1 / 0

Londyn: rekordy życiowe Kaczyńskiej i Pliś w Pucharze Europy

W 23. Pucharze Europy w Biegu na 10.000 metrów rozegranym w sobotę w Londynie Paulina Kaczyńska czasem 32:50.16 i Renata Pliś wynikiem 32:54.13 poprawiły rekordy życiowe.

Bieg kobiet przez większość dystansu prowadziła Lonah Salpeter, Kenijka w barwach Izraela, którą ostatecznie wyprzedziła Brytyjka Stephanie Twell (31:08.13). Salpeter (31:15.78) zajęła drugie miejsce, a Brytyjka Eilish McColgan (31:16.76) – trzecie. Z trójki Polek najlepiej trudy biegu wytrzymała Paulina Kaczyńska zajmując 16 miejsce, Renata Pliś była 18. w najsilniejszej serii (20. lokata po uwzględnieniu obu serii). Anna Gosk (34:48.59) drugą część dystansu pobiegła wolniej plasując się na 34. miejscu w serii (łącznie 55.).
Poprzednie rekordy życiowe zostały przez obie Polki ustanowione 28 kwietnia br. w Białogardzie podczas MP na 10.000 m. Paulina Kaczyńska w Londynie poprawiła się o trzy i pół sekundy: 32:53.65 --> 32:50.16, a Renata Pliś o 13 sekund: 33:07.35 --> 32:54.13. Awansowały odpowiednio na siódme i dziesiąte miejsce w tabelach historycznych w Polsce.
Krystian Zalewski pokonał połowę dystansu w czasie 14:12 kończąc bieg na 32. pozycji (43. z obu serii) z wynikiem 29:14.67. Przyczynę słabszej postawy zawodnik UKS Barnim Goleniów wyjawił portalowi www.bieganie.pl – tuż po wystrzale startera, został nadepnięty przez któregoś z przeciwników. Efektem były rozdarte kolce i wystający palec, co przeszkadzało Krystianowi w pogoni za uciekającą grupą.
Tomasz Grycko wycofał się po 4 kilometrach.Po emocjonującym finiszu triumfatorem Pucharu Europy został Włoch Yemaneberhan Crippa (27:49.79), przed Niemcem Amanalem Petrosem (27:52.25) i Brytyjczykiem Benem Connorem (27:57.60).

Warto przypomnieć, że podczas Mistrzostw Europy U23 w Bydgoszczy ’17 Crippa zwyciężył na 5000 m, Petros zdobył srebro na 10.000 m. Również w Bydgoszczy Twell została mistrzynią świata juniorek (1500 m).

Szczegółowe wyniki:   23.PE–LONDYN
/J.Rozum

Podczas pucharowych biegów w Londynie organizatorzy – z pewnością za wiedzą i zgodą European Athletics oraz IAAF – nie przestrzegali zapisu artykułu 144.3.(a) przepisów IAAF zabraniającego nadawania tempa za pomocą urządzeń technicznych. Wewnątrz całej długości bieżni, tuż za krawężnikiem, zainstalowano kilkaset lampek zapalanych sukcesywnie zgodnie z zaprogramowanym tempem biegu. W październiku br. (jak zwykle co dwa lata) zostaną ogłoszone zmiany w przepisach lekkoatletycznych, powyższy zakaz zapewne zostanie uchylony (szykują się również znacznie poważniejsze innowacje w zasadach rozgrywania imprez lekkoatletycznych).