skórzewska – 5352 punkty.

W rozpoczynającym zmagania biegu na 110 metrów przez płotki jednocześnie na metę wpadli Rafał Horbowicz i Paweł Wiesiołek. Zawodnicy Warszawianki uzyskali identyczny czas – 14.59. Pewnie zmierzający ku wynoszącemu 8200 punktów minimum na mistrzostwa świata Wiesiołek nie zwolnił tempa wygrywając rzut dyskiem – 47.66. Niestety nieco słabiej było w skoku o tyczce. Podopieczny Michała Modelskiego zaliczył 4.70 i nieco utrudnił sobie drogę do upragnionego wskaźnika. W rzucie oszczepem znakomicie spisał się Krzysztof Miara, który wygrał z rekordem życiowy 61.78. Wiesiołek był drugi z najlepszym wynikiem w sezonie – 57.26. Ten wynik oznaczał, że najlepszy polski wieloboista potrzebował pobiec 1500 metrów w 4:32.00, aby uzyskać minimum na globalny czempionat IAAF. Trener Michał Modelski przekazał przed biegiem swojemu podopiecznemu prostą instrukcję – biegnij jak najszybciej. Tempo początkowo nadawał Michał Krawczyk, ale później pierwsze skrzypce grał już tylko Wiesiołek. 4:31.34 – ten czas pozwolił świętować zwycięzcy nie tylko złoty medal, ale także rekord życiowy – 8204 punkty, lepszy od wskaźnika na mistrzostwa świata. Wieloboista Warszawianki przesunął się na czwarte miejsce w polskich tabelach historycznych.

Srebrny medal zdobył Rafał Horbowicz. Wynik 7549 punktów to rekord życiowy młodego wieloboisty Warszawianki, jest to również przepustka na mistrzostwa Europy do lat 23. Trener Marek Rzepka zapowiada, że jego zawodnik powalczy w Szwecji o jeszcze lepszy rezultat. Trzecie miejsce wywalczył wracający po kontuzji Krzysztof Miara – 7267 punktów (rekord życiowy).

Pod nieobecność Aleksa Boronia najlepszym wieloboistą wśród juniorów został Kacper Jastrzębski – 6462 punkty, rekord życiowy. Drugie miejsce zajął Szymon Kłosiński (6031 pkt.), a trzecie Eryk Świergocki (5888 pkt.).

Najlepszą juniorką wielobojowych mistrzostw kraju została podopieczna Marka Rzepki Julia Słocka. W drugim dniu zawodniczka AZS-AWF Warszawa była trzecia w skoku w dal, druga w rzucie oszczepem i czwarta w biegu na 800 metrów. Złoto zdobyła z dorobkiem 5060 pkt., wyprzedzając koleżankę z grupy treningowej Milenę Chałupkę o nieco ponad 30 punktów (5024 pkt.). Brązowy medal zdobyła Edyta Bielska – 4926 pkt.

W kategorii U23 medale zdobyli Rafał Horbowicz, Szymon Dziuba (6408 pkt.), Marcin Piter (4277 pkt.), Adrianna Sułek, Barbara Kostrzewska (4711 pkt.) oraz Małgorzata Satuła (4429 pkt.).

Prowadząca po czterech konkurencjach Paulina Kubis miała w Krakowie szansę na poprawienie rekordu Polski w pięcioboju młodziczek. Zawodniczka z Wrocławia musiała pobiec 600 metrów poniżej 1:44. Cel, po pełnym poświęcenia finiszu, udało się osiągnąć. Na tablicy wyników ukazał się czas 1:43.49 – to oznaczała, że sumarycznie zgromadziła 3366 punktów i ustanowiła najlepszy wynik w historii. Drugie miejsce zajęła Weronika Kadłubowicz (3163 pkt.), a trzecie Maja Olszak (3037 pkt.).

Mistrzem Polski w pięcioboju U16 został Marcin Jung (3200 punktów), który wyprzedził Dawida Robakowskiego (3091 punktów) i zwycięzcę kończącego rywalizację biegu na 1000 metrów Radosława Bartłomiejczyka (2848 pkt.).

Wieliczanka Wieliczka wywalczyła mistrzostwo Polski w sztafecie mieszanej 4 x 600 metrów. Prowadzenie biegacz z Małopolski objął na nieco ponad 100 metrów przed metą, po odrobieniu starty do liderującej zawodniczki. Czas zwycięzców to 6:13.86. Srebrne medale dla Drwęcy Nowe Miasto Lubawskiego (6:18.36), brązowe dla Czapli Białe Błota (6:18.75).

Różne strategie klubów przełożyły się na wiele emocji w biegu sztafet 4 x 800 metrów juniorów młodszych. Zespół Trusa Elbląg objął prowadzenie dopiero na ostatniej zmianie, wyprzedzając SMS Szklarska Poręba – zespół z Karkonoszy wystawiając na dwie końcowe zmiany chłopców odrobił bardzo dużą stratę i zdobył ostatecznie srebro. Mistrzowie Polski osiągnęli czas 8:38.65, wice – 8:41.02. Na podium stanęli jeszcze biegacze krakowskiego AZS-u – 8:58.95.

W biegu juniorów 4 x 800 metrów złote medale zdobyła mieszana sztafeta z Rawy Mazowieckiej. Ekipa z łódzkiego uzyskała czas 8:32.43 i o ponad 6 sekund pokonała Podlasie Białystok (8:38.51). Brązowy medal dla Budowlanych Nowy Sącz – 8:47.77.

Wiele emocji przyniósł finałowy bieg mieszanej sztafety seniorów 4 x 800 metrów. Na prowadzeniu zmieniały się zespoły akademików z Krakowa i Warszawy. Ostatecznie lepsi okazali się gospodarze – Patryk Marmon wyprzedził Daniela Gadomskiego i dał złoto zespołowi AZS-AWF Kraków. Zwycięzcy uzyskali czas 8:14.82. Srebrny medal klub z Warszawy okrasił wynikiem 8:15.42. Na trzecim miejscu finiszował drugi zespół z Krakowa – 8:45.40

Pełne wyniki: Kraków

Kraków, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk