1 / 0

IV Igrzyska CISM – złoto Korczyńskiej, 4 medale Polaków w trzecim dniu

W popołudniowej sesji III dnia zawodów Daria Korczyńska zdobyła złoty medal w biegu na 200m, w którym brąz przypadł Ewelinie Klocek. Srebrne medale zdobyli: Aleksander Waleriańczyk w skoku wzwyż i Marcin Dróżdż w dziesięcioboju.

Daria Korczyńska nie była faworytką finałowego biegu na 200m. W eliminacjach zajęła, z czasem 23.70, drugie miejsce za Rosjanką Eleną Bolcan, która wynikiem 23.17 poprawiła rekord Igrzysk. W finale Polka szybko pokonała wiraż prowadząc przy wyjściu na prostą. Bolcan nieco zmniejszyła przewagę na ostatnich metrach, ale zwycięstwo Polki było niezagrożone. Ewelina Klocek po zajęciu drugiego miejsca w eliminacjach była losowana na torach 1, 2 , 7 i 8. Niestety przypadł jej pierwszy tor, z którego trudno było jej się włączyć do walki o zwycięstwo. Musiała zadowolić się brązem.

Aleksander Waleriańczyk rozpoczął konkurs od pięciu udanych skoków na wysokościach: 2.08, 2.14, 2.18, 2.20, 2.22. W pierwszej próbie pokonał również 2.26. Ale dwa strącenia na 2.24 zadecydowały o jego srebrnym medalu, ponieważ cała trójka medalistów uzyskała tę samą wysokość – 2.26. Zwyciężył Rosjanin Andriej Terieszyn, który dokonał rzadkiej sztuki 8 ważnych skoków z rzędu. Trener Andrzej Sieradzki, od niedawna opiekujący się naszym najlepszym obecnie skoczkiem, podkreślał bardzo dobre przygotowanie motoryczne Waleriańczyka do konkursu, zwracając uwagę na konieczność poprawy niektórych elementów technicznych na rozbiegu.

Marcin Dróżdż tylko po pierwszej konkurencji 10-boju zajmował 7 lokatę. Ponad 7-metrowy wynik w skoku w dal przesunął go na drugą pozycję, którą niezagrożenie okupował do końca zawodów powiększając przewagę nad rywalami. Ostatecznie zgromadził 7396 punktów (o 101 mniej od rekordu życiowego). Niezaliczona przez sędziów pierwsza próba w rzucie dyskiem na odległość około 43 m spowodowała, że zawodnik Śląska Wrocław stracił szansę na przekroczenie 7500 punktów. W tej sytuacji w wolnym tempie pokonywał 1500m, wyprzedzając dwóch zawodników dopiero na ostatnich 20 metrach. Polak wygra skok wzwy, bieg przez płotki i skok o tyczce.
Zwyciężył Rosjanin Aleksiej Drozdow, który w niektórych konkurencjach technicznych wykonywał tylko jedną próbę.

Dobrze dobrze zaprezentowała się polska sztafeta 4x100m, która uzyskała wynik 39.39, lepszy o cztery setne od rekordu Igrzysk należącego również do Polaków. 20 minut wcześniej jednak szybciej o 6 setnych pobiegli Włosi i przed finałem do nich należy rekord. Polacy biegli w nieco wymuszonym składzie: Zbigniew Tulin, Łukasz Chyła, Marcin Jędrusiński i Marcin Marciniszyn. Ten ostatni zastąpił Piotra Rysiukiewicza, nie będącego w pełni zdrowia. W walce o medale zapewne będzie liczyć się drużyna Kataru, która osiągnęła 39.51.

Marcin Jędrusiński ma w planach sześć startów w Hyderabadzie, w których ma szanse zdobycia w ostatnim dniu trzech medali. W środę dwukrotnie biegał na 200m, zwyciężając w eliminacjach w czasie 21.06, a w półfinale w 20.91. Identyczne czasy uzyskał zwycięzca stumetrówki Samuel Francis (zawodnik pochodzący z Nigerii, od 1 stycznia reprezentujący Katar). Faworytem finału będzie Włoch Alessandro Cavallaro, który w półfinale popisał się czasem 20.56. W półfinale wystąpił również Marcin Marciniszyn, ale wkrótce po starcie wycofał się, mając w planach udział w obu sztafetach.
Marcin Jędrusiński zastąpi w finałowym biegu 4x400m Adriana Danilewicza i będzie to jego pierwszy start w sztafecie po 8 latach. W 1999 r. w Zagrzebiu również na Igrzyskach Wojskowych wspólnie z Jackiem Bocianem, Robertem Maćkowiakiem i Piotrem Rysiukiewiczem ustanowił klubowy rekord Polski - 3:02.78.